שתף קטע נבחר

הרכבת מתפללת, הרכבת מגיעה...

מאחרים לעבודה או ללימודים בגלל תפילת שחרית הארוכה? נקלעים לפקקים הקשים של הבוקר בשל העיכוב בבית הכנסת? בקרוב ברכבת ישראל: "קרון בית כנסת". יוזמי המהלך באיחוד בתי הכנסת ממתינים כעת לאישור שר התחבורה וגם לתורם הנדיב שידאג לספרי התורה. האם נזכה לראות את הגבאי רץ בין הקרונות ומחפש בעל קורא?

"נוסעים נכבדים, שימו לב: התחנה הבאה – בית יהושע. המניין הבא ייצא מרציף מספר 2 בשעה 6:27. נא לא לשכוח תיקים וחפצים אישיים ברכבת". אם ההודעה הזו מפי הכרוז נשמעת לכם הזויה – כנראה שלא נסעתם ברכבת ישראל בשעות הבוקר בשנים האחרונות. כל נוסע מזדמן או קבוע כבר מכיר את המניינים המאולתרים המתקיימים בין הקרונות הצפופים מדי בוקר, כעת יש מי שמבקש למסד את הנוהג.

 

אנשי "איחוד בתי הכנסת בישראל" פנו באחרונה לשר התחבורה שאול מופז בבקשה להגדיר את הקרון הראשון באופן רשמי כבית כנסת קבוע, ועד שתאושר הבקשה כבר פרסמו את זמני התפילות הקבועים. במקביל, פועלים בימים אלה באיחוד לאתר תורמים לספרי התורה וארונות הקודש שיוצבו בקרונות.

 

יו"ר איחוד בתי הכנסת, אליעזר שפר, מסביר כי למרות שהפיתרון כבר קיים בשטח – הציבור שלא נוסע ברכבת באופן קבוע לא מודע לו, ולכן הוא פועל למיסודו. לדבריו, "במקרה הטוב אנשים מחפשים פינה להתפלל בה, במקרים פחות טובים הם פשוט קמים שעה מוקדם יותר כדי להתפלל ליד הבית, והכל בשעה שהנוסעים המשופשפים והמנוסים יותר יודעים שמדי בוקר מתקיימת תפילת שחרית בקרון קבוע ובשעה קבועה". שפר, שמבקש לעזור לנוסעים המבולבלים, כבר סיפק לרכבות בקווים השונים "לוח דינים ומנהגים", ואף פנה לשר התחבורה ולהנהלת הרכבת להקצות קרון מיוחד לצורך העניין.

 

"ברור לי שאף אחד לא 'יבזבז' קרון על דבר כזה", הוא מודה, "ולכן הצעתי שהתפילה תהיה בישיבה, והנוסעים הדתיים יבחרו לשבת בקרון המיוחד. כל מה שצריך עכשיו זה להקצות פינה קטנה לארון קודש, ובזה אני לא מאמין שניתקל בקשיים".

 

בינתיים, כאמור, פרסם האיחוד את זמנים קבועים לתפילות ברכבות שיוצאות מבית שמש ונהריה, והם נראים יותר כמו לוח המראות ונחיתות מדויקות במיוחד. כך, למשל, יחל אחד המניינים בשעה 6:27, ובימי החנוכה, בהם התפילה מתארכת, ב-6:21. עוד מבטיח היו"ר כי בקרוב יזכו גם הנוסעים ממודיעין למנייני תפילה קבועים.

 

ויש גם הפתעה: "המניין של נהריה מתחיל 4 דקות אחרי יציאת הרכבת ומסתיים בתחנת האוניברסיטה בתל אביב", אומר שפר, "הופתעתי לגלות שכל כך הרבה סטודנטים במוסד מקפידים להתפלל מדי בוקר".

פורסם לראשונה 21/11/2007 11:21

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיצרו את הרכבת. מנחה
צילום: אלון
מומלצים