שתף קטע נבחר

ח"כים ערבים: לא השתתפנו בחגיגה הצבועה

חברי הכנסת הערבים החרימו את הישיבה החגיגית לציון 60 להצבעה ההיסטורית באו"ם על תוכנית החלוקה, בטענה כי היא מנציחה את חוסר האיזון בין היהודים והערבים בישראל. "החלטת החלוקה לא דיברה על גירוש מאות אלפים והפקעת קרקעות", טענו

של מי החגיגה הזאת? חברי הכנסת מהסיעות הערביות בחרו הערב (יום ב') שלא להשתתף בישיבה החגיגית שקיימה הכנסת לציון 60 שנה להצבעה ההיסטורית באו"ם בכ"ט בנובמבר. לטענתם, כל עוד תמשיך ישראל לשלול את זכות הפלסטינים למדינה, הם ירגישו זרים בחגיגות.  

 

ההחלטה שלא להגיע לישיבה התקבלה באופן אישי ולא כהחלטה גורפת של הסיעות הערביות, אולם חברי הכנסת טענו כי התחושה היא שמדובר ב"חגיגה פוליטית צבועה" המציינת רק מחצית מתוכנית החלוקה. "הישיבה הזו מנציחה את חוסר האיזון הבוטה אותו מהללים ומשבחים היום. תוכנית החלוקה לא דיברה רק על הקמת מדינה בישראל, ולכן אנחנו לא יכולים לתת יד לכך", אמר חבר הכנסת טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל).

 

חברי כנסת ערבים רבים טענו כי היום, יותר מתמיד, ציון יום השנה להצבעה משקף את המציאות המעוותת שנוצרה במדינת ישראל מיום הקמתה. "מהחלטת החלוקה ישראל לקחה רק את עניין הקמת המדינה העברית. החלטת החלוקה לא דיברה על גירוש של 800 אלף אנשים ולא דיברה על כיבוש והפקעת קרקעות, החלטת החלוקה דיברה על שמירת זכויותיהם של הפלסטינים בישראל ואני שואל היום: האם נשמרו זכויותינו?", שאל יו"ר בל"ד, חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה. לדבריו, הוא כלל לא שקל לקחת חלק באירוע. "לא העליתי על דעתי להשתתף בחגיגה של צביעות", אמר. 

 

לתחושות אלה שותף גם יושב ראש תנועת חדש, מוחמד ברכה, שאינו חש שייכות לחגיגות בכנסת. "דווקא אני, שנמנה על מפלגה אשר תמכה בתוכנית החלוקה, מרגיש זר לחלוטין לחגיגות הדביקות האלו. הרגשתי שאין לנו מה ליטול חלק בחגיגה שמסלפים אותה כבר 60 שנה. הרי תוכנית החלוקה מדברת על שתי מדינות, זו תוכנית שביסודה דובר על מתן כבוד ואפשרות קיום לשני העמים והחגיגות היום הן ביטוי של פטריוטיזם על גבול הפאשיזם", טען. 

 

חברי כנסת ערבים רבים הצהירו כי לא יגיעו לישיבות דומות בעתיד, כל עוד תוסיף ישראל להנציח את המציאות המעוותת של שלילת זכותו של העם הפלסטיני למדינה, ותמשיך להחזיק את השטחים תחת "כיבוש דורסני". "אנחנו לא יכולים לתת יד לדה-לגיטימציה השיטתית הנעשית על ידי הכנסת. החלטת החלוקה מבחינת מדינת ישראל היא בעלת תוקף רק לדבר אחד, והוא הקמת מדינת ישראל. שיבדקו טוב את עצמם, האמנם ההחלטה מדברת רק על כך?" אמר אחד מהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
האם נשמרו הזכויות? זחאלקה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ברכה. מרגיש זר בחגיגות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים