שתף קטע נבחר

ביניש: אפשר לחשוב שאני מככבת בטלנובלה

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, תקפה את כוונותיו של פרידמן "לצמצם ולגמד את בית המשפט". לדבריה, טענות כמו "שופטים מבזבזים זמן", אינן מקובלות והתמונה לפיה בית המשפט מבקש כוח "היא תמונה מסולפת"

"כל יום אנחנו קוראים כותרות בעיתונים שמציגות מאבק ביני לבין פרידמן. כאילו אנחנו פרק באיזו טלנובלה", כך אמרה היום (ו') נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש. לדבריה, התמונה לפיה בית המשפט העליון מנסה להשתלט על המדינה "מסולפת". "הציבור זקוק לבית המשפט במתכונתו זו. אסור להרוס אותו", אמרה.

 

ביניש השתתפה בכנס של הפורום למשפט ולחברה של מכללת נתניה שהתקיים במלון נוה אילן וניסתה פעם נוספת להשפיע על דעת הקהל בנושא הרפורמות שמנסה לקדם שר המשפטים, דניאל פרידמן.

 

לדבריה, מגמתו של פרידמן "היא לשנות את הערכים החוקתיים של מדינת ישראל. ישנם היום שני מסלולים לשינויי חקיקה: האחד צמצום הזרוע השיפוטית מבחינת סמכויות. הערוץ השני והחשאי יותר הוא לכאורה קטן בפרוסות, והמגמה שם היא לצמצם את סמכויות בית המשפט באופן שהרשות המבצעת היא שתנהל גם את הרשות השופטת".

 

נשיאת בית המשפט אמרה, כי  שר המשפטים מעוניין לקבוע אילו תיקים יידונו בבית משפט מחוזי אחד ואילו תיקים יידונו בבית משפט אחר: "מגמה זו באה לידי ביטוי בשורה של חוקים שמטרתם לצמצם ולגמד את בית המשפט", אמרה.

 

"לא מנסים להשתלט על הרשויות"

לדברי ביניש, הדבר היחידי שעולה ממגמות אלו הוא למעשה שבית המשפט העליון מנסה לתפוס את השלטון וצריך להיזהר ממנו. "התמונה הזו שבית המשפט מבקש כוח ומבקש להשתלט על הרשויות היא תמונה מסולפת", אמרה, "לצערי בית המשפט העליון הפך להיות מתבונן. הוא איננו תוקף. ראוי לו למוסד המכובד הזה שלא יצטרך להתגונן".

 

ביניש אמרה עוד, כי בית המשפט מעולם לא החליף את שיקול דעתו של המפקד הצבאי וכי תמיד קיבל את דעת הצבא בנושאים כמו גדר ההפרדה וחיסולים ממוקדים. "אכן, התערבנו בתוואי הגדר בעקבות זכות הקניין. אולם, התערבות זו הובילה לתמונה בין לאומית של רצינות וענייניות כלפי ישראל", אמרה ביניש.

 

נשיאת בית המשפט העליון תקפה את אמירותיו של פרידמן, ואמרה שטענתו כי "שופטים מבזבזים זמן", אינן מקובלות.

 לדבריה, בית המשפט העליון בישראל הוא בית המשפט המרוסן ביותר בעולם מבחינת הביקורת השיפוטית חוקתית אותה הוא מעביר: "אם נושא הביקורת השיפוטית חוקתית יוסדר בחקיקה, יבורך. אולם יש פה ניסיון לעשות מחטף להסדרת הנושא". ביניש אמרה עוד, כי תהליך הבירור העובדתי במערכת השיפוטית הוא הרבה יותר מוסדר ומקצועי מאשר ברשויות השלטון.

 

ביניש אמרה, כי ציבור המשפטנים צריך לומר את דעתו ולעצור את הניסיונות של הצעות החוק של פרידמן. "אם הכנסת תקבל את הצעות החוק, זה יהיה עצוב מאוד", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. "ניסיון למחטף"
צילום: חיים צח
מומלצים