שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן

ההורים הזניחו, הרשויות התרשלו - והתינוקת מתה

מבקר המדינה חושף מחדל חמור של הרשויות, שהסתיים במותה של תינוקת בת שלושה חודשים: המשטרה הוזעקה לבית באריאל וגילתה פעוטות שנזנחו על-ידי הוריהם - אולם הדיווח לא עבר במלואו לעירייה, שבתורה כשלה אף היא בטיפול

מחדלים של עיריית אריאל ושל המשטרה מנעו אפשרות להציל את חייה של תינוקת בעיר - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס. בדו"ח השנתי, המתפרסם היום (ב'), נקבע כי הרשויות התעכבו בטיפול בדיווחים בעניינן של ילדות, שהיו נתונות לכאורה בסיכון. כתוצאה מכך, נכשלו במילוי חובתן לספק להן הגנה.

 

ב-19 ביוני 2006 מתה תינוקת, כבת שלושה חודשים, בבית הוריה שבאריאל. לפי דו"ח המבקר, כחודש וחצי לפני כן קיבלה המשטרה דיווחים משכני המשפחה על הזנחה או פגיעה בשלוש הילדות מצד הוריהן. בדיווח הראשון, ב-1 במאי, התלוננו השכנים על השארת תינוקות בבית, ללא השגחה, בעת שהאם הלכה להביא את הבת הגדולה, בת ארבע, מגן הילדים. מדו"ח השוטר שהגיע לדירת המשפחה עולה, כי בדירה הושארו ללא השגחה פעוטה, בת שנתיים, ותינוקת בת חודש וחצי.

 

ואולם, בדיווח שהועבר למחרת לאגף הרווחה בעירייה, לא אוזכרה כלל התינוקת, וכתוצאה מכך לא ידעו בעירייה על עצם קיומה. מבקר המדינה קובע, כי אי-ציון התינוקת בדיווח הוא מחדל חמור, שאינו תואם את החובות שהוטלו בחוק על שוטר.

 

כעבור שלושה שבועות התקבלה במשטרה תלונה נוספת, על קולות בכי של ילדים מדירת המשפחה. שבוע לאחר מכן התלוננו השכנים פעם נוספת. ואולם, שתי התלונות הועברו לאגף הרווחה בעירייה בעיכוב רב: התלונה השנייה הועברה כעבור שמונה ימים, ואילו התלונה השלישית הועברה ארבעה ימים לאחר מועד קבלתה.

 

במקביל, התקשרה שכנה של המשפחה לאגף הרווחה והודיעה על המתרחש בדירת המשפחה. לאחר שהחלו פקידות הסעד בעירייה לחקור את המקרה, התברר להן כי שתי הילדות לא קיבלו, לכאורה, את הטיפול והחיסונים הנדרשים וכי מצבה הגופני של אחת מהן מצריך טיפול רפואי. עם זאת, בעירייה לא מיהרו לטפל בנושא וקבעו ביקור בבית המשפחה ב-20 ביוני, שלושה שבועות לאחר מועד הדיווח של השכנה וחודש וחצי לאחר התלונה הראשונה במשטרה. הביקור בבית המשפחה לא יצא לפועל, שכן יום לפני כן מתה התינוקת.

 

הדיווח התעכב

בעיריית אריאל הסבירו כי המשטרה הודיעה להם בשיחת טלפון רק על הדיווח השני. ברישום של הדיווח בעירייה לא נכלל מידע שנמסר על כך שהאם גם משאירה את בתה בת השנתיים לבד בבית. בעירייה הסבירו עוד, כי מכתב מהמשטרה ובו פרטי הדיווח התקבל באגף הרווחה רק ב-20 ביוני, יום לאחר מות התינוקת. מהמשטרה נמסר, כי האירועים דווחו לאגף הרווחה "בעיכוב, לאור מטלות נוספות בתיקי אלימות במשפחה וטיפול במקביל במספר משימות נוספות שהוטלו על החוקרת".

 

מבקר המדינה קובע, כי הגרסאות הסותרות של המשטרה ושל העירייה בדבר מספר הדיווחים שהמשטרה מסרה לעירייה בעניין ילדי המשפחה, מצביעות לכאורה על ליקוי חמור באופן שבו נוהל הקשר בין שני הגופים.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה, כי לאור הערות הביקורת - ובמסגרת הפקת לקחים מהאירוע המצער - יפורט הנוהל הקיים בדבר אלימות נגד קטינים. יחידות המשטרה יידרשו להעביר דיווחים בדבר חשד לפגיעה בילדים "בהקדם האפשרי ולא יאוחר משני ימי עבודה ממועד קבלת ההודעה במשטרה". במקרים של סיכון ממשי ומיידי לקטין, יועבר דיווח מיידי לפקיד הסעד התורן.

 

משרד הרווחה הודיע בתגובה, כי הועברה הנחייה בדבר רישום מפורט ומלא של דיווחים על קטין בסיכון. מעיריית אריאל נמסר, כי היא מקבלת את ההערה בעניין זה ותפעל על פיה בעתיד.

 

הורי הילדות הועמדו לדין בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב, הורשעו ונידונו לעונשי מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים