שתף קטע נבחר

הליגה הערבית: לדבר על הגולן באנאפוליס

שרי החוץ של הליגה הערבית התכנסו בקהיר כדי לקבוע עמדה אחידה לקראת ועידת אנאפוליס. דיפלומט ערבי מסר כי שרי החוץ הערבים דורשים מארה"ב לכלול בוועידה את סוגיית הגולן "באופן מפורש וברור". מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא: "אין דבר כזה שנקרא נורמליזציה בחינם". השרים הערבים קראו לתמוך ביוזמת השלום הערבית

הליגה הערבית שהתכנסה היום (ו') בקהיר לוחצת על ארה"ב לדון בעתיד הגולן במסגרת ועידת אנאפוליס, כדי לאפשר את השתתפות סוריה. שרי החוץ הערבים דורשים מארה"ב לכלול בוועידת אנאפוליס את סוגיית הגולן "באופן מפורש וברור". כך מסר דיפלומט ערבי בקהיר. רשת "אל ג'זירה" דיווחה כי ארה"ב השיבה בחיוב לבקשת שרי החוץ של הליגה הערבית, לכלול את נושא הגולן. על פי הדיווח, כ-20 דקות לפני נעילתו של הכינוס, התקבלה תשובה עקרונית חיובית מוושינגטון.

 

דיפלומט, שהשתתף בדיוני הליגה הערבית בקהיר, מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית, כי "שרי החוץ של הליגה שלחו מסר דחוף לארה"ב בדרישה שרמת הגולן תיכלל בסדר היום של הוועידה כדי לאפשר לסוריה להשתתף בדיונים". לדבריו, "סוריה תשתתף בוועידה אם ארה"ב תסכים לדרישה". שר החוץ של סוריה, ואליד אל-מועלם, נשאל אם התקבלה תשובה מארה"ב, והשיב: "אנחנו עדיין מחכים".


מימין לשמאל: עמרו מוסא, אבו מאזן ושר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל (צילום: AFP)

 

גם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, קרא לדון בסוגיית הגולן בוועידת אנאפוליס: "אנו עומדים בפני הזדמנות היסטורית ואנו רוצים להרים את קולנו. אנחנו מקווים שנהיה יחד בוועידה ונדון בכל הנושאים - בנושא הישראלי-פלסטיני, בנושא הישראלי-סורי, ובנושא הלבנוני".

 

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, אומר בכינוס כי "מדינות ערב לא יציעו לישראל נורמליזציה בחינם" בוועידת השלום באנאפוליס. דבריו נאמרו בתום כינוס לא רשמי של 11 שרי חוץ ערבים, שנועד להציג עמדה ערבית רשמית לקראת הוועידה.

 

"אין דבר כזה שנקרא נורמליזציה בחינם", אמר מוסא לכתבים, "הערבים עומדים להשתתף בוועידה כדי לתמוך בפלסטינים, על בסיס יוזמת השלום הערבית". מוסא והשרים הערבים הציעו לקבל את היוזמה הערבית כבסיס למשא ומתן. היוזמה הזו קוראת לנסיגת ישראל לקווי 67'.

 

סאיב עריקאת, החבר בצוות המשא ומתן הפלסטיני, אמר שוועידת אנאפוליס נועדה להתניע את תהליך השלום: "הפלסטינים חוו שבע שנות קיפאון בתהליך המדיני. השאלה כעת איננה אם עלינו ללכת לוועידה או לא, אלא כיצד נלך כערבים? אנו רוצים שלום, אך לא בכל מחיר". לדבריו, הסכמות על עתידה של מזרח ירושלים ועל עתיד מיליוני פליטים הם תנאי להסכם שלום. הוא קרא לכל מדינות ערב להגיע לוועידת אנאפוליס. "נוכחות כל מדינות ערב תהווה זריקת עידוד".

 

במקביל להכנות לאנאפוליס, נערכים הארגונים הפלסטינים המתנגדים לוועידה לקיים כנס נגד הוועידה ברצועת עזה. בכינוס שייערך ביום שני ישתתפו נציגי חמאס, הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות העממית, ארגונים קטנים שפרשו מהפתח לאחר ההפיכה ומתנגדים לאבו מאזן וכן נציגי החזית העממית-המפקדה הכללית. לא ברור עדיין אם גם בדמשק יתקיים כנס דומה של ארגוני ההתנגדות. אם סוריה תשתתף בוועידה, קטנים הסיכויים שתתכנס בדמשק ועידת נגד.

 

לפי שעה, סוריה וסעודיה לא הודיעו על בואן. שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה ל-ynet ערב צאתה למרילנד: "ככל שמתקרבים לוועידת אנאפוליס גוברת והולכת התפישה שביקשנו להנחיל לעולם - הוועידה היא תחילתו של תהליך מדיני להקמת שתי מדינות לשני העמים - היא לא באה לסיים אותו. זה לא היה פשוט, אך העמדה הישראלית נקלטה והיום כל העולם מקבל אותה".

 

לדברי לבני, "אי אפשר לפתור בעיות של עשרות שנים במספר ימים. זה תהליך שנרקם ועולה עתה לפסים הנכונים מבחינת ישראל. השאלה עכשיו היא לא מה ישראל תיתן לפלסטינים. השאלה עתה היא איזה מדינות ערביות יצטרפו לרכבת שהקטר שלה הוא אנאפוליס".   


פורסם לראשונה 23/11/2007 10:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עמרו מוסא
צילום: רויטרס
בשאר אסד. האם סוריה תשתתף?
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם
צילום: איי אף פי
מומלצים