שתף קטע נבחר

זירת הקניות

שטחן של 2 שמורות ישונה לטובת פיתוח יישובים

לפני 15 שנה הגישו תושבי מושב כסלון בקשה להרחבת יישובם בכ-170 דונם. היום אושרה בקשתם פה אחד על-ידי חברי ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת שהחליטו לשם כך לגרוע את השטח משמורת נחל שורק הסמוכה. לצד זה, אושר לשנות גם את שטח שמורת שמיר-נחל רחום בצפון, לטובת פיתוחו של קיבוץ שמיר

חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרו היום (ג') פה אחד לשנות את שטחן של שתי שמורות טבע, לטובת פיתוחם העתידי של קיבוץ שמיר בצפון ומושב כסלון בשפלה. בכך קיבלו חברי הוועדה את בקשת משרד הפנים, שביקש לשנות את שטח השמורות שמיר-נחל רחום ונחל שורק לטובת פיתוחם העתידי של שני היישובים.   

 

במסגרת ההחלטה אושר לגרוע 59 דונם משמורת הטבע שמיר-נחל רחום, לטובת פיתוחו של קיבוץ שמיר, ומאידך להוסיף 1,460 דונם לשטח השמורה. כיום עומד שטחה של השמורה על 433 דונם, ולאחר תהליכי ההרחבה והגריעה תגדל השמורה ל-1834 דונם. מוועדת הפנים ואיכות הסביבה נמסר כי שטחי ההרחבה של השמורה ייגרעו משטחים חקלאיים השייכים לקיבוצים סמוכים.

 

בתוך כך אישר חברי הוועדה גם את הרחבתו של מושב כסלון, תוך גריעת השטח משמורת הטבע השכנה נחל שורק. אבנר אוחנה, תושב כסלון שנכח בדיון, סיפר לחברי הוועדה כי בקשת ההרחבה של המושב הוגשה למשרד הפנים כבר בשנת 1992, אולם עד כה לא נעשה דבר בנושא. לדבריו, כבר בשנות ה-80', החלה בנייה על כ-80 מתוך 170 הדונם שהוגשו בבקשה. 

 

15 שנות דיונים

בתגובה לדבריו של אוחנה, אמר יו"ר הוועדה חבר הכנסת אופיר: "זה נשמע לא סביר שדנים בתוכנית במשך 15 שנה". פינס הוסיף כי משמעות הדבר היא ש"כעת השטח האמיתי שעומד בפני אישור הוא כ-40 דונם לבניה חדשה ו-50 דונם שטח ירוק".

גם חבר הכנסת משה גפני, התייחס לסחבת הביורוקרטית ואמר: "מישהו בגופי התכנון התעצל לפני 15 שנה והיום מבקשים שנאשר בדיעבד שטח שבו אנשים גרים כבר שנים ארוכות. תושבי הישוב לא אשמים בכך".

 

יחד עם זאת, לבקשת יו"ר הוועדה פינס, הוחלט כי מבין 170 הדונם שאושרו להרחבת מושב כסלון, יושארו 50 דונם לשימושו של הציבור. "אני עומד על כך שכתנאי לאישור הוועדה את ההרחבה - השטח הירוק של 50 דונם, הנגרעים משמורת הטבע אחרי שהוקפו על ידי הבנייה - יהיו שטח פתוח לציבור ולא שטח פרטי כפי שביקשה הממשלה ", אמר פינס. תנאי זה התקבל הן על-ידי נציגי המושב והן על-ידי נציגי משרדי הפנים והגנת הסביבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחל שורק
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
מומלצים