שתף קטע נבחר

אולמרט: הייתי אמור להגיד לחיזבאללה "פּוּס"?

ראש הממשלה הופיע בפני הוועדה לביקורת המדינה בכנסת לדיון בסוגיית המיגון במלחמת לבנון השנייה: "אף אחד לא חושב שב-12 ביולי הייתי צריך להגיד לחיזבאללה 'סלחו לי, תעשו הפסקה. אני צריך לבדוק את המצב של המקלטים'"

"ישבנו וקיימנו דיונים אם מדינת ישראל תפעל כדי לפנות יישובים בזמן המלחמה, והתשובה היתה חד משמעית: לא! אנחנו מדינה שלא בורחת" - כך אמר היום (ב') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בדיון של הוועדה לביקורת המדינה בכנסת בנושא סוגיית המיגון. 

 

"זה אינו דבר טריוויאלי... האם נחשוב ברצינות על פינוי אוכלוסיית הצפון? זה לא עמד ולו לרגע אחד על הפרק ולא יעמוד על הפרק כל זמן שאני אהיה ראש ממשלה אנחנו לא בורחים", הבהיר אולמרט לחברי הוועדה. 


הדיון בוועדה לביקורת המדינה, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

"לא אנחנו יזמנו את המלחמה. אף אחד לא חושב שב-12 ביולי הייתי צריך לעשות פּוּס ולהגיד לחיזבאללה 'סלחו לי, תעשו הפסקה. אני צריך לבדוק את המצב של המקלטים. הרי הפעילות פרצה לא כי אנחנו יזמנו אותה, אלא כי נחטפו חיילים ישראלים", אמר ראש הממשלה וטען כי בחינת מצב המקלטים לא התאפשר בשל השתלשלות האירועים. "זה טבעי לעשות כשאתה יוזם מלחמה, אבל זה לא טבעי כשאתה צריך להחליט אם להגיב על מתקפה עליך". 

 

ב-13 ביולי 2006, יממה אחרי שפרצה מלחמת לבנון השנייה, "חצי משרי ממשלת ישראל היו בצפון הארץ ובילו שם את מרבית זמנם. כל הממשלה נערכה מהרגע הראשון לסיורים, ביקורים ופגישות עם ראשי הרשויות המקומיות כדי לשמוע ולברר מה הצרכים.

 

"והנה, התמונה באשר הצרכים לא היתה ב-13 ביולי כפי שהיא הצטיירה שבוע או עשרה ימים אחרי זה. להציג את העניין כאילו הממשלה התייחסה לעורף בפעם הראשונה רק ב-30 לחודש היא תמונה שחוטאת לפעילות שנעשתה על ידי כל שרי הממשלה במהלך ימי המלחמה", הדגיש ראש הממשלה.

 

"אנו מדינה שעלולה להיות נתונה במצבים קשים, כולל איום על אוכלוסיות אזרחיות גדולות מאוד. אם מישהו רוצה להציע שנשקיע עשרות מיליוני שקלים במקלטים כדי שאפשר יהיה לשבת בנחת במלחמה, אז התשובה שלי בסדרי העדיפויות - זה לא יהיה", אמר. 

 

ראש הממשלה טען כי האחריות על מצבם הירוד של המקלטים בזמן המלחמה מונח על כתפי ממשלות העבר. "מדובר פה בדברים שנעשו או לא נעשו במשך שנים", אמר אולמרט וחזר על עמדתו לפיה "הממשלה הזו איננה פועלת ולא תפעל כדי למגן את מדינת ישראל לדעת.

 

"משמעות הדבר היא שאנו נשעבד את כל משאבי המדינה רק לדבר אחד - למיגון. צריכים להניח מראש שיהיו מצבי קיצון שבהם היכולת שלנו לתת מענה אופטימלי מבחינת מיגון היא מוגבלת. והיא לא תעמוד במבחנים של אלה שסבורים - ואני לא אומר שהמבקר סבור - אבל יש הלך רוח בקרב גורמים בציבור, שכך צריך לנהוג. אני אינני חושב כך", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. לא יזמנו מלחמה
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
נסראללה. הפסקה
צילום: איי פי
מומלצים