שתף קטע נבחר

ועדת וינוגרד: הדו"ח החלקי כמוהו כדו"ח סופי

כך הצהיר בא כוח הוועדה בדיון בבג"ץ בעתירת הסניגוריה הצבאית נגד ועדת וינוגרד. הסניגוריה הצבאית דורשת שהוועדה תשלח מכתבי אזהרה למי שצפוי להיפגע

ועדת וינוגרד הצהירה בצהריים (יום ד') בבג"ץ כי הדו"ח החלקי, כמוהו כדו"ח הסופי מבחינת אחריות אישית של הנוגעים בדבר. הוועדה שוקדת בימים אלו על ניסוח הדו"ח המלא, שיפורסם כנראה בתחילת ינואר: "הוועדה אינה חוזרת בה מדבר שנאמר בדו"ח החלקי. לכן הוא הוגדר כדו"ח חלקי ולא כדו"ח ביניים".

 

בג"ץ קיים בצהריים דיון בעתירת הסניגוריה הצבאית נגד ועדת וינוגרד. הסניגורית הצבאית הראשית דרשה בעתירה כי הוועדה תשלח מכתבי אזהרה למי שצפוי להיפגע, לא רק מהמלצות הוועדה, אלא גם מהממצאים ומהדו"ח של הוועדה שצפוי להתפרסם עד סוף השנה. הסניגורית דרשה צו ביניים שימנע את פרסום הדו"ח.

 

בשבוע שעבר הגישה ועדת וינוגרד את תשובתה לבג"ץ. במסמך ציני וחריף תהו חברי הוועדה את מי בדיוק מייצגת הסניגוריה הצבאית - וביקשו "לבוא עמה בחשבון", כלשונם. תשובת הוועדה התפרסמה ב-ynet בראשונה.

 

בהערות הפתיחה לתגובתה תקפה הוועדה: "ידענו זה מכבר, כי לסניגוריה הצבאית תפקיד חשוב במתן סיוע משפטי לקציני צה"ל ולחייליו, אך לא ידענו עד כה, כי הסניגוריה הצבאית ניחנה בכישורים על-טבעיים, יודעת לנבא את העתיד, ויודעת כבר היום מה ייכתב ומה לא ייכתב בדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד".

 

השופט החדש חנן מלצר העיר בדיון שמתקיים היום כי "מן הראוי היה שאותם שמונה קצינים בכירים לא היו מסתתרים מאחורי הסנגוריה, אלא יוצאים ותובעים את שמם הטוב בעצמם".

 

כמו כן הדגישו שופטי בג"ץ בדיון כי הדו"ח עומד בפני עצמו בעניין אחריות אישית של בכירים ומי שנפגע יכול לעתור בעצמו. הוועדה הצהירה שאינה חוזרת בה מכל הנאמר בדו"ח שפורסם באפריל, וכי הוא הוגדר כחלקי ולא כדו"ח ביניים. מי שנפגע יכול לעתור בגין הפגיעה. בא כוח הוועדה, עו"ד צבי אגמון, הודה כי בדו"ח החלקי נפגעו אישית שלושה אנשים, ואולם ההתחייבות שתינתן זכות טיעון על הפגיעה, נותרה על כנה. 

 

במכתבים ששלחו בחודש שעבר חברי הוועדה לסניגורית הצבאית הראשית, אלוף-משנה אורנה דוד, ולח"כ זהבה גלאון (מרצ) התברר כי הדו"ח הסופי יוגש עוד לפני תום השנה האזרחית. הדו"ח הסופי צפוי להיות קשה וכואב ביותר. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, הדו"ח לא יכלול המלצות אישיות נגד הדרג הצבאי והמדיני.

 

גם בדו"ח החלקי שפורסם בסוף אפריל, נמנעה הוועדה מלקבוע מסקנות אישיות, אך מתחה ביקורת קשה מאוד על אישי הצמרת שהובילו את המהלכים לקראת המלחמה ובשלביה הראשונים. הנפגעים העיקריים באותו דו"ח היו ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון בתקופת המלחמה, עמיר פרץ, ורמטכ"ל המלחמה, רב-אלוף דן חלוץ.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הוועדה, השופט אליהו וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
שופט העליון, חנן מלצר
צילום: ירון ברנר
מומלצים