שתף קטע נבחר

חסידי ברסלב: יושנקו הבטיח להגן על הקבר

נשיא אוקראינה שהגיע לארץ דן עם נציגות החסידות בסכנה המרחפת על קבר רבי נחמן באומן. נציגי ברסלב העניקו לנשיא גביע ענק ובתום הפגישה על פריצת דרך ומעורבות אישית שלו בדרך לפתרון המשבר

הנשיא האוקראיני, ויקטור יושנקו, פתח הערב (יום ג') את ביקורו בארץ במפגש חם עם חסידי ברסלב. נציגי ברסלב הרב דניאל דיין ממרכז ברסלב העולמי ועורך-הדין גלעד קורינאלדי המייצג את ברסלב במשבר הקבר, סיפרו בתום הפגישה כי הנשיא התחייב להגן על מתחם הקבר ובית הכנסת. החסידים מצידם העניקו לנשיא גביע כסף רב מימדים ובירכו אותו על התערבותו בפרשת סכנת העיקול המרחפת על מתחם הקבר באומן.


תעודה וגביע לנשיא (צילום: ינון קדרי)

 

לדברי נציגי ברסלב, יושנקו אמר בפגישה כי "מדובר בנכס חשוב של העם היהודי, יש לאפשר גישה ליהודים להתפלל שם וחשוב לשמור על חופש הפולחן. אנחנו בודקים את ההיבטים המשפטיים שבין עולם של עסקים לצדדים הדתיים, אני מודיע שלא תהיה בעיה והעניין יבוא לפתרון מוסכם".

 

לדבריו, "בית הכנסת והקבר של רבי נחמן מברסלב באומן הם נכסים תרבותיים ודתיים המקודשים והשייכים לעם היהודי. כמו בכל מדינה נאורה גם באוקראינה אתרים דתיים קדושים הם מחוץ לתחום ואינם ברי מיקוח. לחסידים אומר בנימה אישית שאין סיבה לדאגה ושאפעל בכל כוחי להגן ולשמור עליהם, או כדברי ר' נחמן מרסלב שאין ייאוש בעולם כלל".

 

עו"ד גלעד קורינאלדי בירך על פריצת הדרך והדגיש כי "התערבותו האישית של נשיא אוקראינה שולחת מסר ברור שאתרים דתיים הם מחוץ לתחום ואינם ברי מיקוח", כמו כן ביקש קורינאלדי להודות לרה"מ אהוד אולמרט, לשרת החוץ ציפי לבני ולשר התמ"ת אלי ישי על התערבותם.

 

הרב דניאל דיין נציג ברסלב העולמי שהעניק לנשיא אוקראינה את גביע הכסף הביע בפני נשיא אוקראינה את הערכתו העמוקה: " לפעילותך הדיפלומטית הענפה בזירה הבינלאומית, לכושר מנהיגותך כמדינאי רם מעלה, ולתרומתך להידוק היחסים בין העם האוקראיני לעם היהודי וכן לעזרתך הברוכה לחסידי ברסלב הפוקדים את ציון קבר רבינו - ר' נחמן באומן. כאן מבירת הנצח של עם ישראל בירושלים, שלושת אלפים שנות היסטוריה צופות בך ומברכות אותך באמצעות כוס של ברכה זו". כזכור בעקבות המשבר שהתפתח על רק סכסוך משפטי סביב השליטה במתחם הקבר של ר' נחמן מברסלב, יצא מרכז ברסלב העולמי למאבק להצלת המתחם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יושנקו, הברסלבים והחיבוקים
צילום: ינון קדרי
מומלצים