שתף קטע נבחר

מדע לילדים: מי המציא את פנס הכיס?

הפנס הראשון הומצא על ידי ג'וֹשׁוּע לָיוֹנֶל כֹּהֵן, מַמְצִיא יְהוּדִי אָמֶרִיקָאִי, וזה קרה בשנת 1896

הפנס הראשון הומצא על ידי ג'וֹשׁוּע לָיוֹנֶל כֹּהֵן, מַמְצִיא יְהוּדִי אָמֶרִיקָאִי, וזה קרה בשנת 1896. כֹּהֵן בעצם חיבר שתי המצאות קיימות: הנורה החשמלית שהומצאה בתחילת המאה ה-19 והפכה למוצר פופולארי בזכות עבודתו של תוֹמַאס אַלְוָוה אֵדִיסוֹן 17 שנים קודם לכן, וסוללת פֶּחָם-אָבָץ.

 

בעצם, הסוללה היא המצאה עתיקה שבסוף המאה ה-18 חודשה והפכה נַיֶּדֶת ויעילה יותר. את שתי ההמצאות הללו חיבר כֹּהֵן באמצעות צינור מתכת, שהחזיק יחד את הסוללה, את הנורה ואת החוטים שחיברו אותם.

 

למעשה, כֹּהֵן לא חשב על הפנס כעל אֶמְצָעִי תְּאוּרָה נַיָּד, כפי שאנו מכירים אותו היום. הוא המציא את הפנס כדי שיספק אור מְלָאכוּתִי לצמחים שאנו מגדלים בבית, ושאינם נחשפים לשמש. הוא הציג את ההמצאה שלו כפתרון גם לבעיה הזו, וגם כאביזר קִשּׁוּטי, והיה משוכנע שבכל בית ירצו להשתמש בפנסים שייצר. אבל, לאכזבתו גילה שאנשים אינם מגיבים להמצאה בהתלהבות גדולה.

 

לאחר כשנה של ניסיונות כושלים למכור פנסים, מכר כֹּהֵן את החברה שהקים יחד עם ההמצאה שלו לאיש עסקים בשם קוֹנְרַד היוּבֵּרְט. היוּבֵּרְט שיפר את ההמצאה, כדי שתהיה ניידת יותר - הוא הבין את מה שכֹּהֵן לא הבין: שהפנס הוא תחליף מצוין למנורת הנפט, עבור מי שרוצה להאיר את דרכו בלילה.

 

כדי לנסות את הפנסים החדשים שלו העניק היוּבֵּרְט כמה מהם למשטרת נְיוּ יוֹרְק, שציידה בהם את השוטרים שלה, מהלך שהתגלה כהצלחה גדולה. השוטרים הצליחו לתפוס הרבה יותר גנבים עם הפנסים החדשים, ומשטרת נְיוּ יוֹרְק רכשה פנסים רבים. עם ההצלחה הזו יצא היוּבֵּרְט למכור את הפנסים שלו בכל רחבי אַרְצוֹת הַבְּרִית ואף בְּאֵירוֹפָּה, ותוך שנים בודדות ייצר מיליוני פנסים.

 

אבל, אל תרחמו על כֹּהֵן; הוא הפך לאחד מראשוני יצרני רכבת הצעצוע החשמלית. ב-111 השנים שחלפו מאז שמכר את הזכויות על המצאת הפנס להיוּבֵּרְט, הפכו הרכבות החשמליות שלו לאחד הצעצועים הנפוצים ביותר בְּאָמֶרִיקָה, והוא ויורשיו התעשרו.

 

מה אפשר ללמוד מהסיפור הזה? ראשית, שלפעמים המצאה טובה יכולה להיות כזו רק כאשר משנים את הַיִּעוּד שלה (כפי ששונה הייעוד של הפנס). ואם ללמוד מהניסיון של ג'וֹשׁוֹע לָיוֹנֶל כֹּהֵן: גם אם אינכם מצליחים להתפרסם כממציאים גדולים בפעם הראשונה, תמיד כדאי לנסות שוב.

 

מתוך "אאוריקה" - המדור המלא פורסם במגזין "גליליאו צעיר - הירחון לילדים סקרנים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטרה: אור מלאכותי לצמחים
מומלצים