שתף קטע נבחר

גלובוס של היטלר נמכר בארה"ב ב-115 אלף דולר

גלובוס שלקח חייל אמריקני ממעונו של הדיקטטור הנאצי ב-1945 נמכר לתושב סן פרנסיסקו במחיר גבוה פי 5 מההערכות המוקדמות

גלובוס שולחני שחייל אמריקני לקח ממעונו של הדיקטטור הנאצי אדולף היטלר בשנת 1945 נמכר במכירה פומבית תמורת 115 אלף דולר, פי 5 מההערכות.

 

הגלובוס היה בבעלותו של ג'ון בארסאמיאן, היום בן 91, שלקח אותו כמזכרת לאחר שנכנס למעונו של היטלר באוברסלצברג בדרום גרמניה כחייל אמריקני, 10 ימים לאחר התאבדותו של הרודן בבונקר בברלין. בארסאמיאן שמר את הגלובוס בעליית הגג שלו במשך 62 שנים והחליט עכשיו למכור את הגלובוס כדי למנוע ספקות עתידיים לגבי האותנטיות שלו.

 

"בואו נכיר בעובדות, אני בן 91, הזמן עובר והיו לי חיים נפלאים. אם הייתי משאיר את זה לבני, היו מתעוררות הרבה שאלות, אבל אני הייתי שם, ואני יכול להוכיח את זה", אמר בארסאמיאן. הוא מתכוון לתרום חלק מרווחי המכירה הפומבית לצדקה, ולהשתמש בשאר כדי לשלם חשבונות.

 

הגלובוס נרכש על ידי תושב סן פרנסיסקו, רוברט פריטקין בן ה-78, שהציע

עבורו 100 אלף דולר. פריטקין אמור לשלם עמלה של 15% לבית המכירות הפומביות, שמעמידה את מחירו הסופי של הגלובוס על 115 אלף דולר.

 

עוזרו של פריטקין אמר כי הוא היה מוכן להוציא עד 200 אלף דולר על הגלובוס, שיצטרף לאוסף של אמנות ומזכרות בשווי של 40 מיליון דולר באחוזתו של פריטקין, האחוזה הפרטית הגדולה ביותר בסן פרנסיסקו.

 

פיטר אלמאיר-בק מחברת קורונלי הבינלאומית לחקר הגלובוסים מוינה, אמר כי הגלובוס השיג מחיר גבוה בהרבה מההערכות הראשוניות, שעמדו על בין 15 ל-20 אלף דולר, רק בגלל הקשר שלו לדיקטטור הגרמני.

 

"הגלובוס אינו משמעותי במיוחד מבחינה היסטורית", אמר אלמאיר-בק. "העובדה שהוא היה בין חפציו של היטלר באוברסלצברג השפיעה בוודאי על מחיר המכירה הפומבית. בלי ההיסטוריה הזאת, הגלובוס היה משיג מחיר נמוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ג'ון בארסאמיאן: מזכרת ממעונו של היטלר
צילום: איי פי
מומלצים