שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן

בן אליעזר דאג ל-100 איש בחברת החשמל

מבקר המדינה חשף כי במשך שנתיים נשלחו מלשכתו של שר התשתיות 100 מכתבים להנהלת חברת החשמל שבהם המליץ לקבל מועמדים לעבודה או לשפר את מעמדם של עובדים קיימים. פואד צירף לחלק גדול מהפניות מכתבים של אישים פוליטיים, כולל חברי מרכז העבודה. המבקר: פגיעה בנאמנות השר לציבור. בן אליעזר: פעלתי בתום לב, הייתי רק צינור שהעביר את הפניות

שר התשתיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, פנה כ-100 פעמים להנהלת חברת החשמל בבקשה לעזור למועמדים לקבל עבודה ולעובדים לקבל תפקידים בחברה. כך עולה מדו"ח המבקר. בבדיקה שערך המבקר בלשכת השר נמצאו כ-100 מכתבים שהפנו בן אליעזר ומנהלת לשכתו (רובן על ידי מנהלת הלשכה) למנהלי כוח אדם בחברת החשמל ועסקו בענייני כוח אדם בחברה.

 

בין המכתבים ששלח בן אליעזר בקשות לקבלת עובדים לחברה, לקידום עובדים בתפקידם בחברה, להעלאת שכר לעובדים ולמתן קביעות לעובדים זמניים שעמדו לפני פיטורים מהחברה.

 

לחלק מהפניות צורפו מכתבים ששלחו לבן אליעזר אישים פוליטיים, חלקם חברי מרכז מפלגת העבודה, שביקשו מבן אליעזר לסייע לעצמם ולמקרוביהם.

 

"פגיעה בחובת הנאמנות של השר"

"מדובר בהתערבות מטעם שר התשתיות ברמה הפרטנית בקידום ענייני העסקה של חברי גוף בוחר (חברי מרכז העבודה, ת.ג) ומקורביהם, במישרין ובעקיפין, וזאת בניגוד להנחיה מפורשת של היועץ המשפטי לממשלה", כותב המבקר. "לנוכח ריבוי הפניות הללו, ראוי שהשר ומי מטעמו יימנעו מפניות כאלה. החברה תלויה בהחלטות השר בעניינים רבים, ואם יפנה אליה בעניינים פרטניים של העסקת עובדים, היא עלולה לפעול שלא לפי עקרונות שוויון ההזדמנויות והתחרות ההוגנת".

 

עוד כותב המבקר: "מעורבות השר בעניין עלולה לפגוע בחובת הנאמנות שלו כלפי הציבור. קיים חשש שחברי מרכז מנצלים את השפעתם על השר לקידום אינטרסים זרים".

 

בן אליעזר שימש כשר התשתיות בשתי ממשלות: בממשלתו השנייה של אריאל שרון (2005-2003) ובממשלת אולמרט (2007-2006). המבקר מציין כי החוק מחייב את לשכת השר להעביר מסמכים לגנזך המדינה עם סיום כהונתו, אך הבדיקה העלתה כי הלשכה לא הקפידה להעביר את המסמכים האמורים לגנזך המדינה. 

 

המבקר קורא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לרענן את ההנחיה לפיה חל איסור מוחלט על שרים ומקורביהם לטפל בפניות פרטניות ולשים לב להתנהלותו של בן אליעזר. בנוסף, קורא המבקר לדירקטוריון ולהנהלה של חברת החשמל להקפיד שהטיפול בפניות של גורמים מחוץ לחברה יעשה ללא משוא פנים וללא קשר לזהות הפונה, תוך הקפדה על עקרון שוויון ההזדמנויות.

 

בן אליעזר: אני רק הצינור

השר בן אליעזר מסר בתגובה: "מפלגת העבודה בוחרת את נציגיה באמצעות פריימריס, כך שתפקיד מרכז מפלגת העבודה הצטמצם לאישור רשימת השרים. שרי הממשלה פועלים בדואליות נורמטיבית: הם פועלים גם במישור הפוליטי אך גם במישור המיניסטריאלי, בו הם אמורים להבטיח ביצוע מיטבי של התפקיד שעליו הם מופקדים". 

 

"מדי יום מגיעות ללשכתי פניות רבות מאוד של אזרחים בנושאים רבים ומגוונים, חלקן הגדול בענייני תעסוקה אך רובן אינן נוגעות לחברת החשמל. הפניות הללו נעשות מתוקף היותי איש ציבור ונבחר ציבור, שהציבור רואה בו כתובת טבעית לפניה. לשכת השר תפקדה ביחס לפניות אך ורק כצינור המפנה ומזרים את הבקשות ליעודן הנכון. נוהל העבודה שהנהגתי בקשר לפניות אזרחים הונהג על ידי בתום לב מוחלט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בן-אליעזר: "אני רק הצינור"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים