שתף קטע נבחר

מורים: אם יוצאו צווים "פתאום לא נרגיש טוב"

יושב ראש ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, כינס את המורים ואמר ש"אם יוצאו צווים יש לנהוג על פיהם". אך לאחר שעזב את האולם, המשיכו המורים בדיונים והחליטו: "בימים שאחרי הוצאת הצווים חלק מהמורים יסבלו משלשול, חלק מבחילה וחלק ילכו לפסיכולוג". במשרד החינוך קראו למורים לכבד את החלטת בית הדין כאשר זו תיפול והביעו חשש מ"סממנים של אנרכיה"

נציגי ועדי מורים החברים בארגון המורים העל-יסודיים התכנסו היום (א') בתל אביב כדי לשמוע עדכונים מפי יושב ראש הארגון, רן ארז, על מצב השביתה. ארז הודיע למורים כי אם יחליט הערב בית הדין הארצי לעבודה להיעתר לבקשת המדינה ולהוציא צווי מניעה נגד השביתה, הוא ביקש מהמורים לכבד את החוק ולהגיע לבתי הספר.

 

לאחר שארז עזב את הישיבה המשיכו המורים בדיונים והחליטו כי למרות בקשתו, הם קוראים לחבריהם שלא לציית לצווי המניעה. במשרד החינוך מזהירים בתגובה מפני "סממנים של אנרכיה".

 

בכנס נכחו כ-600 מורים. שרון גול, מורה לחינוך גופני ותעבורתי בבית ספר רביבים בראשון לציון, סיפר: "החלטנו שאם מוציאים נגדנו צווים, אנחנו 'לא נרגיש טוב' כי אנחנו אנשים שומרים חוק. ביום-יומיים שאחרי הוצאת הצווים - חלק מהמורים יסבלו משלשול, חלק מבחילה וחלק ילכו לפסיכולוג בגלל המצב. כופים עלינו החלטה שמבחינתנו עוברת קו אדום.

 

"אנחנו לא מוכנים ללמד בשום פנים ואופן בכיתות עם 40 תלמידים ובלי שעות לימוד. אין לנו זמן לראות את התלמידים שלנו. היום בית הספר הפך לבית חרושת לציונים. יש לי ילדה בכיתה ד' שלומדת יותר שעות מילד בכיתה י"ב מרוב הקיצוצים. המורים לא מוכנים לסבול את זה יותר".

 

אתמול פורסם ב-ynet כי ישנם כ-3,000 מורים צעירים, עם ותק מועט יחסית, שחתמו על מכתב התפטרות במקרה שיוצאו צווי המניעה. כמו כן אמר אתמול רן ארז ל-ynet כי אם יוצאו צווים - יעתור הארגון לבג"ץ.

 

"כינסנו את ועדי המורים כדי לעדכן אותם בהתפתחות במשא ומתן", אמר ארז. "לאחר שהסברתי להם איפה התחלנו ואיפה אנחנו עומדים היום, אמרתי שאנו מורים שמשמשים דוגמה ושומרי חוק. אנו נקיים את הצווים ונקיים את החלטת בית הדין, למרות שאנו מקווים שלא יהיו צווים. אחרי שסיימתי לדבר, הם נשארו שם עוד שעה וחצי".

 

במשרד החינוך אמרו בתגובה להודעת המורים כי יכבדו כל החלטה של בית הדין וכי הם מצפים מהמורים לכבדה במקביל. "אנחנו מדינה שומרת חוק ויש לנו מוסדות שמכריעים. עם זאת, יש תחושה, למרות מה שרן ארז אומר בקריאתו כן לכבד את הצווים, שלמעשה כל מוסד אינו לגיטימי בעיניו, החל ממרכז השלטון המקומי שתיווך בהתחלה, אחר כך הסתדרות העובדים, הממשלה ובית הדין", נאמר בהודעת המשרד ומביעים חשש מ"סממנים של אנרכיה".

 

כספי הרפורמה אושרו בממשלה

הבוקר אישרו שרי הממשלה פה אחד את הצעת ההחלטה לצעדים ברפורמה של מערכת החינוך. ההחלטה תוצג הערב בפני בית הדין לעבודה. בהצעה שהוצגה לשרים על-ידי שר האוצר רוני בר-און, ושרת החינוך יולי תמיר הוחלט להקצות במהלך

שנת 2008 מאה מיליון שקלים לבסיס תקציב משרד החינוך, על-מנת להוסיף שעות לימוד לבתי הספר.

 

כמו הוחלט להורות לבר-און ולתמיר להגיש לממשלה בתוך 75 ימים תוכנית רב-שנתית לצמצום מספר התלמידים בכיתה, להוספת שעות לימוד למערכת החינוך ולפיצול כיתות. התקציב לתוכנית זו ייבחן, על פי הצהרת שר האוצר, לאחר שחוק התקציב לשנת הכספים 2008 יאושר בכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארז: נכבד את הצווים
צילום: ירון ברנר
נשיא בית הדין לעבודה. החלטה בידיו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים