שתף קטע נבחר

הסטודנטים: החזר שכר לימוד או צעדים משפטיים

הסטודנטים זועמים: שביתת המרצים נמשכת עוד ועוד, אך האוניברסיטאות ממשיכות לגבות את שכר הלימוד. כעת מאיימים הסטודנטים: נפנה לערכאות. והאוניברסיטאות? הן כתבו מכתב לאולמרט ומשוועות שיתערב במשבר

התאחדות הסטודנטים הארצית דורשת מוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) את החזר שכר הלימוד לכל הסטודנטים בארץ, לפני נקיטת צעדים משפטיים. זאת, בשל שביתת המרצים שנמשכת כבר קרוב לחודש.

 

שביתת אנשי סגל האוניברסיטאות אינה נראית בינתיים באופק ובהתאחדות הסטודנטים החליטו לעשות מעשה ולדרוש את כספם בחזרה. בהתאחדות הסטודנטים טוענים כי הם משלמים שכר לימוד מלא עבור השנה האקדמית, בעוד שבפועל חלק מהקורסים אינם מתקיימים, וגורל הסמסטר כולו אינו ידוע, בעקבות השביתה.

 

לאור העובדה כי המכתב הראשון בנושא, שנשלח על ידי ועד הסטודנטים של הטכניון בלבד, ב-11 בנובמבר, לא זכה לכל התייחסות מצד ור"ה, שלחה התאחדות הסטודנטים הארצית הבוקר (א') מכתב שני באמצעות עו"ד בועז בן צור, ובו חזרה על הדרישה להחזרת הפרשי שכר הלימוד, בגין ימי הלימודים שלא התקיימו והקורסים שבוטלו ושעתידים להתבטל.

 

"האוניברסיטאות גובות שכר לימוד שלא כדין", כתב עו"ד בן צור בפנייתו והוסיף: "התאחדות הסטודנטים הארצית רואה בחומרה רבה את הזלזול וההתעלמות מן הדרישה, שנועדה לפתור את מצוקתם של למעלה ממאה אלף סטודנטים המיוצגים על ידה, ואשר שכר הלימוד המשולם על ידם יורד לטמיון בשל שביתת המרצים.

 

"ככל שוועד ראשי האוניברסיטאות לא יורה על השבתו של הפרש שכר לסטודנטים - וזאת בתוך 7 ימים ממועד קבלת מכתבי זה - תיאלץ מרשתי לנקוט בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותה על פי דין".

  

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, אמר ל-ynet: "שביתת המרצים נכנסת אל השבוע הרביעי. התאחדות הסטודנטים הארצית דורשת לאלתר מוועד ראשי האוניברסיטאות להחזיר את שכר הלימוד לסטודנטים בגין אותם קורסים שמתבטלים. לא ייתכן שסטודנט ישלם על שירות אותו הוא לא מקבל. זוהי דרישה אלמנטרית ואנו נילחם עליה בכול תוקף".

 

בנושא השביתה עצמה אמר שונשיין: "על אף שהתאחדות הסטודנטים הארצית מייצגת את הנפגעים העיקריים משביתת המרצים, אנו בהתאחדות תומכים במרצים. מאבק משותף זה של מרצים, מורים, סטודנטים, תלמידים, הורים ועוד, הינו יריית הפתיחה לשנה שבה עתיד החינוך וההשכלה הגבוהה יהיה על סדר היום הציבורי".

 

ור"ה לאולמרט: "עגלת המו"מ שקעה בבוץ"

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), הפרופסור משה קווה, פנה היום במכתב לראש הממשלה, אהוד אולמרט, בו ביקש את התערבותו בסכסוך עם המרצים. "מנע את התמוטטות ההשכלה הגבוהה", כתב קווה בפנייתו.

 

"הגענו למסקנה שרק התערבותך האישית עשויה לחלץ את עגלת המשא ומתן ששקעה עמוק בבוץ ולסייע בישוב המשבר וחידוש שנת הלימודים, תוך מזעור הנזקים שכבר נגרמו. אנו מודעים לעומס הכבד המוטל עליך, אך לא היינו פונים אליך בבקשה זו, אלמלא ידענו את החשיבות הרבה וההערכה הגדולה שאתה רוחש להשכלה הגבוהה", כתב קווה.

 

כמו כן ציין קווה במכתב כי "נוכחנו מנסיוננו, כי מעורבותך האישית יכולה להניע מהלכים לפתרון משברים קשים, שנראים בלתי פתירים לחלוטין - כך היה במו"מ על תקצוב אוניברסיטאות שהוכתר בהצלחה רק לאחר שמינית את עוזרך הבכיר, עובדיה יחזקאל, להיכנס לעובי הקורה של המשא ומתן בינינו לבין משרד האוצר".

 

"אנו פונים אליך בקריאה של הרגע האחרון, להיתרם אישית לפתרון המשבר ולהסמיך נציג בכיר מטעמך ליטול את ההובלה של המו"מ, על מנת להביא בהקדם האפשרי לסיומו המוצלח", סיים קווה את מכתבו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איום בהליכים משפטיים. שונשיין
צילום: ירון ברנר
צילום: מיקי קורן
פנייה נרגשת. קווה
צילום: מיקי קורן
מומלצים