שתף קטע נבחר

S&P העלתה את דירוג האשראי של ישראל

חברת דירוג האשראי העלתה את דירוג האשראי במט"ח לטווח ארוך ואת דירוג האשראי במטבע מקומי על רקע מחויבות הממשלה למשמעת תקציבית, עמידות המשק ושיעור הצמיחה הגבוה. שר האוצר בר-און: "זו פריצתה של תקרת הזכוכית אשר הגבילה את שידרוגה של הכלכלה הישראלית"

חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פורס (S&P) הודיעה היום (ג') על העלאת דירוג האשראי של ישראל. הדירוג במט"ח לטווח ארוך עלה מ-A מינוס ל-A. דירוג האשראי במטבע מקומי עלה גם הוא מ-A פלוס ל-AA מינוס. 

 

סוכנות הדירוג העלתה את הדירוג בשל חוזקה של כלכלת ישראל וירידה בסיכונים הגיאו-פוליטיים. מ-S&P נמסר בהודעה כי "העלאת הדירוג משקפת את השיפור בעמידות כלכלת המדינה בפני הסיכונים הגיאו-פוליטיים". הסוכנות ציינה לחיוב את השמירה על מסגרת תקציבית, צבירת הנכסים החיצוניים והצמיחה הכלכלית החזקה.

 

עוד אמרה S&P כי העלאת הדירוג נתמכת גם מהמחויבות הפוליטית החזקה למשמעת תקציבית ארוכת טווח, וכי הגורמים המגבילים העיקריים הם נטל החוב הממשלתי והסיכונים הגיאו פוליטיים, בעיקר מצד איראן.

 

לדברי הסוכנות, השפעתו של קונפליקט צבאי בין ישראל לאיראן על כלכלת ישראל תהיה גדולה יותר וממושכת יותר מאשר השפעת המלחמה עם החיזבאללה בקיץ 2006, אך היכולת של איראן לגרום לישראל נזק ישיר צפויה להיפגע קשות בכל מצב של תקיפה ראשונה.

 

ב-S&P אומרים עוד כי כל התקדמות משמעות לקראת הסדרים עם הפלסטינים בסוגיות ביטחוניות מרכזיות תשפיע לחיוב על היציבות המקומית, הצמיחה הכלכלית ואמון המשקיעים, וכן על דירוג האשראי של ישראל.

 

"תעודת כבוד למשק"

שר האוצר רוני בר-און, בירך על החלטת S&P ואמר כי העלאת הדירוג באה על רקע המאמצים שנעשו בחודשים האחרונים לשמירה על משמעת תקציבית, ומהווה "תעודת כבוד לחוסנו של המשק ולמדיניות הכלכלית הננקטת על-ידי הממשלה". לדבריו, "זו פריצתה של תקרת הזכוכית אשר הגבילה את שידרוגה של הכלכלה הישראלית". 

 

מבנק ישראל נמסר כי השיפור בדירוג האשראי של ישראל משקף את הצלחת המדיניות המקרו-כלכלית של ממשלת ישראל ובנק ישראל במגמת הצמיחה של המשק ויציבותו הכלכלית והפיננסית. "צעד זה יתרום תרומה נוספת להמשך צמיחתה של הכלכלה ובכלל זה, הסקטור העסקי. עתה חשוב שהצעת התקציב של הממשלה תאושר במסגרת היעדים התקציבים שנקבעו", נמסר.

 

יורם גבאי, יו"ר פעילים מקבוצת בנק הפועלים, אמר כי העלייה בדירוג האשראי תביא בתהליך הדרגתי ומתמשך לגידול בהשקעות החוץ בישראל ותחזק את שוקי ההון בישראל. לדבריו, המשך מדיניות המאקרו של ממשל ישראל בתחום התקציב הוא תנאי הכרחי ומספיק להמשך המגמות החיוביות של המשק הישראלי.

 

בתחילת השבוע רמזו בכירים ב-S&P ובסוכנות הדירוג פיץ' על כוונתן להעלות את דירוג האשראי בתחילת 2008. סוכנויות נוספות, ביניהן מודי'ס, צפויות ככל הנראה ללכת בעקבות S&P ולהעלות גם הן את דירוג האשראי של ישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העלתה את דירוג האשראי של ישראל
מומלצים