שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

נאום בוש: זה הזמן לשלום ולמדינה פלסטינית

"הפלסטינים והישראלים מבינים היום כי שניהם תלויים בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית ובת קיימא", אמר נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, רגע אחרי שהקריא הצהרה משותפת בשם ישראל והפלסטינים. ynet מגיש: נאומו המלא של נשיא ארה"ב

תודה שבאתם.

 

ראש הממשלה אולמרט, הנשיא עבאס, המזכ"ל באן, ראש הממשלה לשעבר בלייר, אורחים נכבדים. ברוכים הבאים לאחד מהמוסדות המובחרים שיש לנו בארה"ב, אקדמיית הצי האמריקני.

 

 

אנו מעריכים את הגעתכם למה שאני מאמין הוא הזדמנות היסטורית להביא להתפשטות החירות והשלום בארץ הקודש.

 

אנו רוצים להניח יסודות לכינונה של מדינה חדשה, מדינה פלסטינית דמוקרטית, שתחיה צד לצד עם ישראל בשלום ובביטחון.


הנשיא בוש בוועידה. "הדרך לא תהיה קלה" (צילום: איי.אף.פי)

 

אנו רוצים לשים קץ לאלימות שהיתה האויב האמיתי לשאיפות של שני הצדדים, הישראלים והפלסטינים.

 

ההתחלה שלנו טובה. אני עומד להקריא הצהרה עליה הסכימו אורחינו המכובדים.

 

 

העם הפלסטיני התברך בכישרון רב. הפלסטינים רוצים הזדמנות להשתמש בכישרון הזה כדי לשפר את אורח חייהם וכדי לבנות עתיד טוב יותר לילדיהם.

 

הפלסטינים רוצים את הכבוד שבא לצד ריבונות ועצמאות. הם רוצים צדק ושיווין בפני החוק. הם רוצים להשתחרר מהאלימות ומהפחד.

 

לעם ישראל יש גם כן שאיפות משלו. הישראלים רוצים שילדיהם יוכלו לנסוע באוטובוס או ללכת לבית הספר מבלי לפחד ממחבלים מתאבדים. הם רוצים להפסיק את מתקפות הטילים ואת האיום המתמיד מהתקפות עליהם. הם רוצים שיכירו במדינתם ואת קבלתם באזור בו הם חיים.

 

הדרך לא תהיה קלה, ההחלטות יהיו קשות

הפלסטינים והישראלים מבינים היום כי סיוע הדדי למימוש שאיפות הצד שמנגד הוא המפתח להגשמת שאיפותיהם עצמם, וכי שניהם תלויים בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית ובת קיימא. מדינה כזאת תעניק לפלסטינים סיכוי לחיים של חירות, טעם וכבוד. מדינה כזאת תעניק לישראלים משהו שהם מחפשים כבר דורות: לחיות בשלום עם שכניהם.

 

הדרך להשגת המטרה הזאת לא תהיה קלה. אם היא היתה קלה, היא היתה מושגת כבר מזמן. כדי להשיג חירות ושלום, על הישראלים ועל הפלסטינים לקבל החלטות קשות. שני הצדדים מפוכחים בנוגע למטלה שלפניהם. אחרי ששהיתי במחיצתם של המנהיגים - הם מוכנים לקבל החלטות קשות.

 

כפי שראש הממשלה אולמרט אמר לאחרונה, לא נתחמק מהשאלות ההיסטוריות, לא נימנע מלדון בהן. כפי שאמר הנשיא עבאס, אני מאמין שזוהי הזדמנות לא רק עבורנו, אלא גם לישראלים. אנו עומדים בפני הזדמנות חשובה והיסטורית ועלינו להרוויח ממנו. ברוח זו הם הסכימו על ההצהרה המשותפת שקראתי.

 

מטרתנו כאן באנאפוליס אינה להגיע להסכם, אלא לפתוח במשא ומתן בין הישראלים לפלסטינים. לגבי יתר הנוכחים, תפקידנו הוא לעודד את הצדדים במאמציהם ולהעניק להם את התמיכה לה הם זקוקים כדי להצליח.

 

זהו בדיוק הזמן למשא ומתן

לאור ההתפתחויות האחרונות, טענו חלק שכעת אין זה זמן טוב לנסות להשיג שלום. אני חולק על כך. אני מאמין שעכשיו זה בדיוק הזמן הנכון לפתוח במשא ומתן, מכמה סיבות.

 

ראשית, זהו הזמן כי גם לפלסטינים וגם לישראלים יש מנהיגים שנחושים להשיג שלום. הנשיא עבאס מבקש להגשים את שאיפות עמו למדינה, לכבוד ולביטחון. הנשיא עבאס מבין שמדינה פלסטינית לא יכולה לקום מטרור וכי טרור הוא האויב שעומד בדרך למדינה. הוא וראש הממשלה פיאד הצהירו ללא היסוס כי הם מתנגדים לטרור ומחויבים לשלום. הם התחייבו להפוך את ההצהרות האלה למעשים ולהילחם בטרור.

 

האחריות שלקחו על עצמם המנהיגים הפלסטינים העניקה להנהגה הישראלית את הביטחון לה היא זקוקה כדי להושיט יד לפלסטינים בשותפות מלטה. ראש הממשלה אולמרט הביע את הבנתו לסבל ולהשפלה אותם חש העם הפלסטיני. הוא הבהיר שביטחון ישראל יושג בהקמת מדינה פלסטינית דמוקרטית ואחראית. עם מנהיגים בעלי אומץ ואמונה משני הצדדים, זהו הזמן לשלב כוחות להשיג את השלום בו שני הצדדים חושקים.

 

שנית, זהו הזמן כי הקרב על עתיד המזרח התיכון כבר מתנהל ואסור לנו לתת לקיצונים לנצח. בפעולותיהם האלימות ובזלזול בחיי אדם, הקיצונים מבקשים לכפות חזון אפל על העם הפלסטיני, חזון שמוזן מחוסר תקווה וייאוש כדי לזרוע תוהו ובוהו בארץ הקודש. אם החזון הזה ינצח, העתיד של האזור יהיה טרור בלתי פוסק, מלחמה בלתי פוסקת וסבל בלתי פוסק.

 

להציע אלטרנטיבה לחזון האפל

מול החזון האפל הזה עומדים הנשיא עבאס וממשלתו. הם מציעים לעם הפלסטיני חזון אלטרנטיבי, חזון של שלום, מדינה משלהם וחיים טובים יותר. אם מנהיגים פלסטינים אחראים יכולים לספק את החזון הזה, הם ינחיתו על הקיצונים מכה הרסנית. וכשהחופש יתקע שורש באדמת הגדה המערבית ועזה, היא תעורר השראה בקרב מיליוני בני אדם במזרח התיכון, שרוצים בחברה שבנויה על חירות, שלום ותקווה.

 

מנגד, אם המנהיגים הפלסטינים לא יכולים לספק את החזון הזה, אז הקיצונים והטרור יתחזקו. דור שלם של פלסטינים יכול ליפול לידי הקיצונים והמזרח התיכון ייתפס לייאוש. אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות. זה הזמן להראות לפלסטינים שהחלום שלהם למדינה עצמאית הוא בר השגה באמצעות שולחן המשא ומתן וכי הטרור והאלימות, להם מייחלים הקיצונים הפלסטינים, הם המכשול הגדול ביותר העומד בפני המדינה הפלסטינית.

 

שלישית, זהו הזמן כי העולם מבין את הדחיפות שבסיוע למשא ומתן הזה. אנו מביעים הערכתנו על כך שנציגים מכל כך הרבה מוסדות בינלאומיים וממשלות, במיוחד מארצות ערב, הצטרפו אלינו באנאפוליס. אנחנו כאן כי אנחנו מבינים מה נמצא על כף המאזניים. אנחנו כאן כי לכל אחד מאתנו יש תפקיד חיוני לסייע לפלסטינים לעצב את מוסדות החברה החופשית. אנחנו כאן כי אנחנו מבינים שהצלחת המאמצים להשיג שלום בין הישראלים לפלסטינים תהיה השפעה הרבה מעבר לארץ הקודש. אלה הסיבות בגינן התכנסנו כאן באנאפוליס, וכעת אנו מתחילים את העבודה הקשה להשגת חירות ושלום.

 

נעשה כל שביכולנו כדי לסייע

ארצות הברית גאה לארח את הוועידה הזאת ולאשר מחדש את המסלול לשלום שנקבע במפת הדרכים. אך בסופו של דבר, תוצאות המשא ומתן שמתחיל כאן תלויות בישראלים ובפלסטינים עצמם. ארצות הברית תעשה כל שביכולתה לסייע במסעם לשלום, אבל אנחנו לא יכולים להשיג אותו בעבורם. הצלחת המאמצים האלה תדרוש מכל הצדדים לגלות סבלנות וגמישות ולהכיר באחריות שלהם.

 

כדי שהמשא ומתן הזה יצליח, על הפלסטינים למלא אחר החלק שלהם. הם חייבים להראות לעולם שהם מבינים שבעוד גבולותיה של המדינה הפלסטינית חשובים, אופיה של המדינה חשוב באותה מידה. הם חייבים להראות שהמדינה הפלסטינית תיצור הזדמנות לכל אזרחיה באופן שווה ותפרק את תשתיות הטרור. הם חייבים להראות שמדינה פלסטינית תקבל את האחריות המוטלת עליה ותוכל להיות מקור ליציבות ולשקט עבור אזרחיה, עבור אזרחי ישראל ועבור האזור כולו.

