שתף קטע נבחר

סוריה אחרי אנאפוליס: "הזדמנות שלא תחזור"

"יש לפעול ברצינות כדי להציב מחדש את רכבת השלום על המסילה", כותב ביטאון המשטר "תישרין". עורך העיתון עוקץ את בוש, ש"חזר כתוכי על הצהרות הישראלים", ומזהיר: "המצב לא יסבול דחיות, האלטרנטיבות מסוכנות". בינתיים איראן מתכוננת לארח את "הנציגים האמיתיים" של העם הפלסטיני

ועידת אנאפוליס, בה השתתף בסופו של דבר סגן שר החוץ הסורי, הותירה את דמשק מבולבלת מעט. במאמר המערכת בעיתון הממסדי "תישרין", נכתב הבוקר (יום ד'): "ועידת אנאפוליס הייתה אולי ההזדמנות האחרונה בפני הממשל האמריקני להפגין את כנות כוונותיו ולשפר את תדמיתו בפני האזרח הערבי. הרחוב הערבי הטיל תמיד ספק לגבי מידת הנייטרליות של התפקיד האמריקני בסכסוך הערבי-ישראלי. אותו רחוב אינו נותן עוד אמון בשום תפקיד אמריקני באזורנו, לאחר שבע שנים רזות בהן ממשל בוש תמך במדיניות ישראל וחזר כתוכי אחרי ההצהרות של הבכירים הישראלים - בין אם כדי להצדיק את הטרור והפשעים שהם ביצעו נגד העם הפלסטיני, ובין אם כדי להימלט מהשלום".

 

עורך העיתון, עיסאם דארי, מציין שסוריה לא תוכל לשכוח את מה "שביצע הממשל האמריקני, ובכלל זה כיבוש עיראק, תמיכה בטרור הישראלי וסיוע לתוקפנות הברברית על לבנון. לא נוכל לשכוח את כל זה, והפצעים הללו יישארו לנצח. אולם אנו מקווים שבשעותיו האחרונות של הממשל הזה בבית הלבן, הוא ינסה לתקן פגם חמור במדיניות האמריקנית. ארה"ב היא מדינה גדולה, ואף יותר מכך - היא החזקה ורבת ההשפעה בזירה הבינלאומית והיא נושאת באחריות על ההגנה והתחזוקה של הביטחון והשלום הבינלאומי".

 

העורך מציין כי ארצות-הברית העדיפה את שפת הכוח: "מה שראינו במהלך שבע השנים האחרונות היה שכל הממשל הזה יודע הוא רק את שפת המלחמות ולא את שפת הדיאלוג, דבר שגרם למדינות ולעמים רבים בעולם לאבן את האמון, ובראשם עמנו הערבי. והיום, כאשר מכנס ממשל בוש את ועידת אנאפוליס, יש לנו זכות לתמוה על מידת רצינותו במגמה הזאת בקשר לערבים לפחות".

 

בסוף מאמרו מזהיר דארי - בשם משטרו של בשאר אסד - כי אין מקום לאופטימיות יתרה בעקבות הוועידה: "כאשר סוריה החליטה להשתתף, אחרי שנושא רמת הגולן הוכנס לסדר היום, היא רצתה להוכיח לעולם שהיא מדינה אוהבת שלום; שהיא הולכת יחד עם הקונצנזוס הערבי ועם יוזמת השלום הערבית ומשקיעה את כל המאמצים כדי להשיב את זכויותיה ואדמותיה הגזולות. אולם, מה שדרוש הוא שלא להיסחף באופטימיות, אלא לשלוח אזהרה תקיפה - שכן, העלאת סף הציפיות יש בו היסחפות ואף חוסר ענייניות.

 

"הלוואי שמי שמכנסים את הוועידה הזאת יבינו שזאת הזדמנות שלא תחזור, במיוחד לנוכח התקרבות שנת הבחירות בארה"ב, וכי מה שנחוץ הוא לפעול ברצינות כדי להציב מחדש את רכבת השלום על המסילה. המצב לא יסבול דחיות, סחבת והימלטות מדרישות השלום הצודק והכולל. האלטרנטיבות לכך הן מסוכנות עבור האזור והעולם כולו", הוא מסכם.  

 

רק קוקטייל

הייתה זו אחת ההתייחסות הבודדות של סוריה במהלך היממה האחרונה לוועידת אנאפוליס, דבר שהעיד על חוסר ההתלהבות בדמשק, כנראה ממה שהם שמעו בוועידה. הכותרות הראשיות של סוכנות הידיעות הסורית אמש היו על כדורגל, והבוקר כבר עסקו שם בתחזית מזג האוויר. ועידת אנאפוליס כמעט ולא הוזכרה.

 

בתוך כך אומרים באיראן - שם מכנסים את "הנציגים האמיתיים" של העם

 הפלסטיני, קרי: חמאס, ג'יהאד ושאר ארגוני הסירוב - כי לוועידת אנאפוליס "אין שום השפעה או תפקיד בפלסטין". אחד מיועציו של חמינאי, המנהיג הרוחני בטהרן, אמר: "אלה שמשתתפים בוועידת אנאפוליס לא עשו דבר לטובת הפלסטינים". הוא הוסיף כי הצטרפותה של סוריה לוועידה עלולה להשפיע לרעה על קשריה עם טהרן.

 

היועץ, שריעת-מדארי, הוסיף כי טהרן מתנגדת לוועידת אנאפוליס, מכיוון שלמפת האזור אין מקום למה שמכונה "ישראל". בסיכומו של דבר, הוא אמר: "מוועידת אנאפוליס לא ייצא דבר. זהו רק קוקטייל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
7 שנים רזות: אסד.
צילום: איי פי
"אין להם השפעה בפלסטין"
צילום: רויטרס
מומלצים