שתף קטע נבחר

מחקר: נדיבות זה בגנים

צוות חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית גילו כי ה-DNA של אנשים נדיבים יותר שונה משל אנשים פחות נדיבים

אם אתם אנשים נדיבים, כנראה שזה כתוב אצלכם בגנים. כך עולב מתוצאות מחקר חדש של ד"ר אריאל כנפו וצוות חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

 

צוות החוקרים בחן שאלה זו באמצעות ניסוי בדמותו של משחק מקוון, בו נדרשים הנחקרים להחליט האם לחלוק את כספם עם משתתפים נוספים. החוקרים מצאו כי נחקרים שבחרו להעניק את כספם לאחרים "בנדיבות" נבדלו גנטית ממשתתפים שבחרו להשאיר את כספם בידם.

 

בניסוי היו מעורבים 203 נחקרים. בהתחלה שיחקו מול שחקן אלמוני אחר אונליין. כל שחקן יכול היה להחליט האם לשמור לעצמו סכום של 50 שקלים שניתנו לו בתחילה, או להעניק חלק ממנו, ואף את הסכום כולו, לשחקן אחר, שלא יכול היה להשיב לו טובה.

 

בשלב הבא של הניסוי, נלקחו מן הנחקרים דגימות DNA, שפוענחו והשוו לתגובותיהם כפי שנרשמו במהלך הניסוי. נמצא כי נחקרים שהחומר הגנטי שלהם מכיל גרסה מסוימת של גן, הקרוי AVPR1a, שנמצא בכ-50 אחוז יותר (בממוצע) מאשר שחקנים שה-DNA שלהם מכיל וריאנט אחר של אותו גן.

 

אלטרואיזם זה עניין גנטי

"הניסוי סיפק את העדות הראשונה, למיטב הבנתי, לקשר שבין הבדלי DNA ואלטרואיזם אנושי אמיתי", אומר ד"ר אריאל כנפו, שניהל את המחקר. לדבריו, "הממצאים יוכלו לעזור לביולוגים לחקור ולהבין את ההתפתחות ההיסטורית של האלטרואיזם".

 

"גירסה מסוימת של הגן AVPR1a קיימת גם אצל מכרסמים מסוג נברנים", מוסיף ד"ר כנפו, "וגם אצלם גן זה אחראי על קידום קשרים חברתיים. עובדה זו מעלה את האפשרות שלאלטרואיזם שורשים עמוקים בהיסטוריה הגנטית של היצורים החיים, אשר מתבטאים בהבדלים בין בני אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הניסוי סיפק את העדות הראשונה, למיטב הבנתי, לקשר שבין הבדלי DNA ואלטרואיזם אנושי אמיתי"
צילום: LiquidLibrary
מומלצים