שתף קטע נבחר

מנכ"ל אלישרא: "לא רוצה בחברה עובדים עם שיער לבן"

עובדי אלישרא החליטו לחדש את העיצומים בחברה, בעקבות התבטאות מנכ"ל החברה יצחק גת בפגישה עם פורום הצעירים בחברה: "אני רוצה לראות באלישרא אנשים כמוכם, עם שיער שחור, ולא אנשים עם שיער לבן". גת עצמו בן 60. במשרד ובוועדה הפרלמנטרית לענייני גימלאים כבר מגיבים בזעם. גת: דברי הוצאו מהקשרם

1,000 עובדי חברת התעשייה הביטחונית אלישרא, מקבוצת אלביט מערכות, החליטו לחדש את העיצומים בחברה. העובדים לא יפסיקו בינתיים את העבודה כליל ולא יעזבו את המפעל, אך הם מאיימים לשבש את העבודה.

 

הסיבה לערעור המחודש של יחסי העבודה בחברה היא התבטאות אומללה של מנכ"ל החברה, יצחק גת, שגם כך נמצא ביחסים מתוחים עם העובדים. בפגישה עם פורום עובדים צעירים של החברה אמר גת: ”אני רוצה לראות בחברה עובדים צעירים עם שיער שחור, ולא אנשים עם שערות לבנות". העובדים ההמומים שאלו את גת: "ומה, לדעתך, יקרה לנו כשנגיע לגיל 40? ומה החברה תעשה בלי הידע והניסיון שצברו העובדים הוותיקים?" גת, אגב, הוא בן 60.

 

גת: דברי הוצאו מהקשרם

גת מוסר בתגובה: "הדברים המיוחסים לי הוצאו מהקשרם והובנו שלא כהלכה. בחברת אלישרא לא הייתה ולא תהיה אפליה על בסיס כלשהו וכי החברה נוהגת לקדם את עובדיה לפי קריטריונים מקצועיים בלבד".    

 

קריאה לעובדים: צבעו שער כדי שלא תפוטרו

התבטאותו של גת עוררה זעם והתמרמרות בקרב העובדים בחברה, שחלקם הגדול בני 45 ומעלה וסובלים מבעיות שאופייניות לעובדים במפעלים כאלו, כמו הוצאות פנסיה גבוהות ולחץ מצד ההנהלה להביא לפרישה מוקדמת של עובדים ולהחליפם בצעירים. ועד העובדים של החברה מיהר לתלות שלט גדול במפעל, ובו נכתב "עובד יקר, אנא צבע את שערך לשחור". ההנהלה הסירה את השלט. חברי ועד העובדים של החברה עומדים כעת בשער במפעל, עם פחיות צבע בידיהם, והם קוראים לעובדים לצבוע את שערם "כדי שלא יפטרו אותם".

 

בנוסף לדרישה מגת להתנצל על התבטאותו, דורשים עובדי אלישרא מההנהלה ייעול וקיצוץ בהוצאות המטה של החברה.

 

גלנטי: "התבטאות מצערת ולא חוקית" 

ד"ר אבי ביצור, מנכ"ל המשרד הממשלתי לענייני גימלאים, אומר בתגובה לדבריו של גת: "אני רואה בחומרה התבטאויות נגד תעסוקתם של מבוגרים כמו במקרה הזה. המבוגרים תורמים לחברה הישראלית בעזרת הידע רב השנים שצברו בתחומי עיסוקם. אני קורא למנכ"ל אלישרא לחזור בו מהתבטאותו".

 

גם בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת הגיבו בזעם להתבטאותו של גת. ח"כ יצחק גלנטי (גימלאים), יו"ר הוועדה, אומר: "יצחק גת שכח כי העובדים המיומנים ביותר, האחראים ביותר ושאינם נעדרים מהעבודה כיוון שכבר אינם מטופלים בילדים, הם אותם עובדים שהגדיר 'עובדים עם שיער לבן'. אין לגיל השפעה שלילית על יכולת הביצוע, החשיבה והתפקוד. צר לי כי גת מצא לנכון להתבטא בצורה כל-כך פוגענית בעובדים שנתנו את מיטב שנותיהם להצלחת המפעל שהוא עומד בראשו".

 

"ברצוני להזכיר לו כי במדינת ישראל אסור על פי חוק להפלות בשל גיל וכל פגיעה כזאת תגרור תגובה חריפה. טוב יעשה אם יסתכל במראה וישאל את עצמו אם מפאת גילו הוא צריך להזיז את עצמו מתפקידו ולמנות במקומו אדם צעיר יותר".  

 

עובדי אלישרא פתחו בעיצומים בדצמבר שעבר, שנמשכו כחודש, על רקע מחלוקת סביב תוכנית ההנהלה להעביר את מפעלה מבני-ברק לחולון. העיצומים הופסקו בינואר לאחר שההנהלה פתחה בהידברות עם ועד העובדים על התוכנית להעברת המפעל. הדיונים עדיין  נמשכים והתוכנית עדיין לא יצאה לפועל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל אלישרא, יצחק גת. בן 60
מומלצים