שתף קטע נבחר

מומחים: רעש אדמה חזק יגיע - ואנחנו לא ערוכים

האם רצף הרעידות מצביע על אסון קרב ובא? מומחים מבהירים כי בתחום הססמולוגי, אין כל אפשרות להתנבא - אבל משוכנעים שרעידה חזקה עוד תגיע, והנזק עלול להיות כבד ביותר. למה? בעיקר כי אנחנו מדינה לא מתוקנת, שלא מיישמת את ההחלטות של עצמה. ואולי הילרים מחו"ל יצילו את המצב?

כבר שנים לא הורגשה פעילות ססמולוגית שכזאת באזור ים המלח. הבוקר (יום א') - בפעם הרביעית בתוך שבועיים - שוב רעדה האדמה, והדבר הורגש היטב בירושלים ובמקומות נוספים ברחבי הארץ. האם מדובר בצירוף מקרים - או שבכל זאת ניתן להסיק משהו מההצטברות הזאת?  

 

בכל הקשור לניבוי הרעידות - מבהירים המומחים - רב הנסתר על הגלוי. כך או כך, הם מזהירים כי

ישראל אינה מוכנה לרעש אדמה חזק. הם קוראים לממשלה לנקוט פעולות מיידיות כהכנה לרעידת אדמה חזקה.

 

ד"ר רמי הופשטטר, מנהל המכון הגיאופיזי, נזהר מלהיחפז למסקנות. "צריך להיות מודעים לפעילות המתרחשת באזור מדי יום ולא להיכנס לפאניקה מוגזמת", הוא אומר.

 

ראש המרכז לחקר ים המלח, פרופ' צבי בן אברהם, מציין כי למרות הפעילות הרבה באזור בימים האחרונים, לא ניתן להסיק לגבי היתכנות של רעידת אדמה חזקה בעתיד הנראה לעין. "אין ספק שיש פה פעילות שלא נצפתה בשנים האחרונות באזור ים המלח, שהוא פעיל מאוד מבחינה ססמוגרפית. אבל איש אינו יכול לחזות מתי זה יתרחש ואיפה זה יקרה. דבר אחד אפשר לקבוע בוודאות ובלי לחשוב פעמיים: תהיה רעידת אדמה גדולה בישראל, לאור רעידות האדמה שהתרחשו כאן בעבר".

 

לדברי פרופ' בן אברהם, למרות המשאבים שהושקעו בחקר רעידות האדמה - לא ניתן לנבא את מועד התרחשותן. "אם מחר תהיה רעידה קשה בתל אביב, איש לא יוכל לומר שזה מפתיע משום שאנחנו כל כך רחוקים מלדעת איך זה עובד".

 

"רעידה חזקה בישראל תגרום לנזק גדול"

כאשר תפקוד את ישראל רעידת אדמה חזקה, הנזק - אומר ד"ר אפרים לאור, שעמד עד לאחרונה בראש ועדת ההיגוי להיערכות לרעידת אדמה בישראל - יהיה אדיר, כתוצאה מהיעדר מוכנות. "הממשלה לא מיישמת את ההחלטות של עצמה, ולכן ישראל אינה מוכנה לרעידה. הוועדה בראשותי הסיקה מסקנות, קיבלה את אישורם של הגורמים הרלוונטים, אבל החלטותיה לא מיושמות. במקום זה, שר התשתיות בנימין בן אליעזר ממשיך לחפש פתרונות יצירתיים איך לעשות כלום ושהכלום יהיה עשוי כהלכה".

  

לדברי לאור, הוועדה מצאה כי בישראל ישנם 400 אלף מבנים שאינם מוכנים לרעידת אדמה ונבנו לפני שנקבע התקן הנדרש. בין המבנים המסוכנים - 1,850 בתי ספר מתוך 3,800 הקיימים, 5,400 גני ילדים מתוך כ-12,000, כ-1,200 מבני ממשלה ו-105 מפעלי תעשייה עם חומרים מסוכנים העלולים לפגוע קשות במרכזי אוכלוסייה במקרה של רעידה הרסנית. "אם תתרחש רעידה אדמה קשה, שכבת הגיל בין 6-18 שנמצאת בבתי הספר והגנים, תיפגע קשות. אבל האחראים עדיין מנסים למצוא פטנטים ולא לעשות כלום, במקום להתחיל להיערך".

 

הדרך היחידה להתמודד עם רעידת אדמה חזקה - שלפי לאור, אין חולקים על ההערכה שתתרחש בעתיד באזור - היא ליישם באופן מלא את התוכנית שהוגשה לממשלה בנושא: "יש לבדוק חיזוק מבנים שנבנו לפני שנקבע התקן, לבצע בדיקה וחיזוק של מפעלי תעשייה, להרחיב את שיתוף הפעולה עם מדינות בחו"ל, להרחיב את המחקר ולהכשיר את האוכלוסייה בקורס מיוחד בנושא". לדבריו, "אם ישראל היתה מדינה מתוקנת התוכנית להתמודדות עם רעידות אדמה חזקות היתה יוצאת לדרך כבר מזמן".

 

ואולי זה אות לביאת המשיח?

אם הגורמים הרלוונטים מבקשים להוזיל עלויות, במסגרת ההיערכות לרעידת אדמה גדולה בישראל, אולי כדאי לשקול את הצעתו של אורן זריף, מטפל בכוחות התת מודע, שחוזה רעידת אדמה הרסנית בישראל בזמן הקרוב. תוכניתו של זריף: הזמנתם של מיטב ההילרים בעולם בעלות של 20 מיליון דולר, לעבודה אנרגטית מאומצת, שתסיר את האיום מעל ישראל.

 

"הגוף שלי הוא כמו סיסמוגרף ואני מרגיש שהולכת להתרחש רעידה

חזקה - צונאמי ביבשה", מסביר זריף. "הכנתי תוכנית מסודרת בזמן קצוב של 40 יום, ובה הילרים מקליפורניה, הודו, בלגיה ואנגליה יגיעו לישראל ויפעילו את כוחם האנרגטי כדי לנטרל את הרעידה. רק בכוח האנרגיה ננטרל את הסיכון". זריף מציין כי הוא מוכן לתרום מכספו 2.5 מיליון דולר לתכנית.

 

ויש הקושרים את רצף רעידות האדמה שהתרחשו בישראל בשבועיים האחרונים, לוועידת אנאפוליס שהחזירה לכותרות את האפשרות לחלוקת שטחים. אחד מהם, הרב אברהם יעקב פרידמן, אמר בשבוע שעבר כי "רעידות אדמה בארץ ישראל הן אזהרה משמיים, וזה בגלל הדיבורים אודות החזרת שטחי ארץ ישראל". רב נוסף, יעקב גלויברמן, השתמש במילותיו של הרבי מלובאוויטש אשר אמר בעבר כי ויתורים על אדמת ארץ ישראל יביאו לזעזועים, ואף הוסיף כי רעידות האדמה הן אות לזמן ביאת המשיח וכי צריך לחזור בתשובה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מים המוות תיפתח הרעה?
צילום: רויטרס
רק עניין של זמן
צילום: רויטרס
מומלצים