שתף קטע נבחר

דרום אמריקה: מבצע ללכידת פושעים נאצים

ארגון זכויות אדם יהודי בדרום אמריקה פתח במבצע ללכידת פושעים נאצים שנמלטו ליבשת בתום המלחמה. בראש הרשימה: אריברט היים, שנודע כ"דוקטור מוות". פרס של 460 אלף דולר יינתן למי שימסור מידע שיביא ללכידתו

"מנקים" את דרום אמריקה מנאצים: 62 שנים אחרי סיום מלחמת העולם השניה, פתח ארגון זכויות אדם יהודי בדרום אמריקה במבצע "הזדמנות אחרונה" שמטרתו לכידת פושעים נאצים שנמלטו ליבשת בתום המלחמה. "הזמן שעבר לא מפחית את אשמתם של הפושעים", אמר מנהל מכון ויזנטל, אפרים זורוף.

 

פושעים נאצים רבים נמלטו בסוף מלחמת העולם השנייה לדרום אמריקה, בהם אדולף אייכמן, שנלכד על-ידי המוסד בארגנטינה בשנת 1960 והוצא להורג בישראל שנתיים לאחר מכן. אייכמן, שהיה אחראי ליישומו של "הפיתרון הסופי", הסתתר בבואנוס איירס עם משפחתו תחת השם הבדוי ריקרדו קלימנט. פושעים נאצים נוספים, כמו ד"ר יוזף מנגלה, קלאוס ברבי ופרנץ שטנגל, נמלטו גם לדרום אמריקה לאחר המלחמה, אולם חלקם לא נלכדו מעולם.

 

הפושע הנאצי המבוקש ביותר כעת בדרום אמריקה הוא ד"ר אריברט היים, שנודע בכינוי "דוקטור מוות". היים פעל בשלושה מחנות ריכוז בזמן המלחמה והיה ידוע כמי שביצע ניסויים מחרידים בגופם של האסירים במחנות. מכון ויזנטל הכריז על פרס בסך 460 אלף דולר למי שימסור מידע שיוביל ללכידתו של היים. "אם רק נתפוס אותו – כל המבצע הזה יהיה שווה", אמר זורוף. במימון הפרס השתתפו גם אוסטריה וגרמניה.

 

במכון ויזנטל מאמינים כי היים, שאמור להיות כיום בן 93, נמצא בצ'ילה או בארגנטינה. לדברי זורוף, בתו חיה עד היום בצ'ילה ובחשבון שמתנהל על שמו בגרמניה הוא מחזיק סכום של מיליון וחצי דולר. זורוף התייחס גם לסוגיית גילו המבוגר של היים ושל פושעים נאצים אחרים והדגיש כי הגיל אינו משחק תפקיד. "אני בטוח שאם, חס וחלילה, מישהו ירצח את סבתך ונתפוס אותו 60 שנה אחרי, לא ישנה לך אם הוא בן 70, 80 או 90. האנשים שביצעו את הפשעים האלה רצחו את קרובי משפחתו של מישהו", אמר.

 

זורוף שיבח את ארגנטינה על שיתוף הפעולה בהבאתם לדין של הפושעים הנאצים. לדבריו, החלק הקשה ביותר לפעמים הוא לשכנע מדינות להסגיר את הפושעים הנמצאים בריבונותן. "זה לא קשה ללכוד נאצים. אנחנו טובים בזה", אמר בסיומה של פגישה עם שר הפנים הארגנטינאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדולף אייכמן. נלכד ב-1960 בבואנוס איירס
צילום: לע"מ
צילום: גבי מנשה
אפרים זורוף. "זה לא קשה ללכוד נאצים"
צילום: גבי מנשה
מומלצים