שתף קטע נבחר

המג"ד מדהריה: על מה בכלל ננזפתי?

מפקד הגדוד, שחייליו חטפו נהג פלסטיני ופתחו לעברו באש בדהריה, מתקשה להבין על מה ננזף. בבית-הדין הצבאי הוא שיחזר מקרה קודם בו ביצע קצין אחר ביחידתו עבירת משמעת

ארבעה חודשים אחרי פרשת החטיפה והירי שהסעירה את גדוד לביא, חשף היום (ד') המפקד לשעבר של הגדוד שחייליו חטפו וירו בנהג פלסטיני בדהריה, סגן-אלוף דידי סדן, כי ביחידתו אירע מקרה דומה בעבר של עבירת משמעת. במהלך דיון שהתקיים בבית הדין הצבאי אמר סא"ל סדן כי מפקד פלוגה בגדוד נכנס בעבר לאזור אסור בשכם, שם נורו לעברו יריות. הקצין הזוטר אמר כי מדובר בזיקוקים, אך סימני הקליעים ברכב חשפו את האירוע.

 

בעדותו סיפר סא"ל סדן כי ביקש כמה חודשים לפני אירוע דהריה להדיח את אותו מ"פ שנהג ב"חוסר משמעת". "הקצין לקח איתו ארבעה לוחמים. אמרו לו לא להיכנס לאזור מסוים. הקצין אמר שהוא עושה סיבוב ולא נכנס פנימה לשטח", הוא סיפר. המג"ד תחקר את החיילים לאחר שסימני קליעים התגלו על ג'יפ הסופה. "הבחנתי בתחקירים שאותו מ"פ לא מונע את התופעה, אלא משתמש באלימות נגד פלסטינים", אמר סא"ל סדן.

 

לדברי סא"ל סדן, הוא נתקל בקשיים להדיח את הקצין במשך חודשים, "אני לא יודע מי בלם את זה, מפקד האוגדה, אלוף הפיקוד, כל פעם היתה סיבה אחרת".

 

"לא מבין את הנזיפה"

בעקבות המקרה החמור בדהריה נרשמה לסא"ל סדן הערה פיקודית, על אף שסיים את הפיקוד על היחידה עוד לפני האירוע. למרות שעברו ארבעה חודשים מאז הוא לא מבין מדוע הוא קיבל את ההערה. "לא הבנתי את ההקשר בין ההערה הפיקודית לדהריה", אמר בעדותו בבית הדין הצבאי. סא"ל סדן קודם בינתיים לתפקיד סגן מפקד חטיבה בעזה.

 

רק בשבוע שעבר חזר הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי על חומרת אירוע דהרייה. הוא דיבר בפני הפורום המבצעי של צה"ל והתייחס לכשלים הרבים שנמצאו באירוע, לרבות נסיון טיוחו. היום, במהלך משפטו של סגן י', מפקד המחלקה שהוביל את החיילים למשימה בדהריה, העיד סא"ל סדן. "לא הצלחתי להבין את הקשר שנמצא בין ההתנהלות שלי לפעילות בדהריה", ענה המג"ד לעו"ד שלומי ציפורי, סניגורו של י', כשנשאל אודות ההערה הפיקודית שקיבל.

 

מפקד הגדוד לשעבר טען כי הוא אינו יודע כלל על מה נשענה ההחלטה, "האלוף (אלוף פיקוד המרכז גדי שמני - ח.ג) אמר לי שהוא נותן לי הערה פיקודית על התנהלותי מול המערכת בהיבט של קבלת ביקורת מול המערכת שמעלי". במהלך הדיון הקריא עו"ד ציפורי לסא"ל סדן ממסמך רשמי. במסמך נכתב כי ההערה ניתנה לו "עקב אחריותו לנורמות שונות שאפשר ואפיינו את הגדוד הן במישור הערכי והן במישור המשמעתי... נקודת השיא מצאה את ביטויה באירוע דהריה". המג"ד לשעבר אמר כי זו הפעם הראשונה שהוא שומע את הניסוח הזה.

 

סא"ל סדן הודה כי חשב להתפטר מהצבא בעקבות ההערה ואינו יודע האם הרמטכ"ל מחק את ההערה או השאיר אותה. "לא קיבלתי את ההקשר ולא את הנזיפה", אמר המג"ד לשעבר בדיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנהג הפלסטיני שנחטף, מוחמד עיסא
צילום: סמיח שאהין
מומלצים