שתף קטע נבחר

ברק נגד פרידמן: המאבק הוא על נשמת המדינה

בנאומו בכנס קיסריה תקף נשיא בית המשפט העליון לשעבר את שר המשפטים. הוא אמר כי "עצמאות בתי המשפט מתפוגגת ונמוגה ברגע שהאמון וחלוקת הסמכויות בין נשיא בית המשפט העליון לשר המשפטים נשבר". הוא הוסיף כי "במקום שבו אין ביקורת שיפוטית יש חור שחור"

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, שב ותקף אמש (ו') את יוזמת חוק "עוקף בג"ץ" של שר המשפטים, דניאל פרידמן.

 

בנאומו בכנס קיסריה אמר השופט ברק כי "אני רואה שבר בהצעת חוק השפיטות. בגלל זה אני נזעק כשאני מדבר על הדברים האלה. עצמאות בתי המשפט מתפוגגת ונמוגה ברגע שהאמון וחלוקת הסמכויות בין נשיא בית המשפט העליון לשר המשפטים נשבר".

 

ברק הוסיף כי "במקום שבו אין ביקורת שיפוטית יש חור שחור. זו טעות חמורה לעסוק בשיפוט במונחים חקיקתיים. לא צריך להכניס את היד החוקתית לרקמות העמוקות ביותר של ההליך השיפוטי. זה לא גחמות, לא הלכות שעה חולפות ולא מאבקים על כוח, אלא על מאבקים על נשמתה של המדינה".

 

ל-ynet נודע כי מוקדם יותר אתמול נפגש נשיא בית המשפט העליון לשעבר עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנושא יוזמת החוק של שר המשפטים. ברק מצדד בעמדתה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, המתנגדת נחרצות ליוזמה.

 

בייניש נגד פרידמן

ביום חמישי תקפה השופטת בייניש את שר המשפטים בכנס קיסריה. בייניש אמרה: "מי שעוקב אחרי הצעות החוק יכול לטעות ולחשוב שבעיותיה של מערכת המשפט בישראל אינן האלימות החמורה הפוקדת את המדינה בגל של רציחות, ההתעללות בנשים וילדים, קשיי האכיפה והמלחמה במשפחות הפשע. התייר שינחת כאן מהמאדים יאמין כי הבעיה היחידה של ישראל היא ההשתלטות של בית המשפט העליון על כל המערכות וחטיפת השלטון לידיו".

 

השר פרידמן השיב לה: "אני מנסה להגביר את משמעות חוקי היסוד, ולהגדיל את הרוב לשינוי החוק. להגיד שמה שאני עושה זה איום ונורא, זה לא נכון. אני לא נגד בתי המשפט, אלא להיפך. צריך לראות מה התרחש בשנה האחרונה, בעיניים פתוחות - הקמת בית משפט, חקיקה ומינויי שופטים. אני גם התבטאתי בפומבי שאני נגד ההצעה של הכנסת שבג"ץ לא יתערב בנושאי דת ומדינה".

 

כדוגמה לכך העלה פרידמן את הפצצת הכור הגרעיני בעיראק בשנת 1981. "בוודאי שלא היה קשה למצוא אז פרופסורים שיאמרו שזה בניגוד למשפט הבינלאומי. אך האם זה מתקבל על הדעת שדבר כזה יידון בפני בית משפט? האם הממשלה לא יכולה לקחת על עצמה החלטה מהסוג הזה? האם זה כפוף לבקרה?" שאל.


פורסם לראשונה 16/11/2007 19:52

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
אהרון ברק. טעות חמורה
צילום: יואב גלאי
מומלצים