שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

הצהרת אנאפוליס: נחתור להסכם לפני סוף 2008

אחרי מכבש לחצים כבד שהפעילה מזכירת המדינה האמריקנית, הצליחו אולמרט ואבו מאזן להגיע להצהרה משותפת בפגישה המשולשת עם הנשיא האמריקני. בוש הקריא בשמם של המנהיגים את ההצהרה, שקבעה מעין מסגרת זמן לחתירה להסכם: עד סוף שנת 2008. המשא ומתן יחל בעוד שבועיים

הפלסטינים והישראלים הצליחו להסכים על הצהרה משותפת, שקובעת מעין מסגרת זמן להסכם - עד סוף שנת 2008. בתום המפגש המשולש הערב (יום ג') בין נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ראש הממשלה אהוד אולמרט והנשיא הפלסטיני אבו מאזן, הקריא הנשיא האמריקני הצהרה בשמם של ראש הממשלה והנשיא. ההחלטה התקבלה לאחר שמזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שוחחה עם אבו מאזן בארבע עיניים, והפעילה עליו מכבש לחצים כבד.

 

 

 

מדובר בהצהרה חלקית בלבד, ולא בהצהרה הרחבה שעליה דנו הצדדים בחודשים האחרונים. הנשיא האמריקני, בוש, פתח את נאומו והקריא מן הכתב את ההצהרה המשותפת בשמם של שני המנהיגים, אולמרט ואבו מאזן. על פי ההצהרה הצדיים יחתרו למטרה של שתי מדינות לשני עמים. המנהיגים הסכימו להתקדם לקראת הסכם קבע שיעסוק בסוגיית הליבה - ולנסות להגיע להסכם לפני תום שנת 2008. עוד התחייבו ליישם את מפת הדרכים. המשא ומתן יחל בעוד כשבועיים, ב-12 בדצמבר.

 

ההצהרה היא פשרה בין הדרישה הפלסטינית לקבוע לוח זמנים להשלמת המשא ומתן לשלום, לבין התנגדות ישראל לקביעת מסגרת זמן שכזו. האמריקנים כופפו, כך נראה, את הצדדים לניסוח כללי למדי המדבר על שאיפה להשלמת המשא ומתן עד סוף 2008.


לחיצת הידיים אחרי ההצהרה (צילום: איי.אף.פי)

 

נוסח ההצהרה המלא

וזהו נוסח ההצהרה המלא: "נציגיהם של ממשלת ישראל ושל הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף), המיוצגים על-ידי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והנשיא מחמוד עבאס, בתפקידו כיו"ר אש"ף וכנשיא הרשות הפלסטינית, שהתכנסו באנאפוליס מרילנד תחת חסותו של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש ובתמיכת משתתפי הוועידה הבינלאומית, הגיעו להסכמה על ההבנות המשותפות הבאות:

 

"אנו מביעים את נחישותנו להביא לקץ שפיכות הדמים, לסבל ולעשורים של סכסוך בין העמים שלנו ולצעוד במסלול אל עידן חדש של שלום, המבוסס על חירות, על ביטחון, על צדק, על יושרה ותוך הערכה והכרה הדדית, כדי לקדם תרבות של שלום ואי-אלימות ולהתעמת בחזית מול הטרור וההסתה, בין אם היא ישראלית או פלסטינית. 


לפני הפגישה המשולשת. שלושת המנהיגים (צילום: AFP)

 

"בהמשך למטרה של שתי מדינות - ישראלית ופלסטינית - שחיות זו בצד זו בשלום ובביטחון אנו מסכימים להשיק מיידית מתוך רצון טוב, משא ומתן בילטראלי במטרה להגיע להסכם שלום, תוך קיום משא ומתן מתמשך

בו נפעל בנחישות כדי להגיע לכלל הסכם לפני סוף 2008. לשם כך אנו מקימים ועדה שתובל על ידי ראשי הצוותים למשא ומתן משני הצדדים, אשר תיפגש באופן סדיר. הוועדה תפתח תוכנית עבודה עבור צוותי המשא ומתן, שיעלו נושאים שיובאו על ידי נציג מכל צד. הפגישה הראשונה תיערך ביום ה-12.12.2007.

 

"הצדדים מתחייבים ליישם מיידית את מחויבותם למפת הדרכים לפיתרון של שתי מדינות לשני עמים. ארה"ב תשפוט ותבקר את התהליך כדי לראות אם הצדדים ממלאים את התחייבויותיהם". מייד בתום הקראת ההצהרה לחץ הנשיא ג'ורג' בוש את ידיהם של עבאס ואולמרט ובירך אותם על אומץ ליבם, מנהיגותם ונחישותם, שהובילו לרגע הזה.


פורסם לראשונה 27/11/2007 18:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפני המפגש המשולש
צילום: רויטרס
החיוכים שאחרי
צילום: איי אף פי
מכבש לחצים
צילום: רויטרס
מומלצים