שתף קטע נבחר

שלח מאפייתך על פני המים

בערב שאירח מבקר הקולנוע, גידי אורשר, סיפרו יוצרי הסרט הפארודי "המוסד הסגור" על כמה זה קשה להרים סרט, וכמה זה נחמד כשהוא הופך לסולד אאוט. סרט ההמשך בדרך

 

 

 

יום אחד – לא מזמן - התקשר גידי אורשר לאלון גור-אריה, בימאי ואחד מיוצרי הסרט "המוסד הסגור", ואמר לו שהוא מאוד אהב את הסרט החדש שלו "המוסד הסגור". מהרגע הזה בשיחה החל גור-אריה להרגיש שהוא מתחיל לאבד מגע עם המציאות, וחבל, כי בהמשך השיחה הציע לו אורשר להרים יחד ערב – כשמבקר הקולנוע בתפקיד המארח – בו יספרו גור-אריה וחבריו ליצירה את סיפורו של סרט הפארודיה, "המוסד הסגור".

 

אבל בסופו של דבר ירד גור-אריה לקרקע, עובדה – הערב יצא לפועל, ובמהלכו התוודה היוצר על החלום שלו - כמו כל יוצר קומי צעיר, הוא רוצה לקום בבוקר ולהתפרנס ממה שהוא אוהב: הפקת סרטי קומדיה פארודיים, צילום מערכוני נונסנס וכל הדברים הילדותיים שהוא עשה עם חבריו עוד מימי ועדת תרבות של הצופים.

 

במפגש שנערך אמש (ב') בסינמטק, סיפרו גור-אריה, ושותפיו ליצירת הסרט ול"היפופוטם", נועם שגב ואיל שינדלר, כי בכוונתם להפיק סרט המשך באורך מלא - לעומת ה"מוסד" שאורכו 40 דקות בלבד. המכשול היחיד העומד בדרכם, הם אומרים, הוא מימון כספי.  

 

ה”מוסד” הופק בתקציב מצומצם מאוד, כאשר התאורנים משמשים כאנשי אפקטים

 ממוחשבים, המלבישה מכלה את הזמן הפנוי בין החלפות הבגדים בצביעת גזרים בשחור (התשובה בגוף הסרט), והצוות כולו מורכב ממתנדבים. הסרט צולם, הופק ונערך במשך ארבע שנים, בעיקר בלילות ובסופי שבוע. “בשלב מסויים התקשרנו ללנה אטינגר, השחקנית הראשית” מספר גור-אריה, ”והיא אמרה 'אתם עוד מצלמים את זה? אני גרה היום בפריז בכלל'”.

 

מה התקציר של "טיסה נעימה"?

איך זה עובד? המון סבלנות. “זה לא שלח לחמך", אומר גור-אריה על היצירות שלו ושל החבורה,"כל הזמן הזה אני כבר שולח מאפיה שלמה". הוא הפנה קריאה נרגשת אל הקהל ותהה "הנה אפשר לעשות את זה, מי מוכן להשקיע?", אלא שבקהל נכחו כ-50 איש, רובם מעריצים כבדים של החבורה ואף שותפים קטנים בהפקת הסרט, וכן מספר אנשים בוגרים תרבותיים ומיושבים שקיבלו תוכניה לא מעודכנת והגיעו למפגש בטעות, אבל נשארו.

 

למרות אלה "המוסד הסגור" רושם לעצמו הצלחה שקטה ו"עובר ממייל לאוזן" כהגדרתו של גור-אריה. הוא מוקרן זה ארבעה חודשים בסינמטק תל אביב, ומספר שבועות גם בסינמטקים אחרים ברחבי הארץ. “לפעמים צופים מגיעים יותר מפעם אחת” הוא אומר, "נוצרה תחושה של הפנינג. ומי שלא ראה קופאי מחייך ואומר 'סולד אאוט' לא ראה קופאי מחייך ואומר 'סולד אאוט' מימיו”.

 

במסגרת המפגש, הוקרן קטע מ"טיסה נעימה" – פארודית אקשן קלאסית שהשפיעה על גור-אריה וחבריו, שכבר כשהיו תלמידים בבית הספר רצו להפיק סרט בסגנון הזה, שיהפוך לחלוץ הז'אנר בעברית. “למזלנו", הוסיף שגב, “במשך 18 שנה שעברו מאז גם אף אחד אחר לא עשה".

 


ההצלחה עברה ממייל לאוזן. צוות "המוסד הסגור" וגידי אורשר (צילום: אהוד קינן)

 

בהפקת ה"מוסד", בו משתתפים השחקנים אילן דר, רון שחר ואלי גורשטיין, נעזר גור-אריה בקרן "סנונית" של הרשות השניה, עזרה שהשיג בקושי מכיוון שכמעט בלתי אפשרי לחבר תקציר לסרט פארודיה, ולהוכיח לוועדה שהוא אכן מצחיק. "'מה התקציר של 'טיסה נעימה'?”, הוא ניסה לתאר, “אדם שיש לו טראומה ממלחמת קוריאה, לא יכול יותר להטיס מטוס, רץ אחרי אהובתו, עולה על מטוס, כולם מתים מהרעלת דג והוא היחיד שיכול להנחית את המטוס וככה הוא זוכה באהובתו. זה מצחיק?”.

 

עד שתפיקו את סרט המשך, צפוי DVD?

 

“יש המון חומרים מרתקים על עשיית הסרט שהיינו רוצים לשים ב-DVD”, אומר גור-אריה, "האימונים על הפעלולים, סצנות שנחתכו, תרגום לסוג'יירית (שפת המדינה הפיקטיבית בה מתרחשת העלילה – א.ק) ועוד. אבל זה אומר להכנס לעוד הפקה, וכרגע אנחנו עדיין בהתאוששות“.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים