שתף קטע נבחר

לראשונה: מדענים הצליחו לשבט קופים

מדענים אמריקנים הצליחו לשכפל גנטית קוף מקאו בן 10. בקרוב, הם טוענים, ניתן יהיה ללמוד באמצעותו כיצד לשבט בני אדם

לראשונה בהיסטוריה הצליחו מדענים אמריקנים לשבט קוף מקאו בן 10 שנים, כך מדווח הבוקר מודי קרייטמן בידיעות אחרונות. כעת מצטרפים הקופים לרשימה של חיות שכבר שובטו בהצלחה, ביניהן חתולים, סוסים, כלבים, עכברים ופרות. המחקר יפורסם רשמית בקרוב במגזין Nature.

 

עוברים אנושיים לא שובטו עד היום בהצלחה, והניסיונות שנערכו בנושא נכשלו בשל סיבות טכניות. אך כעת הצליחו המדענים ממכון מחקר באורגון שבארצות הברית, שבראשם עומד ד"ר סוקהרט מיטליפוב, לפתח טכניקה שמאפשרת לשבט קופים.

 

"פריצת הדרך יכולה להוביל להצלחה ביצירת עוברי אדם משובטים", דיווח ה-Independent הבריטי, ומציין כי מדובר בשיבוט של בעל החיים הקרוב ביותר לאדם שנעשה עד היום. המדענים גם הצליחו להדגים יכולת להפיק תאי גזע מהעוברים המשובטים, ובכך הוכיחו שהעוברים כבר הגיעו לדרגת בגרות כזו שניתן להפיק מהם את התאים.

 

האו"ם מתנגד

אמנם מוקדם מכדי לדאוג מהשלכות המחקר, אך דו"ח של האו"ם שפורסם לאחרונה מזהיר מפני הסכנות שבשיבוט בני אדם. הדו"ח ממליץ להתיר שיבוט תאים למחקר - אך לא שיבוט שנועד להולדת אדם או בעל חיים.

 

האמנה קוראת לבקרה הדוקה כדי למנוע יצירה לא מבוקרת והרס של עוברים. ניסיונות עבר דומים של האו"ם ליזום אמנה כלל-עולמית שתאסור באופן גורף שיבוט אנושי נחלו כישלון.

 

"כשלון בהוצאת שיבוט בני אדם מחוץ לחוק, משמעו שזו רק שאלה של זמן עד שבני אדם משובטים יסתובבו בכדור הארץ", אומר ברנדון טובין, משפטן העוסק בתחום זכויות האדם שהיה שותף לחיבור הדו"ח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שכפול גנטי - בקרוב אצלנו?
צילום: רויטרס
מומלצים