שתף קטע נבחר

האם בליכוד יחזרו לשיטת הוועדה המסדרת?

בכירים במפלגה קיימו לאחרונה שיחות בניסיון למצוא שיטה טובה יותר מהפריימריז לעיצוב רשימת המועמדים. באחת השיחות הועלתה אפילו האפשרות להחזיר את הוועדה המסדרת ושיריון המקום השני לסילבן שלום

הבחירות הקרובות אינן נראות באופק, אבל בליכוד כבר נערכים לאיוש הרשימה לכנסת הבאה. ל-ynet נודע כי בכירים בליכוד, ובהם נפתלי בנט, ראש מטהו של יו"ר המפלגה, בנימין נתניהו, קיימו בימים האחרונים שיחות סביב השאלה: כיצד לבחור את חברי הכנסת של התנועה.

 

השיטה הנהוגה כיום בליכוד היא פריימריז בקרב כלל מתפקדי התנועה שעברו את תקופת ההכשרה. אלא שהרצון של נתניהו ושל אנשיו להרכיב רשימה איכותית ונוצצת, גורמת להם להתחיל לבחון דרכים שונות, ובהן גם דרכים ישנות, שעברו מן העולם לפני שנים לא מעטות.

 

כך למשל, הועלתה בשיחות האלה האפשרות להחזיר לליכוד את הוועדה המסדרת, שיטה שהיתה נהוגה בעבר במפלגות הגדולות, והטילה את משימת הרכבת הרשימה על קבוצה של אנשים מנוסים, שבחרה את חברי הכנסת על-פי קריטריונים לא לגמרי ברורים. בליכוד מבהירים כי הסיכויים שרק ועדה מסדרת תהיה זו שתרכיב את הרשימה נמוכים, אולם נבחנת האפשרות לייצר שיטה המורכבת מכמה שיטות.

 

"אנחנו בוחנים כמה אפשרויות", אמר בכיר בליכוד, "יכולה להיות קומבינציה של ועדה מסדרת עד מקום מסוים ברשימה, ואחר כך בחירות בפריימריס. יש גם את האפשרות להציע לחברי הכנסת המכהנים כיום שריון, ולאחר מכן להעביר את בחירת חברי הכנסת לוועדה מיוחדת".

 

גורמים המקורבים לנתניהו אמרו כי לשינוי השיטה יכולות להיות כמה יתרונות. "שיטה כזו תקטין את השחיתות בתנועה, ותחסוך הרבה מאוד כסף לכולם", אמר אחד מחברי הכנסת של הליכוד, התומך במהלך של שינוי שיטת הבחירות. "דרך של ועדה מסדרת תאפשר גם למשוך יותר אנשים לליכוד. כיום יש לא מעט אנשים טובים שרוצים לבוא לפוליטיקה, אבל לא בראש שלהם להתמודד. ועדה מסדרת יכולה לפתור לנו את הבעיה".

 

בליכוד היו שציינו כי שינוי השיטה יאפשר לשריין גם את ח"כ סילבן שלום, ובכך לפתור את הסכסוך בינו ובין נתניהו. "גם אם הוא לא ישוריין במקום השני, ברור לכולם שאין קשר בין המיקום ובין התפקיד שימלא בממשלה", ציין גורם בלשכתו של יו"ר הליכוד.

 

מלשכתו של נתניהו נמסר באופן רשמי כי אכן התקיימו שיחות בנושא שיטת הבחירות לרשימת חברי הכנסת, אולם "אין משהו ספציפי, ואין החלטה סופית. יש שיחות, אך כרגע השיטה היא פריימריז. הועלו הצעות שונות, בהן גם ועדה מסדרת. בכל מקרה, הוועדה המסדרת של פעם לא צפויה לחזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הוועדה תסדר?
צילום: ירון ברנר
צילום: חיים צח
שלום. פתרון לסכסוך?
צילום: חיים צח
מומלצים