שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפלסטינים: אבו-מאזן פסימי לקראת אנאפוליס
  השגריר הפלסטיני בסעודיה אמר כי אבו-מאזן הביע את אכזבתו מכך שישראל לא הציעה דבר שיכול לקדם את הוועידה. לעומת זאת בישראל החליטו לעשות מחוות - וכבר ביום שני צפויה הממשלה לאשר לשחרר 500 אסירים פלסטינים ללא דם על הידיים. קונדוליזה רייס לא תגיע לאזור לפני הוועידה

  בישראל עושים מחוות - הפלסטינים לא מרוצים: הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), פסימי לגבי הצלחת ועידת השלום באנאפוליס. כך מסרו אמש (יום ו') דיפלומטים פלסטינים הנמצאים איתו בביקור בסעודיה.

   

  השגריר הפלסטיני בסעודיה, ג'מאל אבו שובקי, אמר כי אבו-מאזן הביע את אכזבתו מהתקדמות המשא ומתן עם ישראל, בפגישתו עם המלך הסעודי, עבדאללה. "הפלסטינים לא מרוצים מהעמדה הישראלית, מפני שישראל לא הציעה דבר שיכול להבטיח את הצלחת הוועידה", אמר השגריר.

   

  השגריר הוסיף כי בית המלוכה הסעודי הסכים עם הנשיא הפלסטיני כי ישראל לא עושה די כדי לקדם את המשא ומתן. "עד כה ישראל לא הראתה צעדים רציניים שיכולים לתרום להצלחת הוועידה", אמר השגריר הפלסטיני. מלך סעודיה אמר בראיון ל-BBC כי הוועידה תיכשל אם לא יעשו מאמצים לרצות את כל הצדדים, כולל את הפלסטינים.

   

  בעוד שהפלסטינים באים בטענות אל ישראל, צפויה הממשלה לאשר ביום שני בישיבתה השבועית שחרור של 500 עצירים ואסירים פלסטינים מיהודה ושומרון ועזה, לקראת ועידת אנאפוליס. למרות שאבו-מאזן מישראל לשחרר 2,000 אסירים פלסטינים, החליט ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי ישראל תשחרר 500 אסירים.

   

  ראש הממשלה יביא בפני השרים הצעת החלטה לשחרר את העצירים והאסירים הפלסטינים, מתוך הענות לבקשתו של אבו מאזן. הנשיא הפלסטיני ביקש לפני כשלושה שבועות בפגישתו עם ראש הממשלה לשחרר אסירים ולאחר בחינת הנושא הוחלט כי ישוחררו אסירים על-פי הקריטריונים הקודמים - כלומר לא ישוחררו אסירים עם דם על הידיים.

   

  בהצעת ההחלטה שתונח על שולחן הממשלה נאמר בין היתר, כי הקריטריונים לשחרור נקבעו על-פי שחרורים קודמים שהיו ביולי 2003 ובפברואר 2005. עוד נאמר כי ועדת השרים לטיפול באסירים הפלסטינים, בראשה עומד ראש הממשלה אולמרט, תטפל בקביעת מועד לשחרורם, על-פי הנסיבות שיהיו באותה עת.


  התמונות יחזרו? שחרור אסירים בחודש שעבר (צילום: איי.אף.פי)

   

  עם זאת, הצעת ההחלטה שהביא אולמרט מתנה את השחרור "בשים לב לקיום התחייבויות הפלסטינים ועל-פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה". רשימת האסירים תאושר על-ידי ועדת השרים.

   

  עוד סעיף בהצעת ההחלטה מאפשר לוועדת השרים לחרוג מקריטריונים קודמים, על-פיהם נקבע שחרור פלסטינים על-פי אחוז ריצוי העונש, או לחלופין יתרת המעצר. גיבוש האסירים תעשה על-ידי ועדה מתאמת בראשות מנכ"ל משרד המשפטים. בדיונים של ועדה זו יטלו חלק נציגי כל הרשויות שיש להן נגיעה לעניין.

   

  בתחילת חודש אוקטובר שיחררה ישראל 86 אסירים פלסטינים. 57 אסירים הועברו לשטחי יהודה ושומרון ואילו 29 אסירים נוספים, ששחרורם התעכב ביממה, הועברו לרצועת עזה. בחודש יולי שיחררה ישראל 255 אסירים פלסטינים, כולם תושבי יהודה ושומרון. האסירים המשוחררים הועברו באוטובוסים ממעבר ביתוניא אל מתחם המוקטעה ברמאללה, שם ממתינה להם צמרת אש"ף והרשות הפלסטינית.

   

  בניגוד להודעות קודמות, מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, לא תגיע לסבב שיחות נוסף במזרח התיכון לפני הוועידה. המשמעות היא שארה"ב מתכוונת לכנס את הדיונים האחרונים ואת כינוס הועידה החל מיום שני ה-26 בנובמבר.

   

  בתוך כך, הזמין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את שר הביטחון, אהוד ברק, להצטרף אליו לוועידת אנאפוליס שתיערך בסוף החודש. בוועידה צפוייה לקחת חלק גם שרת החוץ, ציפי לבני.


  פורסם לראשונה 16/11/2007 23:34

   

  בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו-מאזן. פסימי
  צילום: איי פי
  אולמרט. הסכים 500
  צילום: פלאש 90
  שחרור אסירים בחודש אוקטובר
  צילום: איי אף פי
  מזכירת המדינה קונדוליזה רייס פורום סבן
  צילום: טס שפלן, סוכנות ג'יני
  מומלצים