שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מכון הגנזים יעבור לבית אריאלה

  רגע לפני שלא ישאר מה להציל מהארכיונים המתפוררים של המכון, העוסק בשימור כתבי היד של גדולי הסופרים העבריים, מתגייסת עיריית ת"א להצלה

  מכון הגנזים לחקר תולדות הספרות העברית יעבור באופן זמני לספריית בית אריאלה בתל אביב, זאת בעקבות הסכם שנחתם בשבוע שעבר בין משרד התרבות, עיריית תל אביב, גנז המדינה ואגודת הסופרים.

   

  מצב המכון, שהוקם ב-1951 בצמוד לאגודת הסופרים, הלך והחמיר בשנים האחרונות, ולדברי מיכה ינון, ראש מינהל תרבות, נוצרה סכנה אמיתית לאוספים ולכתבי היד בהם הוא מחזיק.

   

  הסיבה למצבו המתדרדר של המכון קשורה בהפסקת הזרמת הכספים לאגודת הסופרים המתקצבת אותו, זאת בעקבות אי סדרים לכאורה שנתגלו בה. בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, שדנה הבוקר בנושא הצלת מכון הגנזים, אמר ינון כי עיריית תל אביב ומשרד התרבות יחלקו ביניהם את התמיכה השנתית במכון שעניינו איסוף ושימור כתבי יד של סופרים עבריים.

   

  בעוד שמשרד התרבות מעביר באופן חלקי את האחריות לגנזים לעיריית תל אביב, הממונה על גנזך המדינה, משה מוסק, מקווה שהפתרון הזמני יציל את הקיים. "הדבר החשוב ביותר כרגע הוא למנוע נזק לממצאים ולהציל אותם מהתדרדרות", הוא אומר, "החומר עלול להיפגע ויש לפעול להעברת הממצאים לספריית בית אריאלה במהירות האפשרית". המעבר לבית אריאלה יימשך, כך לדבריו, כשנה.

   

  נכון להיום תכני מכון גנזים אינם נגישים לציבור ועובדי המכון אינם מקבלים משכורת מזה כחצי שנה. "מפאת המחסור בכסף אנחנו מנותקים מספקים, ומזה קרוב לשישה חודשים שהעובדים לא קיבלו את שכרם", אומרת חדווה רוכל, מנהלת מכון גנזים. לדבריה, אם הגורמים הרלבנטיים לא יתגייסו במהירות בעתיד הקרוב מאוד, לא יישאר מה להעביר לספרייה העירונית המרכזית של תל אביב.

   

  בירושלים או בתל אביב?

  במהלך השנים האחרונות הועלתה הצעה להעביר את תכניו של מכון גנזים לספרייה הלאומית לכשתוקם בעוד כשבע שנים. שמואל הר נוי, מנכ"ל הספרייה הלאומית, אמר היום: "יש כאן הזדמנות היסטורית ובמחי רגע אנו עלולים לאבד אותה. עד היום עשתה עמותת גנזים עבודה טובה אולם לחומר המצוי בידה יש משמעות לאומית וראוי שיישמר בספרייה הלאומית של ישראל". בכך לדבריו יתווספו אוספי הגנזך לאוספים המצויים בספרייה הלאומית ובכללם כתבי היד של ש"י עגנון, אורי צבי גרינברג, א.ב יהושע ואחרים.

   

  דפנה לב, מנהלת מחלקת תרבות בעיריית תל אביב חולקת על דעתו של הר נוי, ואומרת: "מן הראוי להשאיר את אוספי עמותת גנזים בתל אביב. אגודת הסופרים הוקמה בתל אביב ורוב האוספים הם של סופרים תל אביביים. בית אריאלה הופך להיות גנזך לאומי ויש בו כבר את ספריית התיאטרון, ספריית המחול, ספריית הרמב"ם, ספריית אחד העם ואוסף העיתונות המצולמות. האוספים נשמרים בצורה הטובה ביותר ונגישות הקהל קלה".

   

  לדברי לב, בתקופה הקרובה תקצה עיריית תל אביב למכון גנזים אולם תצוגה

  וחלל אחסון. הזכויות לכל נכסי המכון יישארו בבעלות אגודת הסופרים העבריים שתהיה האחראית הבלעדית לפעילותו. מעיריית תל אביב נמסר כי העירייה תתמוך בסכום של עד 100 אלף שקל בשנה לכיסוי הוצאות הפעילות.

   

  במהלך הדיון בכנסת הזכיר יו"ר הוועדה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, כי בשבוע הבא יחוקק חוק הספרייה הלאומית שהוא פועל לקידומו מזה זמן. "חוק זה ייצור מצב חדש שאי אפשר להתעלם ממנו", אמר, "הקמת הספרייה הלאומית, שתקום במקום בית הספרים הלאומי שהופעל על ידי האוניברסיטה העברית, תיצור משולש חשוב של מוסדות לאומיים במדינה בהם בית המשפט העליון, הכנסת והספרייה הלאומית. לצד ההבנה שעמותת גנזים ובית הסופר קמו בתל אביב, עם הקמת הספרייה הלאומית יש לשקול ברצינות להעביר את נכסי גנזים לשם. זה נכון מקצועית, לאומית ותקציבית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הארכיון הספרותי. באחריות המדינה או באחריות תל אביב?
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  לאתר ההטבות
  מומלצים