שתף קטע נבחר

האדמו"ר מסדיגורא: רעש האדמה - אות משמיים

האדמה רעדה פעמיים? האדמו"ר מסדיגורא קבע אמש כי "יש קשר לדיבורים על ויתורים בארץ-ישראל". ולמרות האמונה "שהכל בידי שמיים", ברחוב החרדי עוקבים בעניין אחרי הוועידה באנאפוליס. שימו לב ללחץ על ש"ס

"רעידות האדמה בארץ ישראל הן אזהרה מהשמים, וזה בגלל הדיבורים אודות החזרת שטחי ארץ ישראל", כך אמר אמש (מוצ"ש) האדמו"ר מסדיגורא, הרב אברהם יעקב פרידמן. האדמו"ר אמר את הדברים לעסקן החב"די, הרב יעקב גלויברמן במהלך חגיגת בר-מצווה לבן אחותו שנערכה בקיבוץ לביא.

 

גלויברמן עצמו, מתגורר באזור רמלה-לוד, בו הורגשה בסוף השבוע היטב רעידת האדמה האחרונה. כחסיד חב"ד, הוא מאמין בדברי רבו, הרבי מלובאבוויטש אשר כבר התריע בעבר כי ויתורים על אדמת ארץ ישראל יביאו לזעזועים. כשניגש לאדמו"ר מסדיגורא ושאל מה משמעות עניין רעידות האדמה החזקות שפקדו בשבוע האחרון את ישראל, הביע האדמו"ר דעה זהה לזו של הרבי מלובאוויטש ואף הוסיף כי רעידות האדמה הן אות לזמן ביאת המשיח וכי צריך לחזור בתשובה.  


הרב גלויברמן עם האדמו"ר מסדיגורא בבר-המצווה (צילום: מ. מאמין) 

 

הציבור החרדי עצמו, גם אם באופן רשמי מתנער מהתרחישים הפוליטיים ומאמין כי בסופו של דבר "הכל בידי שמיים", לא נותר אדיש להתרחשויות הפולטיות האחרונות הקשורות בוועידת אנאפוליס המתרחשת השבוע. לדברי גלויברמן, "ארץ ישראל ניתנה לעם ישראל על ידי הקב"ה ואין לאף אחד רשות להחזיר אף שעל אדמה מארץ ישראל. אין אף רב שיתיר זאת. אנחנו החרדים, לא מתערבים בעניינים פוליטיים אבל המצווה כאן היא ברורה. כל הרבנים הם בוודאי נגד החזרת שטחים ובמיוחד בירושלים".


"לא מתערבים בפוליטיקה, אבל מצוות א"י ברורה" (צילום: מ. מאמין) 

 

אמירתו של גלויברמן אינה מדוייקת. מנהיג תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, התיר בפסק הלכה שכתב כי ניתן לוותר על שטחים תמורת שלום. ישיבתה של ש"ס בממשלה בראשותו של אולמרט, אדריכל ועידת אנאפוליס, הביאה לביקורת כלפי המפלגה החרדית מצד גורמים בציבור החרדי, שעם השנים נוטה בהתמדה ימינה במפה הפוליטית.

 

גם בש"ס מודעים לאופי הימני של הרחוב החרדי ופעלו להכשרת הישארות המפלגה בקואליציה, לצד ההליכה של הממשלה לוועידת אנאפוליס. בשבועות האחרונים נתלו פשקוילים בריכוזים החרדים המגנים את הישארותה של ש"ס בקואליציה על רקע הכוונות לבצע ויתורים טריטוריאליים בירושלים תמורת שלום עם הפלסטינים. בתחתית הפשקוילים אף הופיע מספר הטלפון בלשכתו של יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, והציבור נקרא להביע את מחאתו באופן אישי באוזני השר. גם כתובת הגרפיטי - "ש"ס מחלקת את ירושלים", אשר הופיעה ברחבי ירושלים כולה, ובעיקר בריכוזי החרדים, מעידה במשהו על היחס של הציבור החרדי בכל הקשור לוויתורים טריטוריאליים, בארץ ובבירה.


הגרפיטי ברחובות ירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

מנגד, קראו ש"ס את המפה הפוליטית ומיהרו לפעול בשני מישורים. במישור הפוליטי הפעיל ישי לחצים פוליטיים על אולמרט להוריד מסדר היום של הוועידה את הדיון בנושאי הליבה, ובעיקר בנושא הוויתורים בירושלים עצמה.

 

במישור ההסברתי מיהר ישי לנפנף בהישגיו אלו מעל דפי העיתונות החרדית. "ועידה ריקה מכל תוכן", הופיע הציטוט מפיו של ישי בעמוד הראשון ובמקום בולט מאוד בשבועון המפלגה "יום ליום" בסוף השבוע האחרון.

 

"ראש הממשלה נענה לתביעת ש"ס שלא להעלות את ירושלים ואת נושאי הליבה באנאפוליס, ואפילו משא ומתן לא ייפתח", הצהיר ישי בפני קהל הקוראים. ש"ס אף התנגדה לשחרורם של 450 האסירים הפלסטינים "ללא דם על הידיים" בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, אך דעת שרי ש"ס הייתה במיעוט. באותה עת, התנהלה הפגנה של משפחות האסירים היהודיים שישי דורש לשחרר 39 מהם. ישי אף יצא לשוחח עם המפגינים.

 

ח"כ דוד אזולאי הציע לאמריקנים ליטול קורה מבין עיניהם בעניין שחרור האסירים הפלסטינים. "מדוע מבקשים מש"ס לאשר את שחרורם של המחבלים בעוד יונתן פולארד נמק בכלא האמריקני מעל ל-20 שנה?!", תמה אזולאי מעל בימת הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלויברמן עם האדמו"ר
צילום: מ.מאמין
צילום: ניב רוזנברג
הרב עובדיה. פשקווילים ברחובות
צילום: ניב רוזנברג
מומלצים