שתף קטע נבחר

"פסילת עסקת הטיעון עם קצב תהיה אסון"

גורם בכיר במשרד המשפטים אמר כי הוא לא רואה אפשרות לנהל את התיק נגד משה קצב בבית המשפט, בגלל הראיות. לדבריו, החקירה נגד אולמרט בפרשת המינויים במשרד התמ"ת תמשך לפחות שנה. הוא הוסיף כי לשר המשפטים יש זכות לקבוע את סדר היום החוקתי

במשרד המשפטים עוקבים אחר הדיונים בבג"ץ בנוגע לתיק קצב, ומודאגים מהאפשרות שהשופטים יפסלו את עסקת הטיעון וישלחו את הצדדים להתמודד בבית משפט. "אני מקווה שלא יפסלו את עסקת הטיעון, כי אני חושב שזה יהיה אסון", אמר גורם בכיר במשרד המשפטים. "אני לא רואה איך אפשר לנהל כעת את התיק בבית משפט. אנחנו אומרים בבית המשפט שהתיק הוא מאוד גבולי מבחינה ראייתית. זה מאוד בעייתי".

 

בימים אלו שוקדים חמשת שופטי ההרכב בראשות נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, והשופטים אדמונד לוי, אשר גרוניס, איילה פרוקצ'ה והמשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, על הבג"ץ שהוגש נגד עסקת הטיעון. הדיונים שהתנהלו סביב העתירות נגד הסדר הטיעון עם הנשיא לשעבר, משה קצב, היו סוערים.

 

לא אחת התבטאה נשיאת בית המשפט העליון נגד הסדר הטיעון. גם במשרד המשפטים מבינים כי ככל הנראה נשיאת בית המשפט העליון לא השתכנעה. השאלה היא כמובן כיצד יכריעו שופטי ההרכב האחרים שמיעטו להתבטא במהלך הדיונים.

 

חקירת תיק התמ"ת תימשך לפחות שנה

הגורם הבכיר במשרד המשפטים התייחס גם לחקירות נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט. "אלה תיקים עם הרבה חומר", הוא אומר. "התיק בנושא המינויים דומה בהרבה מובנים לתיק נגד ח"כ צחי הנגבי, רק שהנגבי - שדיבר עם מבקר המדינה - קודם הביא לנו תיק מאוד מסודר. האם תיק אולמרט בנושא המינויים תלוי בהכרעה בתיק הנגבי? זה היה מאוד נוח לנו אם היה פסק דין חלוט בעניין הנגבי, וצריך לזכור שזה בית משפט שלום ופסק הדין יהיה בעוד זמן. החקירה בתיק התמ"ת של אולמרט תימשך לפחות עוד שנה".

 

לגבי תפקודו של ראש הממשלה, הנמצא תחת חקירה, אמר הבכיר: "ייתכן שבהמשך תהיינה הגבלות על פעילות משרד ראש הממשלה ועבודת הלשכה שלו". בעניין ההצבעה על מינויו של עו"ד משה לדור לפרקליט המדינה הבא הוא אמר - כי אולמרט, רוחמה אברהם, שלום שמחון, אביגדור ליברמן ויעקב אדרי לא יוכלו להשתתף בהצבעה.

 

בנושא הפסקות החשמל ברצועת עזה, בתגובה על ירי הקסאם אמר הגורם הבכיר: "את התוכנית הראשונה שללנו. היה מדובר באקט ענישתי באופן מובהק. נעשתה עבודת מטה משותפת של משרד המשפטים ומשרד הביטחון ונוסחה הצעה חדשה. העקרון הוא כמו על בעניין הדלק, הפחיתו חמישה עשר אחוז מהדלק. אותו דבר יעשה עם החשמל. ברגע שיש לפלסטינים כמות נתונה, הם יוכלו לווסת בעצם את החשמל. אנחנו רק מקטינים את הזרמת החשמל. סנקציות כלכליות הן חלק בלתי נפרד של מאבק לגיטימי עם ישות אוייב, אבל יש קווים אדומים".

 

זכותו של פרידמן לקבוע את סדר היום

לגבי העימות בין שר המשפטים, דניאל פרידמן, לנשיאת בית המשפט העליון, אמר הגורם: "הרפורמות של פרידמן משנות את סדר היום של מחלקת הייעוץ והחקיקה. כמובן שיש דברים שאנחנו לא מסכימים עליהם ואנחנו אומרים את זה. אבל זו זכותו של השר לקבוע את סדר היום החקיקתי ואנחנו מסייעים לו איפה שאפשר בכך. אנחנו כמשרד המשפטים פרסמנו הצעה כוללת של חוק יסוד החקיקה. ההצעה שלנו לא זהה להצעה של השר, אבל גם הוא מתקרב להצעה שלנו. למשל להגיע לפער של 15 חברי כנסת בין התומכים והמתנגדים, וכמובן שהחוק צריך להתקבל ברוב לא רגיל".

 

"העניין של כל חוקי היסוד, זו לא טענה מופרכת של פרידמן בכלל", מסביר הבכיר במשרד המשפטים, "יתר חוקי היסוד נחקקו כחוקים בעלי מעמד רגיל. לכן במסגרת חוק יסוד החקיקה הכולל הם אמורים לקבל מעמד. לכן להמציא להם מעמד במסגרת פסיקה זה לא עניין פשוט.

 

לגבי הטענה של פרידמן נגד בג"ץ ש"לא הכל שפיט", אמר הבכיר: "יש מבחינתנו הפרדה בין שתי שאלות שונות לגמרי. האחת עד כמה הנושאים האלה והאחרים צריכים להיות שפיטים או לא. אנחנו במשרד המשפטים בדעה שזה נושא שאי אפשר להסדיר אותו בחקיקה. אין שום דרך בעולם לנסח בחקיקה כלל של שפיטות, בדרך שלא תוציא מהביקורת נושאים שכל אחד מסכים שהם צריכים להיות שפיטים. דוגמה קלאסית - פעולות צבאיות - זה באינסטינקט לא צריך להיות שפיט. אבל פעולות כאלה כרוכות בזכויות משפטיות מאוד פשוטות. אין דרך לקבוע כללים של שפיטות שלא רומסים בדרך זכויות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. עסקה או בעיה
צילום: איי אף פי
אולמרט. ייקח זמן
צילום: גיל יוחנן
פרידמן. מותר לו
צילום: עטא עוויסאת
בייניש. לא השתכנעה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים