שתף קטע נבחר

"רעש אדמה בישראל מסוכן מפצצה גרעינית"

בדיון בנושא היערכות המדינה לרעידת אדמה הזהירו המומחים מאסון במקרה שבו האדמה תירעד. המומחים היו תמימי דעים: "רבבות ייהרגו ברעש אדמה חזק". מתי תהיה הרעידה החזקה הבאה? בעוד שניות או בעוד עשור

"רעידת אדמה חזקה עלולה להתרחש בישראל בעוד שניות או בעוד עשור. עשרות אלפי בני אדם יכולים להיהרג כתוצאה מרעידת האדמה". כך הזהיר היום (ב') יו"ר ועדת ההיגוי להיערכות לרעידת אדמה, ד"ר אפרים לאור, בדיון שנערך בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בנושא היערכות המדינה לרעידת אדמה.

 

ד"ר לאור הוסיף כי רעידת אדמה מסוכנת יותר מפצצה גרעינית. "אנו יוצאים מנקודת הנחה שאין כמעט מצב שלא תהיה פריצה של חומרים מסוכנים לסביבה במקרה של רעידת אדמה חזקה". ד"ר לאור הסביר כי אפשר להפחית את חומרת הפגיעה. "הניסיון בעולם מלמד שכל יחידת מטבע שמושקעת במניעה - כמו חיזוק מבנים והטמנה עמוקה של מיכלי חומרים מסוכנים מניבה חיסכון של פי 4 עד 13 מהסכום שיושקע בשיקום נזקי רעידת האדמה".

 

אחד האזורים שעלול להיפגע באופן חמור במקרה של רעידת אדמה הוא מפרץ חיפה, שם נמצאים מפעלים ובהם חומרים מסוכנים. ההערכה היא כי רעידת אדמה באזור זה, מעריכים המומחים, תגרום למותם של כ-17 אלף בני אדם מחיפה והקריות.

 

מנהל אגף ססמולוגיה במכון הגיאופיסי, ד"ר רמי הופשטטר, אמר בדיון כי רעידת האדמה החזקה ביותר בישראל התרחשה בצפון ים המלח בשנת 1927. לדבריו, למשך הזמן שעבר מאז יש חשיבות עצומה כי המחזור הוא כל 80 שנה וככל שאנו מתקרבים ל–80 שנה הסיכוי לרעידת אדמה חזקה, גדל משמעותית.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, אמר כי למרות הנזק העצום שיכול להיגרם בעקבות רעידת אדמה, כמעט ולא נעשה דבר. "ככל שמתעמקים בנתונים, רמת הדאגה מגיעה לעשר בסולם ריכטר. רעידת אדמה בעוצמה של 7.5 בסולם ריכטר שמוקדה בבית שאן יכולה להביא למותם של  16 אלף בני אדם. אבל כגודל הסכנה כך גודל המחדל והאדישות. מתברר שהממשלה לא יישמה את החלטותיה הנוגעות לעמידותם של מבנים ומתקנים רבים כמו בתי ספר, מוסדות ציבוריים, בתי חולים, בסיס צה"ל, מפעלים פטרוכימיים וגם בתים פרטיים".

 

אורלב הודיע כי יפנה למבקר המדינה כדי שיפקח באופן הדוק על היערכות המדינה לרעידת אדמה ושוועדת המדע תקיים בקרוב ישיבה משותפת עם וועדת החוץ והביטחון של הכנסת לצורך מעקב וכדי לשתף פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
רעידה חזקה כל 80 שנה
צילום: דני סלומון
מפרץ חיפה. אזור מסוכן
צילום: מיכל כרמון
צילום: גיל יוחנן
אורלב. כגודל הסכנה גודל האדישות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים