שתף קטע נבחר

עוקצים על ארבע

הכלבים של יחידת "עוקץ" הם לוחמים לכל דבר. כמו לוחמי היחידות המיוחדות הם עוברים תקופת הכשרה ארוכה ומפרכת, שבוחנת אותם פיזית וגם נפשית, ובסופה הם רוכשים מיומנות ויכולות המותאמות בצורה הטובה ביותר לתפקידיהם המגוונים. כמו לוחמי הסיירות המיוחדות, גם להם יש תנאי שירות מיוחדים במינם

לוחם עם כלב מבצעי כבר לא נחשב למחזה נדיר, לבטח לא בקרב היחידות המבצעיות של צה"ל. הלוחמים הם לרוב חיילי חי"ר מובחרים שעוברים הכשרה בעבודה עם הכלב. הכלבים גם הם לוחמים לכל דבר, שנבחרים בקפידה ועוברים תהליך הכשרה ארוך, ומפרך, פיזית ונפשית, ומותאמים למשימותיהם באופן מושלם.

 

החיבור בין הכלבים ללוחמים וההכשרה המורכבת מתבצעת בבסיס יחידת "עוקץ", יחידת הכלבנים המבצעית של צה"ל, באזור ירושלים, שאיפשרה ל-ynet הצצה נדירה לנעשה בקרבה.  

 

"עוקץ" מסתייעת בהולכים על ארבע למגוון של פעילויות מבצעיות, החל מגישוש ומרדפים אחרי מסתננים בגבולות המדינה, מעצרי מבוקשים בשטחים, תקיפה ונטרול גורמי טרור, איתור חומרי חבלה ונשק, וגם איתור והצלת פצועים. 

 

הכלבים המתקבלים ליחידה הינם בעיקר כלבים מגזעי רועה גרמני, רועה בלגי (מלינואר), כלבי ספורט דוגמת לברדורים, פוינטרים וגם כלבים מעורבים. "הגזע שנבחר הוא גזע בעל תכונות עבודה אופטימליות בהתאם לצרכי היחידה המבצעית", מסביר המאלף הראשי של היחידה, רס"מ מיכאל לפושניאנסקי. "הוא צריך להיות בעל יכולת שרידות בשטח, חוזק פיזי ונפשי ועמידות בחום. ללא כל התכונות הללו, לא יכולנו להפוך אותם לכלבים מבצעיים".

 

צה"ל מייבא את רוב הכלבים מחו"ל, לאחר שעברו תהליך ארוך של בדיקות רפואיות והתאמה לצרכים המבצעיים של "עוקץ". אבל בשנים האחרונות דואגים ביחידה דואגים גם לדור העתיד, ובבסיס החלו לפתח גורייה איכותית, בה מטופחים כלבים שנולדו בישראל.

 

 

לפושניאנסקי (39), בעל וותק רב שנים בכל הקשור לאילוף ועבודה עם כלבים, מדגיש שתהליך האילוף וההכשרה של הכלבים שישרתו לצד הלוחמים - ושל הלוחמים עצמם - הוא תובעני מאוד. "החיילים מגיעים ליחידה אחרי מסלול הכשרה קרבי ארוך, והם מצטרפים לקורס משותף בו הם לומדים את יסודות האילוף. הקורס יאפשר ללוחם לגרום לכלב לפעול בהתאם לצורך המבצעי של היחידה". 

 

במהלך הקורס לומדים הלוחמים והכלבים לבצע את העבודה המבצעית, אך גם קושרים ביניהם קשר עמוק, שיאפשר לכל אחד מהם לסמוך על רעהו בנסיבות מבצעיות לא פשוטות. "הקשר בין הלוחם לכלב הוא מיוחד במינו ואינטנסיבי מאוד, מאחר שהם מבלים כמעט את כל הזמן שלהם יחד. הלוחם הוא בעצם 'האבא' של הכלב, ואחראי לטפל בו בכל צרכיו".

 

תנאים משופרים - כיאה ללוחמים

רב-סרן אילן פרנק, הווטרינר הראשי של היחידה בשש וחצי השנים האחרונות, מכיר את המטופלים שלו מקרוב. "הכלבים של 'עוקץ' הם פצצות אנרגיה על ארבע, והדרישה הפיזית והנפשית מהם היא אדירה", הוא מסביר. "כדי שנוכל לטפל בהם במקצועיות הראויה, אנו עורכים מדי שבוע בדיקות לכל הכלבים ביחידה, ולכל אחד מהם יש תיק רפואי עם פירוט מלא על מצבם הבריאותי, מתנודות במשקל ועד בעיות רפואיות".

 

המרפאה הווטרינרית בבסיס יכולה לגרום לכל וטרינר בארץ להחוויר מקנאה. היא מצויידת בכל המיכשור הטכנולוגי הנחוץ כדי לטפל בכלבים בשיגרה ובחירום. "אופי הפעילות של הכלבים מחייב אותנו לטפל בפציעות ספורט רבות, צליעות מסוגים שונים הנגרמות על רקע של נקעים, מתיחות של גידים ושרירים, מחלות אורטופדיות במפרקים שונים וכמובן גם טיפולי מניעה כמו תילוע וחיסונים", מסביר פרנק. ועם זאת, למרות כל המיכשור הרפואי המתקדם והצוות המיומן, הוא מדגיש כי אחד המדדים החשובים ביותר לגילוי שינויים בבריאותו של הכלב הוא החייל הנלווה אליו. "הם חיים עם הכלבים ויודעים בדיוק מתי הכלב מתחיל לפתח מחלה או בעיה פיזית ורגשית כאחד".

