שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברק: "לבחון שוב את שאלת המו"מ עם סוריה"
  שר הביטחון מנסה לקדם יוזמה ישראלית כוללת, שתבחן את המגעים מול כל הגורמים באזור: "מול הסורים המחירים ידועים והתוצאות חשובות". ל-ynet נודע שברק אמר בפורום סגור כי "על ישראל לדחוף ליוזמה שלה, ולא להיגרר אחר יוזמות מהצד השני". הלילה יצאו לוושינגטון נציגים בכירים, כדי לתאם ציפיות לקראת אנאפוליס

  סגן ראש הממשלה ושר הביטחון, אהוד ברק, תומך ביוזמת שלום ישראלית מקיפה, שתעסוק בין היתר בקידום המשא ומתן לשלום עם סוריה. ל-ynet נודע כי אותה יוזמה תקבע את צרכיה של ישראל ותביעותיה, ואת התמורה שתתבקש ממנה במגעים עם הפלסטינים לאחר ועידת אנאפוליס.

   

  בפורום סגור אמר ברק בימים האחרונים, שרק יוזמה שכזאת תמנע היגררות של ישראל אחרי מהלכים ויוזמות שאינם נוחים לה, כמו היוזמה הערבית. "צריך לבחון שוב את שאלת המשא ומתן לשלום עם סוריה. יכול להיות שצריך לשנות את הגישה. שינוי שכזה עשוי להביא לישראל תוצאות טובות שלא ציפינו להן", אמר ברק.

    

  "צריך לעשות עבודה מקיפה, שתקבע את כל האינטרסים החיוניים של ישראל מול מדינות האזור.

  צריך לבדוק זאת מול סוריה, מול הפלסטינים, מול הירדנים וכל מדינה ערבית אחרת. על ישראל לדחוף ליוזמה שלה, ולא להיגרר אחר יוזמות מהצד השני", אמר ברק בשיחות סגורות.

   

  שר הביטחון הבהיר לשומעיו כי "מול הסורים המחירים ידועים והתוצאות חשובות". לדבריו, במגעים עם הפלסטינים, "כבר 15 שנים דנים עם אותם האנשים ממש והדרישות מישראל משתנות רק בתלות באינטרסים שלהם".

   

  ברק העריך כי המצב שבו ישראל רק מגיבה ליוזמות כמו זו הערבית הכוללת תביעות לחזרה לגבולות 1967, הכרה בזכות השיבה לפליטים והחזרת הגולן - פוגעת באינטרסים ישראלים חיוניים. "למה לא יוזמה ישראלית? למה שאנו לא נגבש את כל האינטרסים שלנו, על מה אנו רוצים, עד איפה אנו מוכנים לוותר, ואז לצאת ליוזמת שלום משלנו כפתח למשא ומתן?", תמה ברק.

   

  עמדתו של שר הביטחון הוצגה בחלקה כבר לפני שבוע, בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. אז אמר השר כי "יש מקום שסוריה תשתתף בוועידת אנאפוליס. אפשר למצוא נוסחה שתביא להשתתפותה בוועידה זאת". ברק העריך בוועדה כי השתתפות סוריה יכולה בתנאים מסוימים, להביא גם לחידוש המשא ומתן עם ישראל בבוא העת.

     

  רעיון היוזמה הישראלית של ברק עולה תוך התקדמות איטית במגעים עם הפלסטינים הצהרת אנאפוליס. שר הביטחון, חבר המטבחון המצומצם הכולל את אולמרט ולבני, מבקש לבחון יוזמה ישראלית דווקא בשל הקשיים במשא ומתן מול הפלסטינים. לדעתו, רק הסתכלות ישראלית כוללת על צרכיה שלה מול הפלסטינים, הסורים והעולם הערבי, עשויה להוביל לפתרון יצירתי לעימותים המתמשכים באזור.

   

  צוות חלוץ יוצא לתאם ציפיות לקראת אנאפוליס

  במקביל למהלכים שמנסה ברק לקדם, נמשכות ההכנות לוועידת אנאפוליס. הלילה יצאו לוושינגטון שלושה מחברי צוות המשא ומתן הישראלי: ד"ר יורם טורבוביץ', מנכ"ל משרד החוץ אהרון אברמוביץ והיועץ המדיני של ראש הממשלה, שלום תורג'מן.

   

  שלושת הנציגים הבכירים עתידים לתאם עם האמריקנים את הציפיות מהוועידה. בד בבד, ישבו צוותי המשא ומתן משני הצדדים לפגישה נוספת בה הוחלפו רעיונות וטיוטות הנוגעות להצהרת אנאפוליס.

   

  הפלסטינים טענו שהייתה זו פגישה קשה, בעוד בירושלים דחו טענה זאת מכל וכל. "הצגת המשא ומתן כקשה, הוא אינטרס פלסטיני שאינו מייצג דווקא את המציאות. השיחות בחדר פנימה מתנהלות באווירה רגועה וחיובית", טען גורם מדיני בכיר בירושלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברק. יוזמה ישראלית - הכרח
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים