שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מופז: שותפנו בהחלטה על סנקציות מול טהרן
  השר שאול מופז, העומד בראש משלחת ישראל לשיחות האסטרטגיות עם ארה"ב, סיפר לכתבים כי ישראל שותפה בהחלטה האמריקנית להכניס את משמרות המהפכה לרשימת הטרור, ובהכנת "השלב הבא של הסנקציות, אם הסנקציות הנוכחיות לא יעזרו"

  ישראל היתה שותפה להחלטת ארה"ב להכניס את משמרות המהפכה וכוח קודס האיראנים לרשימת הטרור - כך גילה אתמול (ה') השר שאול מופז, העומד בראש משלחת ישראל לשיחות האסטרטגיות עם ארה"ב. לדברי מופז, ישראל שותפה יחד עם ארה"ב בחילופי מודיעין והערכות בנוגע למצב הגרעין האיראני, ובקביעת שלבי הסנקציות הפיננסיות המוטלות על איראן.

   

  המפגש האסטרטגי האמריקני-ישראלי המתקיים בוושינגטון, הוא השלישי שמקיימות שתי המדינות השנה. בשנים עברו הסתפקו שתי המדינות במפגש אחד או שניים בשנה, אולם בשל האיום האיראני כבר התקיימו השנה מפגשים בינואר וביוני ולקראת סופה יתקיים מפגש נוסף.

   

  בהודעה משותפת שפורסמה הלילה בתום שיחות בין המשלחת הישראלית ובכירים אמריקנים הוחלט להקים שתי קבוצות עבודה משותפות בנושאי מודיעין וסנקציות. צוות העבודה לענייני מודיעין ירכז מידע ויחלוק הערכות באופן שוטף בנוגע למצב הגרעין האיראני, בעוד ועדת הסנקציות תעקוב אחר יעילותן ותכין הצעות לשלב הבא של הסנקציות אם הגל הנוכחי לא יגרום לאיראן לעצור את תוכנית הגרעין.

   

  בתום הפגישות הביעה ארצות הברית מחויבות בלתי מעורערת לביטחונה של ישראל בהודעה שפורסמה. "השיחות הללו הן ביטוי לקשרים העמוקים, ההיסטורים והבטחונים בין ארה"ב וישראל, המבוססים על ערכים ואינטרסים משותפים. ארה"ב וישראל רואות חשיבות עליונה במפגשים הללו", נאמר בהודעה. "המחויבות של ממשלת ארה"ב לבטחון ישראל אינה ניתנת לשינוי".

    

  מופז נפגש אתמול לשיחות נפרדות עם מזכירת המדינה קונדוליזה רייס, ועם תת מזכיר המדינה למדיניות, ניק ברנס, העומד בראש המשלחת האסטרטגית האמריקנית, בין השאר, בגלל עמידתו בראש המאמץ הדיפלומטי האמריקני מול איראן והגרעין.

   

  בשיחה עם כתבים ישראלים בוושינגטון אמר מופז כי "יש שותפות מודיעינית והערכה משותפת של חומרת האיום ומשקלה בשעה זו ובדרכים להתמודד אתה". מופז גילה שישראל היתה שותפה בשיחות האסטרטגיות הקודמות בהחלטה על הסנקציות על משמרות המהפכה. לדבריו "אנחנו מכינים את השלב הבא של הסנקציות, אם הסנקציות הנוכחיות לא יעזרו".

   

  מופז סיפר על שותפות אמריקנית-ישראלית באמצעות קבוצות העבודה בהן יקחו חלק נציגי שתי המדינות. "אנחנו מתקדמים בהתאם לאסטרטגיה שנקבעה ומעלים את רמת הסנקציות משלב לשלב. יש עוד מפלסים גדולים יותר של סנקציות. ישנם שלבים יותר חמורים עבור איראן, עבור המנהיגות האיראנית והכלכלה. חשוב למצות את התהליכים הללו לפני אופציה של הפעלת כוח", מצהיר שאול מופז.

   

  "החלפת אל ברדאעי היא האופציה הנכונה"

  במקביל לביקורת שהשמיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על מוחמד אל ברדאעי, מדבר מופז בגלוי על האופציה להחליף את ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. "החלפת אל ברדאעי היא האופציה הנכונה", הודיע השר מופז, במה שנראה כהתקפה יזומה ומתאומת לאחר פגישותיו עם רייס וניק ברנס.

   

  ארה"ב מתקשה לשכנע את רוסיה ואת סין לתמוך בהחלטה נוספת של סנקציות על איראן במועצת הביטחון, בגלל הצהרותיו של אל ברדאעי, שטען כי כלל לא ברור שלאיראן יש תוכנית גרעינית. "זו מדיניות שמסכנת את שלום העולם. הוא אומר שהוא לא יודע על תוכנית גרעין איראנית, זה כאילו הוא לא מתמצא בתפקיד", מאשים מופז.

   

  מופז גורס שלאיראן יש שתי תוכניות גרעיניות: תוכנית גרעין אזרחית ותוכנית צבאית המחולקת לתוכנית הגלויה של העשרת אורניום ועל פי הערכה יש לה גם תוכנית סודית. "אנחנו מחכים חודשים להחרפת הדו"ח המחייב את מועצת הביטחון לפעול, אבל אז אנחנו שומעים הצהרה הפוכה", מסביר מופז את הזעם והתסכול הישראלי והאמריקני.

   

  במשלחת הישראלית לשיחות משתתפים ראש המועצה לביטחון לאומי, ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, בכירים ממשרד הביטחון וממשרד ראש הממשלה והשגריר המיועד בבריטניה, רון פרושאור. האמריקנים מביאים לשולחן בכירים מקהילת המודיעין, מהפנטגון, מהמועצה לביטחון לאומי וממחלקת המדינה.


  פורסם לראשונה 08/11/2007 19:33

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מופז עם רייס, במהלך הביקור
  צילום: שמוליק עלמני
  מומלצים