 

אחת הכלבות המאושפזות במרפאה היא כלבה צעירה שנולדה בבסיס, ולאחרונה גילו הרופאים כי היא סובלת מקטרקט בעיניים. בימים אלה מתאוששת הכלבה מניתוח. "בקרוב נדע אם היא תוכל לחזור ליחידה או שתעבור הסבה לפעילות פחות תובענית", אומר פרנק. "כל כלב כאן מטופל ברמה רפואית גבוהה ובמקרים מסויימים אנחנו נעזרים ברופאים של בני אדם כדי לטפל בבעיות עיניים או ניתוחי שיניים מסובכים".  

 

כיצד מפתחים בקרב הכלבים כושר גופני קרבי? "מלבד אימונים בשטח, הקמנו מתקן אימונים מיוחד הכולל מספר מכשירי הרצה שהותאמו במיוחד לכלבים", אומר לפושניאנסקי ומציג בגאווה את חדר הכושר ובו הליכונים ירוקים חדישים.

 

"כל כלב רץ מספר פעמים בשבוע מרחק של כעשרה קילומטר ללא צורך בהתחשבות בתנאי מזג האוויר או בשטח, ושזה בעצם חוסך מהחייל לרוץ עם הכלב בחוץ".

 

אבל אימון גופני צריך גם תזונה נכונה. כדי למצות את הפוטנציאל של הכלבים, מקפידים ביחידה על מזון עשיר ואיכותי, המכיל שומנים וחלבונים רבים יותר ממזון רגיל של כלב ביתי רגיל.

 

כשלפושליאנסקי מכניס אותנו לאחד מהמבנים של כלביית המגורים, הדיירים הרבים על ארבע פוצחים לכבודנו בסדרת נביחות רמות ובוחנים אותנו בכל רגע.

 

לכל כלב ביחידה יש תא מחייה גדול, מרווח ונקי עם רצפה מיוחדת נגד החלקה, תנאים שכל כלב בעמותה או בכלבייה עירונית יכולים רק לחלום עליהם בלילות. "כל חייל אחראי על ניקוי ותחזוקת אזור המחייה של כלבו", מבהיר לפושניאנסקי. ההשקעה במבנים ניכרת לעין ובקרוב יסיימו לבנות חצרות טיולים גדולות במיוחד שיתרמו לרווחת הכלבים ביום יום.

 


מוכנים לכל פקודה (צילום: דובר צה"ל)

 

כלבים מצילים חיים

השימוש שעושה צה"ל בכלבים למטרות תקיפה ולנטרול אוייבים גרם לא פעם לביקורת מצד אוהבי בעלי חיים, המתנגדים לשיטות האילוף הנוקשות ולניצול הכלבים למטרות צבאיות. לפושניאנסקי מבין את ההתנגדות העזה, אך מאמין כי המטרה החשובה מכולן בסופו של יום היא הצלת חייהם של תושבי המדינה בעזרת הכלבים הנרתמים למלחמה בטרור.

 

"כלב תקיפה זה לא כלב תקיפה מטורף שנושך אנשים מתי שבא לו, אלא כלב שמחונך לביצוע תפקיד מסויים הדורש אופי יציב ביותר - ולכן הוא כה קשה להשגה בעולם", הוא מסביר. "מצד אחד הוא כלב שמוכן יהיה למות עבורך בקרב, ומצד שני זה כלב ששנייה לפני זה הלך לצד הכוח שליטף אותו. רגע אחרי שהוא תקף - בין אם זה באימונים או בפעילות מבצעית - אפשר לגשת אליו, ללטף אותו ואפילו לטפל בו. כלב שאינו יציב ואינו עונה לקריטריונים המחמירים שלנו לא יכול להיות כלב תקיפה מבצעי, ומופנה למשימות אחרות".

 

מ', חיילת המשרתת במעברים בשטחים יחד עם כלבהּ, מגלה כי מאז שהצטרפה ליחידה כל השקפת עולמה על כלבים השתנה לחלוטין. "לפני זה לא ידעתי בכלל איך לגשת לכלב", היא מספרת. "היום הוא החבר הכי טוב שלי, אחד שאני יודעת לסמוך עליו בעיניים עצומות בפעילות".

 

ביחידה מעניקים כבוד ראוי גם לכלבים שנפלו בעת מילוי תפקידם. ביחידה הקימו בית עלמין המשמש גם כאתר זיכרון ללוחמי היחידה. בסמוך ליום הזיכרון הלאומי לחללי מערכות ישראל, מקפידים ביחידה לקיים טקסי זיכרון ללוחמים ולכלבים שנהרגו במהלך פעילות מבצעית, בנוכחות משפחות שכולות וחיילי עוקץ.

 

"הכלב אוהב אותך ללא תנאי, ללא משוא פנים, לא איכפת לו מה מצב הרוח שלך והוא אוהב אותך כמו שאתה", מסכם לפושניאנסקי. "החיילים הללו שמצטרפים כל לילה לכוח אחר, הדבר היחיד שהם יכולים לסמוך עליו זה אותו כלב. קשר בין חייל לכלב הוא מיוחד במינו. כשנהרג כלב בפעילות חס וחלילה, אתה רואה כמה כאב וצער יש לאותו חייל שאיבד את כלבו, אני חושב שלא פחות אם זה היה חבר הולך על שתיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נביחה מבצעית
צילום: דובר צה"ל
לפושניאנסקי עם צמד חבריו
צילום: דלית שחם
כלבים מצילים חיים במלחמה
צילום: אפי שריר
מומלצים