שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שבוע לפני אנאפוליס: ישראל והפלסטינים הוזמנו
  ארצות הברית שיגרה הערב לנציגי ישראל ולפלסטינים את ההזמנות לוועידה המדינית שתתקיים במרילנד. "אנחנו מודעים לכך שלא יהיו תוצאות מיידיות לוועידה", אומרים בבית הלבן. גם ועידת הליגה הערבית, הכוללת נציגים סורים וסעודים בדרג זוטר, תוזמן. לא ברור אם סוריה וסעודיה ישלחו נציגים בדרג בכיר יותר

  ארצות-הברית שיגרה הערב (יום ג') הזמנות לוועידת אנאפוליס לצד הפלסטיני ולצד הישראלי. הוועידה תתקיים ב-27 בנובמבר, בעוד שבוע בדיוק, באקדמיית הצי האמריקנית בעיר אנאפוליס שבמרילנד.

   

  דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק, סיפר הערב כי וושינגטון קיימה בימים האחרונים מגעים לא רשמיים עם עשרות מדינות, מתוך כוונה לשתפן במפגש. "ההזמנה כוללת את המיקום וכמה סידורים לוגיסטיים כדי שהמוזמנים יוכלו להתחיל בתיכנונים לקראת הגעתם", אמר מקורמק כשהוא מניף בידו עותק של הזמנה שכמוהו יועברו לשגרירויות ארצות-הברית ברחבי העולם לצורך הפצה.

   

  בין המוזמנים תהיה גם ועידת הליגה הערבית, שבה נציגים מסוריה ומסעודיה. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, אמר כי ההזמנות יישלחו לוועידת הליגה. אם ארצות-הברית תסתפק בהזמנת הוועידה - ולא תזמין את סוריה וסעודיה ישירות - הרי ששתי המדינות ייוצגו על ידי נציגים זוטרים בלבד. סוריה כבר אמרה כי לא תגיע לוועידה, אלא אם כן ידונו בה על עתיד רמת-הגולן. סעודיה נותרה עמומה ולא ברורה באשר לאפשרות שתשתתף בוועידה. כך או כך, סגן שר החוץ הרוסי אלכסנדר סולטאנוב, ביקר בדמשק ונועד עם הנשיא אסד. בפגישה קרא לסוריה להשתתף בוועידת אנאפוליס.

   

  "הנשיא לא מהמר"

  דוברת הבית הלבן, דנה פארינו, הודתה: "אנחנו מודעים לכך שלא יהיו תוצאות מיידיות מוועידת אנאפוליס" אך למרות זאת אמרה שהזימון אינו טעות. "הנשיא אינו מהמר. הוא רוצה שהצדדים יגיעו לכאן למען שלום ויציבות, דמוקרטיה וחופש, במזרח התיכון. הוא מבין את שורש הבעיה והוא מוכן להקדיש זמן רב ומשאבים כדי לזמן את הצדדים יחד. זה שווה את העניין".

   

  בתדרוך כתבי הבית הלבן, הסבירה דוברת הממשל: "אנחנו מודעים לכך שיש הרבה העמדת פנים והרבה תקשורת לקראת הוועידה", עם זאת הביעה תקווה שוועידת אנאפוליס תוביל את הצדדים ל"מו"מ על נושאי הליבה, בנושאים מהותיים". האמריקנים מזכירים כי מבחינתם עשו הכל - מזכירת המדינה קונדוליזה רייס ביקרה השנה שמונה פעמים בישראל, "ואי אפשר להאשים אותנו שלא ניסינו להביא את הצדדים יחד".

   

  בצהריים נועדו ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ונשיא מצרים, חוסני מובארק, בשארם א-שייח. מובארק העריך שסוריה תשתתף באנאפוליס, וסירב לדבר על "כישלון או ניצחון" של הוועידה עצמה - שבה הוא רואה חלק מתהליך.

   "המלה כישלון משמעותה קץ המשא-ומתן", העיר. הוא הוסיף כי לא ניתן לדבר על מדינה פלסטינית רק בגדה או רק בעזה: "הגיע הזמן למדינה פלסטינית אחת".

   

  אולמרט אמר למארחו: "צריך להיות ברור גם למזמינים האמריקנים, שלא יהיה יישום כולל של ההסכם לפני מילוי כלל ההתחייבויות על פי מפת הדרכים. ההתחייבויות הללו חלות גם על רצועת עזה. הרי על פי התפישה הפלסטינית, רצועת עזה היא חלק מהמדינה הפלסטינית, ובאופן טבעי - אם המדינה הפלסטינית צריכה להילחם בטרור, זה כולל גם את רצועת עזה".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות רויטרס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בעוד שבוע בדיוק. אנאפוליס
  צילום: איי פי
  יש הזמנה. אבו מאזן, אולמרט ולבני
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים