שתף קטע נבחר

שיא בברוקלין: 4,000 שלוחים בכנס חב"ד

אלפי השליחים, שיצאו במצוות הרבי לכל קצוות תבל כדי להפיץ את היהדות, התכנסו למפגש השנתי בברוקלין, הריעו לתורמים וסימנו יעדים חדשים. צלם ynet היה שם

המפעל הגדול שבנה הרבי מלובאויטש במשך השנים, כנגד כל התחזיות שובר שיאים: בימים אלו ננעל בברוקלין, ניו יורק, כינוס השלוחים העולמי בו השתתפו כארבעת אלפים שלוחי חב"ד שהתקבצו ובאו מרחבי העולם. הכינוס המתקיים בחצר הרבי מליובאוויטש, כבר חצי יובל מידי שנה בחודש כסליו מייבא לאזור את השלוחים שבמשך השנה כולה שוהים ברחבי העולם, לעיתים ללא מזון כשר סדיר, ללא חברה וללא שפה, "והכל למען מטרת השליחות אותה ייסד הרבי מלובאויטש".

 

יחד עם השלוחים מגיעים גם ילדיהם,שבמהלך השנה מבלים בקצוות תבל, ב"קעמפ" אינטנסיבי שזוכה לשם "ילדי השלוחים". במוקד הכינוס מתכנסים השלוחים למפגש חברתי, סדנאות מקצועיות לשדרוג עבודתם הציבורית, להשתלמות בתחומים הבוערים ולנשף - האירוע המרכזי שמתקיים מידי שנה במעמד חמשת אלפים איש, בהם חשובי וגדולי התורמים של חב"ד.  


על קבר הרבי במשמרות (צילום: ישראל ברדוגו)

 

כדי לאכלס את הקהל העצום שמדי שנה מכפיל את עצמו נשכר השנה הטרמינל המרכזי בנמל מנהטן, שבאופן סימבולי אירח את האדמו"ר הקודם של חב"ד לפני עשרות שנים ערב כניסתו לארה"ב לאחר הימלטו מהמגף הסוביטי. הנואם המרכזי ואורח הכבוד בארוע היה איש העסקים לב לבייב, יחד עם משפחת ראהר שתרמה לכבוד הארוע החזקת פעילות שוטפת של 50 שלוחים חדשים, הם התורמים הגדולים ביותר של חב"ד כיום.

 

בנאום הברכה שנשא אמר לבייב כי, הצדקה לחב"ד היא אנטי תזה לפעילות עסקית והסביר את משנתו המדינית "רובם של אנשי העסקים, כאשר הם נכנסים לעסקה כלשהי, השלב הראשון הוא חשדנות ובדיקה מעמיקה. זו הדרך להצלחה. אך כאשר אתם נותנים לשלוחים של חב"ד, ומכל הלב, אין לכם צורך לבדוק. תהיו בטוחים שכל דולר הולך למקום הנכון, שכל השקעה היא בכיוון הנכון". בסיום הדברים נעמד הקהל על רגליו והגיב בתשואות שנמשכו דקות ארוכות.


הנשף. השלוחים מסודרים על-פי מדינות היעד (צילום: ישראל ברדוגו)

 

הרב משה קוטלרסקי, האיש האחראי על מערך וגיוס השלוחים והפעילות המסועפת של חב"ד בתפוצות הנחה את מעמד הסיום של הכינוס, והעלה על נס את תרומותיהם של אלי האון מברית המועצות לשעבר בהם גנאדי בוגלובוב, אלכסנדר גרנובסקי, איל ההון מארגנטינה אדוארדו אלשטין ואחרים, התורמים במשך שנים מיליונים רבים לפעילות חב"ד בעולם. אחד משיאי הארוע נרשם בעת מעמד "הרול קול" מעמד בו מקריא הרב קוטלרסקי את שמות המדינות בהן פועלת חב"ד. בעת הקראת שם המדינה נעמדים שלוחי חב"ד באותה מדינה על רגליהם והקהל מריע להם ממושכות. את ההצגה גנבו כמובן ישראל, ניו יורק, קליפורניה, צרפת. ורוסיה מדינות אלו מכילות בתוכן מאות משלוחי חב"ד.

 

נוכחות מפתיעה נרשמה במהלך הארוע בדמותו של דודו בעש"ט, מפקד חיל הים היוצא, שהגיע יחד עם שליח חב"ד לבסיסי צה"ל הרב מנחם אופן והצדיע "לקומנדו היהודי". גם המפיק רונן פלד, שהגיע השנה לאירוע, הביע את תדהמתו מיכולת הארגון החב"דניקית.

 

כובשים את דרום קוריאה

"איפה שיש קוקה קולה יש חב"ד", זו אימרה ידועה אבל מסתבר שאחת מהפתעות הערב החוויתי הייתה כאשר המנחה הרב קוטלרסקי בפאתוס השמור רק לו עמד והכריז על מספר מדינות חדשות בהן עדיין לא פועלים שלוחי חב"ד, אחת מהמדינות היא דרום קוראה שבימים אלו זוכה לחיזוק פרויקט הגרעין היהודי בדמות שליח חב"ד צעיר ודינמי.

 

הארוע שזוכה בדרך קבע לסיקור תקשורתי גבוה במדיה העולמית, הגיע השנה לסיקור שיא גם במדיה החרדית . עיתונאים רבים נשלחו מישראל לסקר את האירוע החשוב והמשמעותי כל כך ליהדות בתפוצות דוגמא לכך ניתן למצוא באתר האינטרנט החב"די שטורעם.נט שם שיגרו את כל אנשי המערכת מישראל לעזרת הסיקור המאסיבי מכינוס השלוחים. 


התמונה הקבוצתית (צילום: ישראל ברדוגו)

 

הרב קוטלרסקי הצביע, בשיחה עם ynet, על הגידול המשמעותי בשלוחי חב"ד בעשור האחרון ואומר "שכל מה שנותר לנו כיום הוא לקיים את מצוות הרבי ולהביא את האור והיהדות לכל פינה בייקום בה נמצאים יהודים, זאת השליחות שלנו".

 

השיא החוויתי של השבוע העמוס בחצרו של הרבי מלובאויטש, בעיני רבים התבטא, "בתמונה הקבוצתית". התמונה, שזכתה בתואר "כל העולם בתמונה אחת" נערכה ביומו האחרון של הכינוס, או אז נעמדו אלפי השלוחים לתצלום משותף על רקע חזית הבניין המפורסם 770, כאשר הם יוצרים פסיפס אנושי חסידי מרהיב. הצילום שנמשך דקות ארוכות גורם לכולם לפצוח בשירה אדירה שסוחפת את כל הנוכחים. את התמונה המסורתית מצלם כבר מספר שנים הצלם ישראל ברדוגו שמגיע במיוחד מהארץ מדי שנה כדי להנציח את הארוע . 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב קוטלרסקי במעמד הסיום
צילום: ישראל ברדוגו
לבייב. כל דולר לכיוון הנכון
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים