שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יאיר לפיד לדתיים: החילונים לא ייעלמו בקרוב

  "החילוני האולטימטיבי", יאיר לפיד, מתייחס למחקר שפורסם ב-ynet, ובמאמר שיפורסם בעלון השבת "עולם קטן" הוא פונה לדתיים: "השמחה שלכם הייתה מוקדמת"

  כשבוע לאחר שפורסם ב-ynet מחקר המכון הישראלי לדמוקרטיה שקבע כי המגזר החילוני הולך ומצטמצם עם השנים, בוחר יאיר לפיד להגיב לדברים במאמר שיפורסם בשבת הקרובה בעלון "עולם קטן".

   

  "הנתון על שינוי באחוז החילונים במדינה פשוט אינו נכון", קובע לפיד, "המחקר לא שאל אנשים כיצד הם מגדירים את עצמם, שזו השאלה המרכזית בעיניי, אלא על צורת חייהם. אם היו שואלים אותי לדוגמה אם אני נוהג לבקר בבתי-כנסת מדי פעם, הייתי עונה שכן. אף אחד לא היה שואל אותי אם אני הולך לבית-כנסת רפורמי או אורתודוקסי, או האם אני הולך בגלל שאני רוצה שהילדים שלי יראו מסורת יהודית ויחושו את האווירה. מכאן לומר שבגלל זה אני יהודי-דתי? הרי לא מתקבל על הדעת!  

   

  "הנתון האמיתי שאליו צריך להתייחס הוא הנתון של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, והנתון הזה לא השתנה כבר שנים רבות – 45% מאוכלוסיית ישראל מגדירה את עצמה כחילונים, 35% כמסורתיים, 8% כחרדים ו-9% כדתיים. המקום היחיד שבו יש לפעמים חילופי אחוזים מועטים הוא בין הדתיים לחרדים. המכון הישראלי לדמוקרטיה אינו חשוד בכוונה להטות נתונים, ודאי לא מהסוג הזה, אבל מחקרית, לדעתי, הם לא שאלו את השאלה החשובה. לא נכון בעיניי לנתח צורות התנהגות, ומתוכן להגדיר שייכות. לכן אני חושב שבהקשר הזה השמחה של הציבור הדתי בארץ קצת מוקדמת.

   

  לדברי לפיד השינוי שכן התחולל בשנים בעשורים האחרונים במדינת ישראל הוא שכיום הרבה יותר חילונים מרגישים שהם איבדו את היהדות לטובת הדתיים, והחליטו שהם רוצים להתעניין בה ולעסוק בה בדרכים משלהם.

   

  "בעיניי זהו דבר חיובי", מעיר לפיד וטוען: "היהדות היא דבר גדול ונישא, ולומר 'נשאיר אותה אצל החרדים ואצל הדתיים ולא נתעניין בה בכלל' זהו חוסר אחריות. במשך שנים היהדות הייתה  איזה מין מוצר מדף שהופקד אצל החרדים, ואז בחגים מורידים אותו ונותנים לחילונים לשחק איתו קצת. עכשיו היהדות חוזרת להיות דבר הנוגע יותר לכולם".

   

  לפיד מספר כי גם הוא ומשפחתו נסעו לפני שבועיים ביום שישי בערב לחברים דתיים "כדי שהילדים יראו ליל שבת כמו שצריך", אך מדגיש שלמרות שעשה משהו שקשור למסורת - הדבר עדיין לא הופך אותו למשהו שהוא אינו, כלשונו.

   

  פתיחות דו-צדדית

  על המשך המסורת מבית אבא, הוא מבהיר: "הילדים שלי מקבלים חינוך שבו יש הדגשה גדולה לעובדה שהם חלק מקבוצה אנושית שיש לה מסורת, יש לה זיכרון קולקטיבי ויש לה מדינה. אני מאמין גדול בזה שישראל צריכה להיות מדינה יהודית.

  ואני בהחלט מאמין שגם ילדיי יעבירו את כל זה לילדיהם.

   

  "אגב, הפתיחות היא דו-צדדית. כשאני רואה היום את התנועה הגדולה של נשים חרדיות למקומות עבודה בחברות היי-טק ומקומות עבודה חילוניים, מבחינתי מדובר באות להכרה מצד החברה החרדית שהחילוניים לא הולכים להיעלם. אני חושב שבאופן דו-צדדי שני החלקים בעם מתחילים להכיר סוף-סוף אחד את השני, וזו, יותר מכול, מגמה חיובית באמת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יאיר לפיד
  בית הכנסת. "בדרך שלנו"
  צילום: ישראל ברדוגו
  "ישראל צריכה להיות מדינה יהודית"
  צילום: ישראל ברדוגו
  מומלצים