שתף קטע נבחר

העלאת שכר המינימום תידחה מדצמבר ליולי 2008

ועדת העבודה והרווחה אישרה ברוב קולות את הצעת הממשלה לדחות את הגדלת שכר המינימום בחצי שנה. שכר המינימום אמור היה לעלות ב-140 שקל בחודש. סיעת העבודה התנגדה לדחייה והבטיחה לנסות להפיל את התיקון לחוק בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת

ועדת העבודה והרווחה אישרה הבוקר לקריאה שנייה ושלישית את הצעת הממשלה בחוק ההסדרים לדחות בחצי שנה את הפעימה השלישית של הגדלת שכר המינימום. 8 נציגי הקואליציה, למעט העבודה, תמכו ו-5 התנגדו, ובהם נציגי העבודה.

 

התשלום השלישי בסך 140 שקל לעובד, היה אמור להינתן ב-1 בדצמבר השנה ומועדו נדחה ל-1 ביולי 2008. ח"כ רן כהן (מרצ), ממתנגדי הדחייה שהפסידו, אמר לתומכי הממשלה לאחר ההצבעה, "נפיל אתכם בהצבעה הקובעת במליאת הכנסת".

 

הנהלת הקואליציה הפעילה את המכבש שלה על יו"ר הוועדה ח"כ יצחק גלנטי מהגמלאים, להקדים את ההצבעה מחשש שההתנגדות לחוק, שהחלה אתמול בישיבת הוועדה תצבור תאוצה. גלנטי לא קבע אתמול מועד לחידוש הדיון אולם בשעות הערב נמסר במפתיע שההצבעה תתקיים הבוקר בשעה מוקדמת לפני סדר היום הרגיל, והוקצבו לה 15 דקות בלבד.

 

ח"כ עמיר פרץ (עבודה) הוביל גם היום את ההתנגדות, אך בגלל הקדמת ההצבעה לא הספיקה סיעת העבודה לארגן תמיכה מתוך הקואליציה. הא סמכה על הבטחות ראשי סיעות ש"ס והגמלאים, כולל ח"כ גלנטי (שהוא גם יו"ר הסיעה) אשר הצהירו בימים האחרונים שיתנגדו לכל צעד אנטי חברתי בחוקי התקציב. המכבש הקואליציוני הציג אותם ככלי ריק.

 

ההסתייגויות שהעלו מתנגדי דחיית התשלום נפלו כמעט באותו רוב שהתקבלה הצעת הממשלה. הם יעלו מחדש בקריאה השנייה במליאה. הוביל אותן כמו אתמול ח"כ עמיר פרץ (עבודה) שגם ביקש לעגן בחוק את חובת התשלומים הנוספים לשכר המינימום, מעבר ל-3 הפעימות שבחוק, בסך 125 שקל כל אחד, באפריל ובנובמר 2008. פרץ חזר וטען כי תשלום הפעימה השלישית שנקבע ל-1.12 כבר מתוקצב מראשית השנה. ח"כ רן כהן ציין כי הדחייה היא הפרת הבטחה לציבור. נציגי ישראל ביתנו מהעלייה הרוסית שתמכו בממשלה הותקפו שהם פוגעים בציבור שלהם.

 

האוצר הפיץ לפני ההצבעה את יעדי תקציב 2008 שימומנו בכסף שייחסך מדחיית הפעימה השלישית (116 מיליון שקל) – 71 מיליון שקל לשכר מורים ושירותי עזר במערכת החינוך; כ-16 מיליון שקל לשכר עובדי הממשלה; כ-23 מיליון שקל לשירותי רווחה; ו-1.5 מיליון שקל לסל הבריאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת העבודה, ח"כ יצחק גלנטי. הפר הבטחה להתנגד לדחייה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים