שתף קטע נבחר

לבנון: הנשיא לחוד הכריז על מצב חירום

שעות ספורות לפני תום כהונתו הכריז אמיל לחוד על מצב חירום, והורה לצבא לשמור על המצב הביטחוני "בכל שטחי לבנון". ממשלת לבנון דחתה את הודעתו של לחוד, וטענה כי היא אינה חוקית

נשיא לבנון, אמיל לחוד, הכריז אמש (שישי) על מצב חירום בלבנון והורה לצבא במדינה "לשמור על הביטחון במדינה".  זאת על רקע העובדה כי בחצות תפוג תקופת כהונתו, אולם הפלגים השונים במדינה טרם החליטו על מועמד להחליפו. ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, דחה את החלטתו של לחוד וטען כי היא אינה חוקית.

 

בהודעתו הנשיאותית האחרונה בטרם יעזוב את ארמון הנשיאות בבעבדא הכריז לחוד באמצעות דוברו על מצב חירום בכל שטחי לבנון והורה לצבא לשמור על מצב הביטחון "בכל שטחי לבנון", וכן על הכפפת כל מנגנוני הביטחון ישירות למפקדת הצבא. זאת, לדבריו, "עד שתוקם בלבנון ממשלה בעלת לגיטימיות". מוקדם יותר הודיע הפרלמנט בביירות כי החליט לדחות בשבוע את הבחירות לנשיאות, וקבע את מועדן ב-30 בנובמבר.

 

ממשלת לבנון מיהרה לדחות את הודעתו של לחוד. דובר מטעמו של ראש הממשלה, פואד סניורה, הודיע כי "הממשלה דוחה את החלטתו של הנשיא לחוד להעניק לצבא את הסמכויות לשמור על הביטחון בלבנון". בנוסף, טען אחד מחברי הממשלה כי  מדובר בהחלטה נטולת תוקף. "לא הייתה כל סיבה להכרזה הזאת, ומבחינתנו היא לא קיימת", אמר לרשת "אל ערבייה".

 

גם גורמים בינלאומיים מיהרו להתייחס להודעה הדרמטית, והפצירו בפלגים במדינה לשמור על סובלנות. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קרא למפלגות השונות בלבנון לפעול באופן דמוקרטי ולהגיע לפשרה בנוגע לבחירת הנשיא הבא של המדינה. "המזכיר הכללי מפציר בכל המפלגות לפעול בהתאם לאחריותן, במסגרת החוקתית ובאופן דמוקרטי", מסרה דוברת מטעמו של באן. גם מחלקת המדינה האמריקנית הגיבה למצב במדינה, אולם לא התייחסה באופן ישיר למצב החירום שהוכרז. "ארה"ב משבחת את כוחות הביטחון בלבנון על מחויבותם לאכיפת החוק והסדר בתקופת הביניים, ומפצירה בקבוצות הפוליטיות בלבנון לקיים את חלקן, להישאר רגועות ולשמור ביטחון אזרחי לבנון", אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק. 

 

על רקע מצב החירום - המתיחות גוברת 

 

מדובר בצעד מתריס נגד הממשלה בראשותו של פואד סניורה, עמה נמצא לחוד בקרב מר מזה תקופה ארוכה. כזכור, לחוד הבטיח שינקוט ב"צעדים כדי להשקיט את מצפונו", וזאת אם לא יוחלט עד הערב על זהותו של הנשיא הבא. להחלטתו של לחוד אין משמעות רבה, שכן צבא לבנון נמצא ממילא במצב חירום בימים האחרונים. עם זאת, מדובר בצעד שתורם להחרפת המשבר במדינה, שסופו עדיין לא נראה באופק. איש בלבנון אינו מבין את משמעותה של ההחלטה - האם יש בה כדי לפגוע בסמכויות הממשלה, כפי שמנסה לרמוז לחוד, או בצעד מתריס של הנשיא לפני תום כהונתו.

 

במקביל להודעתו של לחוד ממשיכה לעלות המתיחות במדינה. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה הערב כי מפקדת יוניפי"ל בלבנון הורתה לחייליה ולעובדיה שלא להסתובב באופן חופשי בחמוץ למפקדה מחשש שייפגעו.

במקביל מקיים צבא לבנון תיאמים, במסגרתם קיבל מסרים מחיזבאללה לפיהם אין בכוונת הארגון "להפנות את נשקו לתוך לבנון". בלבנון לא מוקמת לפי שעה ממשלה מקבילה, כפי שהזהירו חלק מהתרחישים לקראת שעותיו האחרונות של לחוד בנשיאות, אולם מצד שני בחירתו של נשיא חדש עדיין לא נראית באופק.

 

בתוך כך, הודיע הגנרל הלבנוני בדימוס וראש מפלגת "השינוי והרפורמה", מישל עון, על ביטולה של היוזמה עליה הכריז אתמול, לפיה יש לבחור נשיא לתקופת מעבר של שנתיים. עון אף הודיע כי החליט לשוב ולהתמודד על הנשיאות.


פורסם לראשונה 23/11/2007 21:10

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכריז על מצב חירום. לחוד
צילום: רויטרס
חיילי צבא לבנון ברחובות הבירה ביירות
צילום: רויטרס
מומלצים