שתף קטע נבחר

פרקליט המדינה הבא: משה לדור

פרקליט מחוז ירושלים לשעבר ייכנס - בכפוף לאישור הממשלה - לנעליו של ערן שנדר, כך קבעה ועדת האיתור. עו"ד לדור, התובע בפרשת ויסות מניות הבנקים ובמשפטו של יצחק מרדכי, הוא שיקבע אם ראש הממשלה יואשם בפרשת בנק לאומי

הוועדה לאיתור המועמדים למשרת פרקליט המדינה החליטה אמש (יום ב') להמליץ על עו"ד משה לדור לתפקיד פרקליט המדינה, במקומו של ערן שנדר. הוועדה בחרה בלדור, שכיהן עד לשנת 2003 כפרקליט מחוז ירושלים, על פני חמישה מועמדים אחרים.

 

מינויו של לדור טעון את אישור הממשלה. אחד מ"תפוחי האדמה" הלוהטים המיידיים שיונחו בידיו: פרשת המכרז לרכישת גרעין השליטה בבנק לאומי. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מנוע מהכרעה בתיק הרגיש, שכן אחותו משמשת כיועצת משפטית למשרד האוצר. בשל כך הפצירו ח"כים ואישי ציבור בשנדר להישאר בתפקיד עד להכרעה בתיק, אולם הוא סירב.

 

לדור (63) מגיע מהתחום האזרחי והכלכלי. הוא עבד בפרקליטות כ-25 שנה, ובין

 השאר שימש כתובע כפרשת ויסות מניות הבנקים ובמשפטו של יצחק מרדכי. מאז פרישתו בשנת 2003 הוא עובד בשוק הפרטי. לפני ארבע שנים, לאחר שלא קודם לפרקליט המדינה, הסביר כי לאחר עשר שנים כפרקליט המחוז - הוא חש כמי שמיצה את התפקיד.

 

בחודש שעבר פירסמה ועדת האיתור את רשימת ששת המועמדים למשרת פרקליט המדינה. שלושה מהמועמדים פנו לוועדה בעצמם וביקשו לשאת במשרה הרמה. השלושה הם עו"ד אביה אלף, המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, ופרקליטת מחוז המרכז עו"ד רחל שיבר.

 

לשם העשרת רשימת המועמדים, קיימה הוועדה דיון ראשון ופנתה לכמה מועמדים נוספים. שלושה מהם נתנו הסכמתם לשמש כמועמדים: הפרקליט לדור, עו"ד יהודה וינשטיין, והפרקליט הצבאי הראשי תא"ל עו"ד אבי מנדלבליט.

 

רשימת המועמדים לתפקיד, בהם עו"ד לדור, זכתה לתמיכה מצד לשכת עורכי הדין. לאחר פרסום שמות השישה אמר עו"ד יורי גיא-רון, העומד בראש הלשכה כי הוא מברך את הוועדה לאיתור פרקליט המדינה שהציגה "רשימה מגוונת וראויה של מועמדים".

  

פרקליט המדינה הנוכחי, ערן שנדר, הודיע כבר לפני חודשים אחדים על סיום תפקידו. שנדר הודיע על החלטתו במכתב ששיגר לשר המשפטים, פרקליטי המחוז והתקשורת. 

 

במכתב פירט שנדר את נסיבות פרישתו מהתפקיד. "לפני כשלוש שנים פנו אליי והציעו לי את תפקיד פרקליט המדינה. סברתי אז כי להצעה כזו אין לסרב, אך בה במידה הדגשתי לפני מלכתחילה שאיני מגיע בכדי למלא קדנציה מלאה של שלוש שנים, אלא כדי להוביל מהלך בתקופה קצובה", הוא כתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד משה לדור
צילום: פייר תורגמן
מעביר את התיק. שנדר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים