שתף קטע נבחר

סקר: רבע מבני הנוער נחשפו לתופעת הסכינאות

סקר שנערך בקרב מאות בני נוער מצייר תמונה עגומה על מצבם: הנוער אלים יותר - ושותה יותר אלכוהול. 27% ראו צעירים נושאים סכינים, מחציתם - בבתי הספר. 40% נחשפו לאלימות בבתי הספר. בעמותת "עלם" שהזמינה את הסקר אומרים: "תופעת הסכינאות הינה חמורה ביותר, צעירים מאבדים את חייהם בתגרות אלימות"

כרבע מבני הנוער נחשפו בשנה האחרונה לתופעת הסכינאות. כך עולה מסקר שנערך לאחרונה בקרב 301 בני נוער בגילאי 12-18, המהווים מדגם ארצי מייצג. מחצית מאותם מקרי סכינאות ארעו בין כותלי בתי הספר.

 

הסקר, שנערך בידי מכון גיאוקרטוגרפיה על פי הזמנת עמותת "עלם", העלה כי 27% מבני

הנוער ראו צעירים המצוידים בסכין או באולר לצרכי הגנה עצמית. למעלה ממחציתם, 55%, העידו כי נתקלו בתופעה בבית הספר. 32% מהם ראו זאת ברחוב, 13% במועדון, 11% במסיבה פרטית אצל חברים ו-7% בגינה הציבורית.

  

עוד עולה מהסקר כי בנים נחשפו לתופעת הסכינאות בשיעור גבוה יותר מהבנות וכן ישנה עלייה ניכרת בחשיפה לתופעה, ככל שעולה גילם של בני הנוער. 40% מבני הנוער נחשפו לחוויית אלימות בבית הספר בשנה האחרונה. 30% מהם ציינו כי נחשפו לאלימות יותר מארבע פעמים ו-28% מבני הנוער השתתפו בפועל בתגרות. החשיפה לחוויות אלימות ניכרת בשיעורים גבוהים יותר בקרב בנים בגילאי 14-15.

 

בעמותת "עלם" מציינים כי תופעת האלכוהול וההשתכרות נמצאת במגמת עלייה. 28% מבני הנוער צרכו אלכוהול בשנה האחרונה, כשליש מהם עשו זאת יותר מפעם אחת.

 

ד' בן ה-17 ממרכז הארץ אמר בשיחה עם ynet כי נחשף לתופעת האלימות בסביבתו הקרובה ובבית הספר. הוא מספר על מקרה שבו ישב עם חבריו בגן ציבורי ונתקלו בקבוצת נערים שחיפשו סיבה להיכנס לעימות. "הם פשוט הגיעו, חיפשו מישהו לריב איתו וזה נגמר במכות. לדעתי זה נובע פשוט משעמום או אגו. הנה, פגעתי במישהו ואני מרגיש טוב עם עצמי".

 

ציון גבאי, מנכ"ל עמותת "עלם" אמר כי נתוני הסקר מחזקים את מה שנראה

מדי יום בשטח. "תופעת הסכינאות הינה חמורה ביותר, וצעירים מאבדים את חייהם בתגרות אלימות שבקלות בלתי נסבלת ובלתי נתפסת, נשלפה בהם סכין", אמר.

 

"תופעת צריכת האלכוהול מחמירה משנה לשנה. להערכתנו, כל נער שלישי שאנו נתקלים בו במהלך עבודתנו בשטח - צורך אלכוהול בכמויות מדאיגות" אמר גבאי והסביר כי התופעה אף מתגברת בתקופת הקיץ בחופים ובמוקדי הבילוי.

 

היום יתקיים יום ההתרמה הארצי למען ילדים ונוער בסיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלית קוסובסקי
הסכינאות מתרחבת
צילום: גלית קוסובסקי
מומלצים