 

על ישראל למלא את החלק שלה. הישראלים חייבים להראות לעולם שהם מוכנים להביא לסוף הכיבוש שהחל ב-1967 באמצעות הסדר במשא ומתן. הסדר שייסד את המדינה הפלסטינית כמולדת הפלסטינים, כמו שישראל היא מולדת העם היהודי. ישראל חייבת להפגין את תמיכתה בהקמת מדינה פלסטינית מצליחה ומשגשגת באמצעות הסרת המאחזים הלא חוקיים, הפסקת הרחבת ההתנחלויות ומציאת דרכים אחרות בהן תוכל הרשות הפלסטינית לממש את אחריותה מבלי לסכן את ביטחונה של ישראל.

 

על מדינות ערב להושיט יד לישראל

גם למדינות ערב תפקיד חיוני. תמיכתה של הליגה הערבית והיוזמה הערבית הן צעדים חיוביים. על כל מדינות ערב להפגין את תמיכתן בממשלה הפלסטינית של הנשיא עבאס ולספק את צרכיה ולתמוך ברשות הפלסטינית.

 

מדינות ערב צריכות גם להושיט יד לישראל, לעבוד יחדיו לקראת נורמליזציה של היחסים ולהפגין במלים ובמעשים כי הם מאמינים שלישראל ולאזרחיה בית של קבע במזרח התיכון. אלה הם צעדים חיוניים לקראת שלום כולל שכולנו מבקשים.

 

לסיום, גם לקהילה הבינלאומית יש אחריות חשובה. ראש הממשלה פיאד גיבש תוכנית להגדיל את השקיפות בתהליך העברת הכספים הפלסטיני והוא זקוק למשאבים ולסיוע מהקהילה הבינלאומית. עם תמיכה חזקה מאלה שהתאספו כאן, הממשלה הפלסטינית יכולה להקים מוסדות בלתי תלויים שיסייעו למדינה הפלסטינית.

 

ארצות הברית תסייע למנהיגים הפלסטינים בהקמת המוסדות האלה ותמשיך במחויבותה לביטחון ישראל כמדינה יהודית וכבית לעם היהודי.

 

ארה"ב עומדת לצד העם הלבנוני

ארצות הברית חשה שהמאמצים האלה יניבו את השלום בו כולם חפצים וזאת הסיבה שבגינה נמשיך לסייע גם לעם הלבנוני. אנו מאמינים שדמוקרטיה מביאה לשלום ודמוקרטיה בלבנון חיונית אף היא להשגת שלום במזרח התיכון.

 

העם הלבנוני נמצא בתהליך בחירתו של נשיא חדש. הבחירה תיעשה על-ידי העם הלבנוני והם חייבים להיות מסוגלים לעשות זאת בחופשיות, ללא התערבות מבחוץ או הטלת מורא. עם תחילת התהליך הזה, העם בלבנון יכול לדעת שהעם האמריקאי עומד לצדם, ושאנחנו מתבוננים קדימה לעבר היום שבו העם בלבנון יוכל ליהנות מהברכה שבחופש מבלי לפחד מאלימות או מכפייה.

 

המשימה שמתחילה כאן באנאפוליס תהיה קשה. זהו תחילתו של תהליך - לא סופו. אין ספק שיש עוד עבודה רבה לעשות. עדיין, שני הצדדים יכולים להתחיל בעבודה בביטחון. הזמן הנכון, המטרה נכונה ובמאמץ משותף אני יודע שהם יכולים להצליח.

 

המטרה שאפתנית, אעשה הכל כדי לסייע

הנשיא עבאס וראש הממשלה אולמרט, אני מתחייב להקדיש את מאמצי בזמן כהונתי כנשיא ואעשה כל שביכולתי כדי לסייע לכם להשיג את המטרה השאפתנית הזאת. אני נותן לכם את התחייבותי האישית לסייע בעבודתכם בעזרת הנחישות והתושייה של הממשל האמריקאי.

 

אני מאמין שיבוא היום בו החירות תניב את השלום בו אנו חפצים והאדמה הקדושה לכל כך הרבה אנשים

 תראה את אור השלום. יבוא היום שבו הפלסטינים ייהנו מהברכה שבחירות וכל הישראלים ייהנו מהביטחון לו הם ראויים. היום הזה מגיע. היום יגיע כשהטרוריסטים והקיצונים שמאיימים על הישראלים ועל הפלסטינים יידחקו לשוליים ובסופו של דבר יובסו.

 

וכשהיום הזה יבוא, דורות העתיד יסתכלו על העבודה שהחלה כאן באנאפוליס. הם יודו למנהיגים שהתאספו כאן על גדות מפרץ צ'סאפיק, לחזון, לחכמה ולאומץ לבחור בעתיד של חירות ושל חופש.

 

תודה שבאתם. מי ייתן ואלוהים יברך את עבודתם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבאס בוש ואולמרט באנאפוליס
צילום: איי פי
בוש מנופף לצלמים. "תחילת התהליך"
צילום: רויטרס
בוש ועבאס. "לסייע לו"
צילום: איי אף פי
בוש ואולמרט. "המטרה נכונה"
צילום: איי אף פי
מומלצים