שתף קטע נבחר

קולומביה לצ'אבס: מוותרים על שירותייך כמתווך

נשיא קולומביה טען כי צ'אבס הוא היחיד שיצליח לשמש כמתווך בין ממשלת קולומביה לבין ארגון צבא המהפכה של קולומביה (FARC) על שחרורם של בני הערובה שבהם מחזיק הארגון, אך אמש ביטל הנשיא את השיחות שנקבעו לצ'אבס עם המורדים - בטענה שנשיא ונצואלה חרג מסמכותו כאשר פנה למפקד צבא קולומביה וביקש ממנו מידע

קולומביה האשימה אמש (יום ה') את נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס בחריגה מסמכותו במסגרת מאמציו של צ'אבס להביא לשחרורם של בני הערובה שבהם מחזיקים מורדי "צבא המהפכה של קולומביה" (FARC).

 

בצעד מפתיע, החליט נשיא קולומביה, אלבארו אוריבה, לבטל את השיחות שנקבעו לצ'אבס בנושא, יומיים בלבד לאחר שצ'אבס הכריז במהלך ביקור בפריז כי בקרוב יביא אות חיים מהחטופים המוחזקים בידי הארגון, שעימם נמנית הפוליטיקאית הצרפתיה-קולומביאנית אינגריד בטנקור. "הנשיא ביטל את השיחות", נמסר מלשכתו של אוריבה. 

 

באוגוסט האחרון, הזמין אוריבה השמרן את צ'אבס כדי שיתווך בעסקה שבה ישוחררו החטופים שבהם מחזיק הארגון בג'ונג'לים העבותים של קולומביה - תמורת לוחמי FARC העצורים בבתי כלא במדינה.

 

מהודעה שפרסמה לשכתו של אוריבה עולה כי אתמול בערב, שוחח נשיא ונצואלה עם מפקד הצבא הקולומביאני, מריו מונטויה, וביקש ממנו מידע על החטופים. בכך, הפר צ'אבס את ההסכמה שאליה הגיע עם אוריבה, לפיה, צ'אבס יוכל לקיים דיונים בנושא רק איתו.

 

פבלו קסס, פרשן קולומביאני, העריך כי אוריבה פעל כך מאחר שלא היתה לו ברירה אחרת. "זה בלתי מתקבל על הדעת שנשיא של מדינה זרה מבקש ממפקד הצבא שלך מידע מבלי לעבור קודם דרכך. הדבר מנוגד לפרוטוקול", אמר קסס. הוא ציין כי ההחלטה היא פגיעה קשה בהכנות לקראת עסקת חילופי שבויים. אוריבה בעצמו אמר בעבר כי

הוא סבור שצ'אבס הוא האיש היחידי שיצליח לסייע בשחרור החטופים, הרוכשים כבוד לנשיא בשל עמדותיו השמאלניות.

 

ארגון FARC המרקסיסטי, שנתמך באמצעות כספי סחר בקוקאין, מחזיק בכתריסר בני ערובה רמי-דרג, בהם בטנקור, שנחטפה במהלך מסע הבחירות שלה לנשיאות קולומביה ב-2002. אביו של אוריבה נהרג בניסיון חטיפה שביצעו אנשי FARC לפני יותר מעשרים שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'אבס. פנה ישירות למפקד הצבא
צילום: רויטרס
אוריבה. ביטל את השיחות
צילום: רויטרס
מומלצים