שתף קטע נבחר

פרידמן: העליון הוא המוסד היחיד ללא בקרה

"קוראים לאנשי הרשות המחוקקת והמבצעת לא מוכשרים, מושחתים, לעומת הרשות האחרת שהיא נעלה", עקץ השר פרידמן בכנס בירושלים - והמשיך בשורת המתקפות על העליון שבה נקט בימים האחרונים

"אנו עוברים תהליכים שמוליכים לכך שהרשות השופטת מרכזת את הכוחות של המבצעת והמחוקקת", כך הזהיר אמש (יום ג') שר המשפטים דניאל פרידמן בנאום שנשא בפני עשרות סטודנטים ומרצים בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

הכנס שבו דיבר פרידמן עסק בנושא השפיטות וזכות העמידה בבית המשפט העליון. "אנו עדים בשנים

האחרונות להרחבה מתמדת בסמכות העליון, כאשר מה שמאפיין את ההתרחבות הוא שבית המשפט קובע את גבולות ההרחבה. אין מקום שקובע את הגבול, את הקו שאין לעבור עליו", אמר השר.

 

פרידמן התייחס לטענות הנשמעות נגדו בשל מהלכיו לצמצום כוחה של הרשות השופטת. "מדברים על ריסון עצמי , ומאשימים את הכנסת בחוסר ריסון עצמי. החוקים שמוציאה הכנסת ברובם המכריע הם חוקים הוגנים ומאוזנים, גם בתקופה שלא היתה ביקורת שיפוטית על הכנסת. אומרים 'הבה נטיל על הכנסת מגבלות שלא תתפרע'. גם על הממשלה יש פיקוח - יש בקרה חריפה בצורת בחירות כל כמה זמן. המוסד היחיד שפועל ללא בקרה חיצונית הוא בית המשפט. מדברים על סכנה של חקיקת הכנסת ולכן צריך לפקח עליה, שחלילה החוקים לא יהיו פוגעים. אין לכך שום הצדקה היסטורית.

 

"ישנן הצהרות וביטויים שמקרבים אותנו לדה-לגיטימציה של הרשויות המחוקקת והמבצעת",

 המשיך פרידמן. "קוראים להם לא מוכשרים, מושחתים, לעומת הרשות האחרת שהיא נעלה", עקץ פרידמן את שופטי העליון. "כשמותחים ביקורת על העליון זה בחזקת אסון, טוענים כאילו העליון הוא שמונע קיום חשוך ובולשביקי שהכנסת והממשלה היו גורמים, לו לא היה את העליון. יש איזה נרטיב שפוסל את הכנסת".

 

על פי פרידמן, "בית המשפט העליון הפך למחוקק" באמצעות כלי הפרשנות. "כאשר בית המשפט פוסק שהוא יכול להחליט על מיגון רצועת עזה אין שום דיון ציבורי. איזה דיון ציבורי היה לפני 15 שנה, כשהיתה המהפכה החוקתית?", תהה פרידמן - והשיב לנשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק, שעקץ בימים האחרונים במתקפה משלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקפה. פרידמן
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים