שתף קטע נבחר

אפרטהייד בבית-ספר: 4 אתיופיות בכיתה משלהן

זו לא דרום-אפריקה, זוהי פתח-תקוה: "ידיעות אחרונות" חושף כי מנהל בית-הספר "למרחב" הקצה לארבע עולות כיתה מיוחדת, מורה אחת לכל המקצועות, הסעה נפרדת הביתה ואפילו שעות אחרות להפסקה - הכל כי הן "לא דתיות מספיק". אב המום: "מפרידים אותנו רק כי אנחנו שחורים וחלשים?"

אחרי הפרסומים על גנים נפרדים לילדים יוצאי אתיופיה, מתברר שזה יכול לקרות גם בתוך מוסד חינוכי אחד: בבית-הספר היסודי "למרחב" בפתח-תקוה הופרדו ארבע תלמידות מהיתר, ורוכזו בכיתה מיוחדת אחת.

 

את הסיפור מביא הבוקר (יום ג') כתב "ידיעות אחרונות", אורון מאירי. הוריהן של

התלמידות, שעברו בתחילת השנה מחיפה לפתח-תקוה, רשמו אותן ל"למרחב", בו לומדות תלמידות מזרם הציונות הדתית. אלא שמנהל המוסד, הרב אברהם גרנביץ', החליט שבמקרה הזה, השתלבות מלאה היא בלתי אפשרית. הסיבה לכך, כפי שהסבירו גורמים בעירייה, הייתה שהארבע אינן דתיות מספיק - ומוצא משפחתן אינו דתי-לאומי.  

 

ארבע התלמידות יוצאות אתיופיה שובצו בכיתה נפרדת, בקצה המסדרון. את כל המקצועות הוחלט שתלמד אותן מורה אחת. וזה עוד לא הכל: נקבעו להן שעות משלהן להפסקות, והן אפילו מוסעות הביתה במונית מיוחדת - ובלבד שלא "יתערבבו" יתר על המידה בין שאר התלמידות. 


מונית ספיישל לעולות מאתיופיה (צילום: שאול גולן)

 

ההורים, שהבחינו כי הילדות נטולות מצב רוח וחברות חדשות, התקשו לתפוס במה חטאו. "אני לא מבין למה עושים לנו את זה, רק בגלל שאנחנו שחורים?", אמר אחד מהם לדניאל אוריה, פעיל בעדה האתיופית - שלדבריו, ניסה לשוחח עם המנהל, אך סולק מהמקום. בעקבות כך פנה אוריה לראש אגף החינוך, וביקש ממנו לשים קץ לאפליה הזאת. הוא שמע לטענתו שמדובר ב"בית-ספר אליטיסטי, ושהתלמידות חייבות ללמוד כיצד להתנהג קודם כל, ורק לאחר מכן יוכלו להשתלב".

 

הצעד הבא של אותו פעיל היה בירור יחד עם ההורים אצל סגן ראש העיר, פלטיאל אייזנטל מהמפד"ל. "מה ההורים כל-כך מודאגים? אנחנו יודעים יותר טוב מה טוב לילדות ודואגים להן, לא נורא שיהיו מופרדות".  

 

שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה בתגובה: "נדהמתי לשמוע על התופעה הזאת. הדבר

 לא דווח למשרד החינוך. זו גזענות לשמה, ואם יסתבר שאכן כך - נפעל במלוא חומרת הדין".

 

במשרד החינוך מביעים הבוקר זעזוע מהתנהלות המוסד, ומגנים את התופעה. במשרד אומרים, כי "יש להוקיע כל גילויי גזענות או אפליית תלמידים על רקע מוצאם". בעקבות הטענות הורתה מנכ"לית המשרד, שלומית עמיחי, לשלוח מפקח כבר הבוקר אל המקום. היא ציינה כי בהתאם לממצאי הבדיקה, תמצה את הדין עם המוסד החינוכי. בית-הספר "למרחב", מדגישים במשרד, נהוג על-פי הסדר הפטור ונתון לפיקוח מוגבל ביותר מצד המדינה.  

 

הסיפור המלא מתפרסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אחת הילדות המופרדות
צילום: שאול גולן
מומלצים