שתף קטע נבחר

3,449 תיקים על מבנים בהתנחלויות - ורק 3% נהרסו

"פשיטת רגל של שלטון החוק בשטחים", אומרים ב"שלום עכשיו" על הדו"ח החדש - המבוסס על נתוני המינהל האזרחי. גם הצבא לא יוצא נקי

בעשור האחרון נפתחו לפחות 3,449 תיקי בנייה בלתי חוקיים בהתנחלויות, אולם המינהל האזרחי הרס רק כ-3% מהמבנים - כך עולה מדו"ח שפרסמה הבוקר (יום ג') תנועת "שלום עכשיו".

 

לפי הדו"ח, המבוסס לטענת התנועה על רשימות שהתקבלו מהמינהל האזרחי - הגוף האחראי על הפיקוח והאכיפה של חוקי התכנון והבנייה בשטחים - מאז 1997 הוצאו אלפי צווים נגד מבנים בלתי חוקיים בהתנחלויות ובמאחזים, מבנים של חברות מסחריות, חברות הטלפונים הניידים ואפילו הצבא אינו יוצא נקי. יותר ממחצית מהתיקים נפתחו נגד מבנים בהתנחלויות עצמן.

 

ואולם, המינהל האזרחי הרס רק 107 מבנים ו-171 מבנים אחרים פונו באופן עצמאי. לפי הדו"ח, שיאנית תיקי הבנייה בלתי חוקית היא ההתנחלות עופרה שבבנימין, עם 196 תיקים, ואחריה עם 107 תיקים ההתנחלות בית-אל.

 

בראש רשימת המאחזים עומד המאחז ברוכין עם 104 תיקים ואחריו שבות רחל עם 98 תיקים. אחריהם ברשימה, המאחז מיגרון, עם 75 תיקים ומאחז היובל, עם 62 תיקים. נגד שני המאחזים האחרונים הגישה "שלום עכשיו" האחרונות עתירות לבג"ץ.

 

מהדו"ח עולה עוד, כי חלק ניכר מצווי ההריסה רשומים על שם היישוב או המועצה האזורית שבשטחם נבנו המבנים ולעתים על-שם "חברות לפיתוח" של המועצות האזוריות והמקומיות. לטענת "שלום עכשיו", נתון זה מעיד על חלקן הרב של המועצות האזוריות בבנייה הבלתי חוקית בשטחים.

 

בחלק מהצווים מצוין שם חברת הבנייה (או הקבלן הפרטי) שביצע את עבירת הבנייה. כך למשל, לטענת "שלום עכשיו", תיק בנייה בלתי חוקית נגד תחנת דלק ליד תפוח רשום על שמו של גרשון מסיקה, בעל חברות בענף הנדל"ן, התחבורה והפנאי, שנבחר לאחרונה כראש המועצה האזורית שומרון.

 

מסתבר שגם הצבא, לטענת "שלום עכשיו", חטא בבנייה לא חוקית, לאחר שאחד מהתיקים נפתח נגד "הנדסת פיקוד מרכז" על הכשרת שטח באזור בית אומר בנובמבר 2002.

 

ב"שלום עכשיו" אומרים כי "המינהל האזרחי מודה שאלפי מבנים בהתנחלויות הוקמו בניגוד לחוק, לא רק במאחזים. מדובר בפשיטת רגל מוחלטת של שלטון החוק בשטחים. אנו מתכוונים להעביר את החומר לטיפולו של מבקר המדינה".

 

הדו"ח לא עסק בבנייה הבלתי חוקית בקרב הפלסטינים. מנתונים שהגיעו לידי ynet עולה כי באותה תקופה נפתחו 6,286 תיקים על בנייה בלתי חוקית פלסטינית, מתוכם 1,567 נהרסו על-ידי המנהל האזרחי (24%) ו-499 נהרסו עצמאית על-ידי הפלסטינים.

 

מועצת יש"ע הודיעה בתגובה, כי "הדו"ח מציג בצורה מעוותת נתונים חלקיים וחד צדדים. דו"ח שיוויוני היה מראה גם את חריגות הבנייה הערבית ביהודה ושומרון ובנגב, ואז ניתן היה לקבל פרופורציות לגבי הבעיה האמיתית".

 

מהמועצה האזורית שומרון נמסר, כי "ראוי ששלום עכשיו יפסיקו להיות גורם מלשין, המתווך בין המינהל האזרחי לבין התקשורת. המינהל האזרחי לא זקוק לקביים ששלום עכשיו מושיט לו מעת לעת". בעניין הטענה הנוגעת לראש המועצה האזורית, גרשון מסיקה, נמסר כי "ב-2003 מכר מסיקה את חלקו במכלית דלק שחנתה מעת לעת בצומת תפוח" וכי "מעולם לא נבנתה במקום בנייה ובוודאי בנייה בלתי חוקית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הורסים בשטחים
צילום: רויטרס
מומלצים