שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

אספן העששיות: לא מפחד מהפסקות חשמל

אילן פישר מקרית טבעון אוסף כבר 20 שנה עששיות, יש לו כבר 500 כאלו - כולן עובדות, ולכל אחת יש את הסיפור שלה. אוסף מאיר עיניים

בקרית טבעון לא חוששים מהפסקות חשמל, אולי בגלל שתושב המקום, אילן פישר (72), הוא אחד מהבודדים בארץ שברשותו אוסף של כ-500 עששיות שכולן ללא יוצא מן הכלל במצב תקין ועובדות.

 

פישר, איש ביטוח במקצועו, המיר בית מלאכה קטן לחדר שכולו מוקדש לאוסף והצליח להוציא את העיניים של אספן אחר שבא עמי לביקור: "תראה אותו, חדר רק לאוסף – אתה יודע מה זה לאספן שיש לו את הממלכה שלו? כולנו נאבקים על כל פיסת מקום בבית והרי לך חלום שהתגשם", אמר האורח במרירות.

 

 

פישר מעריך את "הבית" של האוסף אבל גם שם המצוקה קשה: "אני צריך עוד קומה. זה לא ייאמן כיצד האוסף הולך וגדל כל הזמן גם אחרי 20 שנה של איסוף. אני כבר בשלב שאם אני שומע על עששית מעניינת בכל פינה בעולם אני שוקל לנסוע ולהביא אותה, כיוון שאם לא מחפשים לא מוצאים, ולצערי אני לא מכיר ולו אספן עששיות אחד בארץ, למעט מישהו שהופיע פעם בעיתון ומאז נעלמו עקבותיו", נאנח פישר.

 

"שאל אותו על השריטה שלו", דחק בי האורח שהגיע עימי, שהיה בטוח שכמו שהוא אוסף אלפי פרטים וכל היום מתעסק אך ורק עם האוסף, גם איש העששיות יודה שהוא "שרוט". ההפתעה לא איחרה לבוא כאשר פישר ממש נעלב מהשאלה: "אני לא מבין מה החבר שלך רוצה, האוסף הזה ממלא את חיי, כל החברים מפרגנים ועוזרים ולא נתתי לעניין להשתלט עלי, אלא אני שולט בו ונהנה מכל רגע נתון. כל החברים באים לשבת כאן מדי פעם כך שהבית הפך למועדון חברים וכולנו נהנים מהעניין".

 

פישר מציג לנו נוזל מודרני המשמש כדלק לעששיות - כזה שאין לו שום ריח נלווה - ומדליק עששית אחר עששית כשלכל אחת יש את הסיפור שלה: הנה זו שימשה כתאורה לכרכרות כשחלקים ממנה שקופים כדי להאיר קדימה והצידה כשזכוכית אדומה מזהירה את אלו המתקרבים מאחור – ממש כמו התאורה האחורית בכלי רכב מודרניים.

 

משם לוקח אותנו האספן למדינות עניות באפריקה שם בנו המקומיים מפחיות שנזרקו עששיות לכל דבר המאירות את בקתותיהם גם בימים אלו. היישוב העברי גם נזקק לעששיות וכל הדגמים השונים מוצגים בגאווה על ידי המארח.

 

כמי שצפה בסרטי קולנוע רבים - קסמו לי עששיות הרמזורים של הרכבות במאות הקודמות - הנה עששית שהיה עובד הרכבת מניף אל מול נהג הקטר כאשר החלק המסתובב מכיל זכוכית אדומה וירוקה כך שניתן היה לסמן לקטר האם הדרך פנויה או לא. עששית דומה מתוחכמת פחות הכילה ארבע חלונות כאשר מתקן מיוחד לאחסון העדשות צמוד לעששית ומכיל את הצבעים המתאימים.

 

"מצחיק לראות כיצד אנשים פונים אלי כשיש הפסקת חשמל", צוחק פישר, "אבל האמת היא שפנסי הרוח שמאירים היטב ולא מושפעים כלל ממזג האוויר עושים את עבודתם נאמנה ממש כפי שעשו לפני שנים רבות, מה שאומר שהסוד של העששיות ילווה אותנו עוד שנים רבות".

 

למעוניינים ליצור קשר: ilan_fis@netvision.net.il

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים