שתף קטע נבחר

תיק עם צלב קרס ב"זארה". טעות או אמנות?

קיבלתם את המייל שקורא להחרים את "זארה" בגלל תיק עם רקמה של צלב קרס שרץ עכשיו ברשת? קבלו את הסיפור המלא, ואת ההתנצלות של "זארה"

הכול התחיל בחודש ספטמבר האחרון, כשהקונה לורה האטון נכנסה לסניף "זארה" הסמוך למקום מגוריה באנגליה, התלהבה מתיק בד משופע רקמות ורכשה אותו במיטב כספה. כשהגיעה הביתה בחנה לורה שוב את התיק החדש ונדהמה למראה עיניה: בין רקמות הפרחים היו גם רקמות של צלבי קרס. לורה ההמומה והזועמת מיהרה מיד לחנות כדי להחזיר את התיק. לדבריה, כשהפנתה את תשומת לבם של המוכרים בחנות לסמל האנטישמי, הם היו המומים ממש כמוה, וטענו שלא הבחינו בכך קודם לכן. התיק בעל החזות הגזענית עורר מהומה גדולה באנגליה, זעם וקריאות להחרים את החברה על כל מוצריה, שעדיין רצות בימים אלו בדוא"ל שרשרת באינטרנט, עכשיו גם אצלנו, בישראל.

 


התיק שעורר את המהומה, מתוך אתר ה-BBC

 

בעקבות התרעומת הציבורית הסירה זארה את כל התיקים מהמדפים. דוברת החברה העולמית, סוזאן סוואט, הודיעה שהתיקים הגיעו מספק חיצוני ואיש בחברה לא הבחין בסמל, שככל הנראה הגיע לתיקים כיוון שזהו סמל הינדי שנמצא בשימוש רווח בהודו. זו, דרך אגב, אינה הפעם הראשונה שחברת זארה מסתבכת. בשנת 2004 הורדו מהמדפים מוצרים ששולבה בהם פרוות שפן בעקבות לחץ ציבורי של ארגונים לזכויות בעלי חיים.

 

אלי קידר, מנכ"ל זארה ישראל, מגיב לאתר "לאשה": "אנו מתנצלים על הטעות ועוגמת הנפש. הפריט המדובר עוצב בהשראת סמלים הודיים ונעשה על ידי ספק תיקים חיצוני, מבלי להבין את רגישותו של העולם לגבי סמל זה ומבלי להבין את המהות והמשמעות שלו. עם קבלת התגובה הראשונה הבינה הנהלת זארה העולמית את המשמעות והסירה את התיקים מכל מדפי החנויות בעולם. הנהלת זארה ישראל מדגישה כי במידה ותיק שכזה נרכש ניתן להחזירו באופן מיידי לכל אחת מחנויות זארה ולקבל את הכסף בחזרה".

 

מעצבות ישראליות מגיבות

מעצבת התיקים דניאלה להבי לא מבינה איך דבר כזה יכול לקרות: "אמנם אני מאמינה שזה נעשה בהיסח הדעת ולא בכוונה תחילה, אבל בכל זאת: היכן היו

 התופרים, אנשי השיווק ואנשי הפרסום של החברה? המוצר הסופי עובר ידיים ודעות רבות, כולל התייחסות של המוכרים בחנויות. צלב קרס הוא סמל בולט וקיצוני ולא יכול שמכל האנשים שראו את התיק בכל שלבי הייצור שלו, איש לא שם לב לעניין. לדעתי הם חשבו שהלקוחות לא ישמו לב והעניין יעבור בלי מהומות".

 

האופנאית מצדה זאבי מסכימה: "זה מזעזע בעיניי. הרי תהליך הייצור של תיק לא מתחיל באדם אחד. איך ייתכן שלאורך כל שרשרת האנשים שעסקו בייצור התיק אף אחד לא הבחין בסמל? הרי צלב קרס הוא סמל חד משמעי שברור לכל מה הוא מסמל. זה לא עניין של דת, מין או צבע. יכול להיות שמי שעשה את זה ידע מה שהוא עושה, וחבל מאוד שהוא מנסה להביע את דעתו דרך אופנה. מצד שני, ברור לי שזו לא מגמה של החברה ושמצידה לא נעשה דבר במזיד. אני גם מאמינה שלאור הרעש גם בזארה וגם בחברות אחרות יהיו ערניים יותר בעתיד". 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופנה מעוררת מחלוקת. תיק מנומר בשבוע האופנה בפריז
צילום: יפה עירון קוץ
לאשה בפייסבוק
מומלצים