שתף קטע נבחר

אושר טרומית: חוק "שיריון נגד חלוקה" בירושלים

את הצעת החוק יזם יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, והיא אושרה ברוב גדול - בין היתר בשל חופש הצבעה שאיפשרה הקואליציה לחבריה. מדובר בתיקון לחוק-יסוד: ירושלים בירת ישראל, המחייב קיומו של רוב מיוחס לכל שינוי בגבולות העיר. ח"כ ברכה: "חוק גזעני-מלחמתי"

הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') ברוב גדול בקריאה טרומית הצעת חוק שאמורה למנוע את חלוקת ירושלים. את הצעת החוק יזם יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, והיא אושרה ברוב גדול - בין היתר בשל חופש הצבעה שאיפשרה הקואליציה לחבריה.

 

חברי קואליציה רבים - בהם אף השרים אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), אריאל אטיאס (ש"ס) ורפי איתן (הגמלאים) - תמכו בהצעת החוק. לעומתם, שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ (העבודה), הצביע נגד הצעת החוק.

 

מדובר בתיקון לחוק-יסוד: ירושלים בירת ישראל, המחייב קיומו של רוב מיוחס לכל שינוי בגבולות העיר. בהצעת החוק מציע סער כי כל החלטה באשר לשטח העיר תחייב רוב של 80 חברי כנסת. זאת, במקום רוב של 61 קולות הקבוע היום בחוק.

 

הצעתו של ח"כ סער באה על רקע ההצעות השונות שנשמעות באחרונה בעניין חלוקת ירושלים, כחלק מקידום ההסכמים עם הרשות הפלסטינית. בעת האחרונה אמר אף המשנה לראש הממשלה, השר חיים רמון, כי בוועידת אנאפוליס ידונו הצדדים גם בחלוקת ירושלים.

 

"העברת הצעת החוק, שבועיים לפני ועידת אנאפוליס, היא איתות חשוב וברור לקהילה הבין לאומית כולה, כי יש אחדות רחבה בעם ישראל ובכנסת נגד ויתורים בירושלים", אמר ח"כ סער לאחר ההצבעה.

 

ביילין: בימין מבינים שבכנסת יש רוב לחלוקת י-ם

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, אמר בדיון במליאה כי "היוזמה לצורך בשריון מוגבר של חוק ירושלים מ-61 ל-80 ח"כים מוכיחה שהימין מבין שכבר אין רוב בכנסת למניעת ההיפרדות מהשכונות הערביות במזרח ירושלים וממחנות הפליטים". עם זאת, אמר ביילין כי הוא תמה על כך שממשלה שפניה לוועידת אנאפוליס מסתתרת מאחורי חופש הצבעה בנושא מרכזי כל-כך בדיונים על הסדר הקבע וחוששת מהצגת עמדתה האמיתי בפני הכנסת.

 

ח"כ זאב אלקין (קדימה) שהצביע בעד הצעת החוק אמר כי "אני שמח שהכנסת אמרה את דברה בנושא חשוב זה ומקווה שראש הממשלה יבין כי אין לו רוב בקואליציה לשינויים בנושא חלוקת ירושלים, על אחת כמה וכמה כאלה שעומדים בניגוד למצעה של קדימה".

 

לדבריו ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש), "ההצבעה על חוק ירושלים בכנסת היא משחק מכור של חלוקת תפקידים בין הממשלה לאופוזיציה. אולמרט מתייפף במילים טובות על השלום, ושולח את האופוזיציה לעשות את דברו ולשים מכשולים בדרך למו"מ על הסדר הקבע".

 

ברכה אמר עוד, כי "בריחתו של אולמרט וכמה משריו מהמליאה לא תנקה אותם מחוק גזעני-מלחמתי זה. זהו עוד חוק גזעני שמטרתו לנטרל את הסיעות הדוגלות בשלום אמיתי. שיידע העם בישראל את האמת האחת והיחידה, והיא שירושלים המזרחית הכבושה היא בירת מדינת פלסטין. זה הדבר הנכון וזה מה שיהיה".

 

ח"כ אברהים צרצור (רע"מ-תע"ל) אמר כי מדובר ב"ירייה ברקה של מאמצי השלום". לדברי צרצור, "עמדתו של השר מג'אדלה לפיה החוק הישראלי אינו חל על ירושלים המזרחית, תואמת את החוק הבינלאומי ולא סוטה מהאמת שישראל מנסה להתעלם ממנה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"איתות חשוב וברור". סער
צילום: עופר עמרם
צילום: גיל יוחנן
"משחק מכור". ברכה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים