שתף קטע נבחר

לבני לסולאנה: "תגיד כן לסנקציות על איראן"

שרת החוץ אמרה את הדברים לנציב האיחוד האירופי בענייני חוץ וביטחון, לאחר שהתחמק משאלת עיתונאי בנושא הדו"ח שהוא עתיד להגיש בנושא האיראני. עוד אמרה לבני לסולאנה כי רצוי שאירופה תפעל בעצמה להחלת סנקציות כלכליות ומסחריות על איראן, באמצעות האיחוד האירופי

ממלאת מקום ראש הממשלה ושרת החוץ, ציפי לבני, הביכה היום (ד') את הנציב העליון של האיחוד האירופי בענייני חוץ וביטחון, חוויאר סולאנה, במהלך מסיבת עיתונאים בירושלים שהתקיימה אחר הצהריים. "הייתי מצפה ממך שהתשובה תהיה כן לסנקציות על איראן", אמרה לו, לאחר שהתחמק משאלת עיתונאי בנוגע לדו"ח שהוא עתיד להגיש בקרוב לחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון ולגרמניה, בנושא הגרעין האיראני, העתיד להחתם בשבועות הקרובים.

 

התקרית אירעה כשהשניים יצאו משיחה בארבע עיניים בלשכתה של שרת החוץ. סולאנה הנבוך לא השיב. לפני-כן אמר סולאנה לעיתונאי ששאל את השאלה: "אני עתיד להיפגש בשבוע הבא עם נציגי איראן לפני הכנת הדו"ח, ולכן אני מנוע מלענות על שאלה זאת".

 

ל-ynet נודע כי בשיחה בארבע עיניים ביקשה שרת החוץ הישראלית מסולאנה לקדם החלת סנקציות על איראן. זאת במסגרת מועצת הביטחון, או במסגרת עצמאית של האיחוד האירופי, כפי שדוחפת לכך צרפת.

 

לבני חוששת כי דו"ח מתון של ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מחמוד אל-בראדעי, אשר צפוי להיות מוגש גם הוא לחמש החברות הקבועות, ולגרמניה – יהיה מתון. דו"ח כזה יאפשר לרוסיה ולסין להתחמק מסנקציות בסיבוב שלישי כלפי איראן. החשש בישראל הוא שאל-בראדעי יצליח לתת שהות נוספת לאיראן בתהליך המואץ שלה לגרעין צבאי.

 

לבני אמרה במסיבת העיתונאים הערב עם סולאנה, כי על הקהילה הבינלאומית לקדם את נושא הסנקציות כנגד איראן, בשל המהירות בה פועלת איראן להשגת יכולת גרעינית. עוד אמרה לבני לסולאנה כי רצוי וראוי שאירופה בפני עצמה, תפעל להחלת סנקציות אלה בדרך כלכלית ומסחרית, באמצעות האיחוד האירופי.

 

שרת החוץ התייחסה בפגישה גם לתהליך המשא ומתן עם הפלסטינים ואמרה: "אנאפוליס היא רק נקודת ההשקה של המשא ומתן. אחריה נחזור למפת הדרכים, ובעיקר להתחייבויות הפלסטיניות למלחמה בטרור.

 

"אני לא אוהבת את כל תכני מפת הדרכים, אך זאת התוכנית היחידה המקובלת על הקהילה הבינלאומית והיא הבסיס להגעה למדינה פלסטינית. אני קוראת למדינות ערב להירתם לתהליך אנאפוליס, כדי לתמוך בפלסטינים, הם זקוקים לזה", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשש מדו"ח מתון. לבני
צילום: גיל יוחנן
מנוע מלענות. סולאנה
צילום: רויטרס
מומלצים